Shanghay’daki büyük akvaryum sizi çağırıyor ! Okyanus balıkları bölümü dünyadaki en büyük olduğu söylenen, Shanghay’ın en büyük akvaryumunda su altı dünyasını keşfe çıktık.

Shanghay Expo’nun yaklaşmasıyla, Shanghay’da paralı girdiğiniz yerlerde bir bindirim söz konusu! Şubatta 120 RMB (26.5 TL) ye girdiğiniz akvaryuma Expo zammıyla 135 RMB olmuş (30 TL). Shanghay büyük akvaryum, Shanghay TV kulesinin hemen yanında bulunuyor.

Çin Salonu

Parayı bayılıp biletinizi aldıktan sonra girişte sizi ilk Çin balıkları karşılıyor. Sarı nehir balıkları sergisi, garip deniz canlıları sergisi yanı sıra, Çin mersin balığı, dev semender,timsah, aslan balığı gibi balıkları ve daha fazlasını bu bölümde görme şansınız bulunuyor. Aynı zamanda küçük köpek balıkları için de küçük bir sergi mevcut.

Güney Amerika Salonu

Çin balıklarını bırakıp biraz hareketli olan bölüme geçiyoruz, şimşek çakıyor, şarıl şarıl yağmur sesleri, vahşi hayvan sesleri, börtü böcek sesleriyle amazonun göbeğindesiniz. Etrafınızdaki sarmaşıklara, vahşi hayvanlara lütfen dikkat edin. Kaplumağalar, elektrikli yılan balıkları ve tatlı suların en kral balığı Arapaima’yı (4-5 metre büyüklüğünde) Güney Amerika salonunda bulabilirsiniz.

Avustralya Salonu

Her salonun kendine özgü sesleri var, Avustralya’nın otantik bir havası var. Cinsiyet değiştiren Gay balık Barramundi, tatlı su testere balığı, Fenerli Guiza’nın balık versiyonu okçu balığı ve daha fazlasına bu salonda bulabilirsiniz. Barramundi balığı için parantez açalım, bu balık 2-3 yıl erkek olarak yaşıyor, sonra aralarından bazı kendini bilmezler cinsiyet değiştiriyorlar.

Afrika Salonu

Afrika salonuna girerken zurafalar tarafından karşılanıyorsunuz, bu salonun en ilginç balığı Afrika’nın Tanganyika gölünde yaşayan Frontosa Çiklet balığı. 6 bantlı olan bu balıkların erkekleri olgunlaştıklarında kafaları 35 cm kadar şişebiliyor. Balık olgunlaştıkça yüzündeki siyahlık parlak maviye dönüyor ve gittikçe vücudunun tamamı parlak maviyi alıyormuş, geceleri avlanan ve az yemek yiyen masrafsız bir balık.

Güneydoğu Asya Salonu

Tayland, Endonezya gibi ülkelerin güzel denizlerinde yaşayan rengarenk balıklar bu salonda bulunuyor. Salonun en güzel balıkları Çin su ejderhası ve namusuna düşkün Giant Gourimi. Çiftleştikten sonra dişinin yuvaya girmesi çok zor oluyormuş, bu duruma bu cinsin erkeği çok sert tepki veriyormuş. Yuvaya girmemenin bedeli ise dişi balıkta çok ciddi yaralanma ve ölümle sonuçlanıyor, namus cinayeti yani !

Soğuk Su ve Kutup Salonları

İsminden mi bilinmez ama salona girdiğinizde sizde biraz üşüyorsunuz, soğuk su salonunda sizleri foklar ve diğer soğuk su balıkları karşılıyor. Kutup salonuna girerken maket kutup ayıları mevcut ama kutup salonunda sadece penguenler bulunuyor.

Deniz ve Kıyı Salonu

Çok renkli bir salon, deniz atları, dev deniz örümcekleri, deniz anaları, at nalı yengeci gibi garip ama bir o kadar ilginç yaratıklar bulunuyor.

Derin Okyanus Salonu

Uzun bir tüp geçide giriyoruz, okyanusun dibinde yaşayan tüm canlılarla tanışma zamanı. Türkçesi inekburunlu dedikleri garip bir yaratık (Cownise Ray) bizleri karşılıyor. Kızıl deniz, pasifik ve hint okyanusunda yaşayan napolyon balığı, dev ofroz, büyük köpek balıkları ve yarasa balıkları gibi birçok derin su balıklarını burada görebilirsiniz. Bu bölüm dünyadaki akvaryumlar arasındaki en büyük bölümmüş.

Yemek ve Alışveriş

Çıkışta sizi okyanus dünyasının kahramanlarının oluşturduğu hediyelik eşya ve oyuncak dükkanına giriyorsunuz. Çok çeşit bulabileceğiniz bu dükkan biraz pahalı olsa da sizlere çok fazla seçenekler sunuyor. İkea taktiği ile önce sizi alışverişe oradan da yemek salonuna sokuyorlar. Pek iç açıcı bir yemek yeri yok, ucuz fast food tarzı yemek burada yiyebilirsiniz, sağlam yemek için dışarı çıkıp okyanusun yanındaki restoranları ziyaret edin.

3 Yorum var
 1. Şangay Rehberi | 4 Nis 2010 | 18:06:18

  Beijing’dekini gördükten sonra buraya gitmeyi hiç düşünmemiştik ama burası da epeyce büyük bir yermiş yahu..
  Gerçi o fiyata JinMao’nun tepesine de çıkılabilir alternatif olarak 😛

 2. yavuzselimsen | 4 Nis 2010 | 19:41:35

  Finans kulesine çık Jinmao’ya da tepeden bakarsın ! http://www.cingunlugu.com/shanghai-finans-kulesindeyim-492-metre/

 3. olim beragura | 5 Nis 2010 | 11:44:18

  wuuw gerçekten harika TL fiyatı ucuzmuş fakat Çin ‘e gidilmesi sorun 😐

Yorum yapınız.