pekin-yabaci-yatirimci

Pekin belediyesi tarafından, çok uluslu şirketlerin bölge merkezlerinin Pekin’de kurulmasını teşvik eden yeni düzenleme mayıs ayında Pekin belediyesi tarafından açıklandı.

Yeni teşvik yasasında; eleman alımı, döviz ve sermaye yönetimi, gümrük işlemleri ve vergi konularında bir dizi kolaylıklar sağlanmış. Bundan 10 yıl önce, çok uluslu şirketlerin bölge merkezlerinin Pekin’de kurulmasını teşvik eden yasada; vergi, döviz yönetimi, piyasa giriş izni, insan kaynakları, çalışma ve yaşam koşulları alanlarında yabancı bölge merkezlerine kolaylıklar sağlanmıştı.

Yeni düzenleme de, çok uluslu şirketler için konulmuş olan Çin’deki kayıtlı sermaye barajının 30 milyon dolardan 10 milyon dolara indirilmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra bölge merkezlerinin faaliyet alanlarına, ithalat-ihracat, Çin içi dağıtım, mal sevkiyatı ve hizmet müteahhitliği de dahil edilmiş. Çalışan yabancılara verilen 1-2 yıllık oturma izni de 5 yıla çıkarılacakmış. 1 ocak 2009 dan sonra Pekin’de kurulan, Pekin’e taşınan bölge merkezlerine, kayıtlı sermayeleri oranında maddi katkı da sağlanacakmış. Bunun yanı sıra bölge merkezlerine ofis kirası konusunda 3 yıl Pekin belediyesi tarafından yardım yapılacak, bu teşvik ofis satın alan, veya inşa edenler için de geçerli olacakmış.

Pekin belediyesi, 10 yıl önce vermiş olduğu teşvik ile Pekine 121 tane çok uluslu firmanın bölgesel merkezini kurmasını sağlamış. Pekin’de bulunan çok uluslu firmaların çoğu dünyadaki ilk 500 firma içinde yer alıyormuş. Burada yer alan firmalar ağırlıklı olarak, elektronik, haberleşme ve makine alanında faaliyet gösteriyorlarmış.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.