Nanjing tarihi M.Ö. 2. yüzyıla dayanır, Han Hanedanlığı burada hüküm sürmüştür. Aynı zamanda Çin’de başkent olarak kullanılan dört şehirden bir tanesidir Nanjing, diğerleri Beijing (Pekin), Xian, Luoyang’dır. Kelime manasıda Güney Başkenti anlamındadır. Tarihte 10 hanedanlık burayı başkent olarak kullanmıştır.

Şehrin yakın tarihte gelişimi,

– 19. yy da Çin dış dünya’ya ve ticarete açıldı, bunu sağlayan anlaşma 1842’de Nanjing’de atıldı, Nanjing 1989 kadar bu anlaşmanın dışında kaldı. (Şuan’da Çin’in en önemli ticaret şehirlerinden bir tanesidir)

– 20. yy da 1911 yıllarında Sun Zhong Shan (Dr. Sun Yat Sen) Mançulara karşı bağımsızlık mucadelesi başlattı.

– 1937 yılında Nanjing’i japonlar işkal etti ve Nanjing’de katliam yaptılar.

– 1945 de Nanjing tekrar başkent oldu ama 1949 da komunist iktidarın başa gelmesiyle, başkent tekrar Beijing (pekin) oldu.

Nanjing’de nereleri gezebilirsiniz ?

Zhong Shan Ling : Çin’in Atatürkü olarak bilinen, Sun Zhong Shan’ın anıtkabridir.

Ming Xiao Ling : Ming Hanedanlığının kurucusunun anıt mezarıdır.

Lin Gu Si : Bu iki yerden birisini gezmek isterseniz mecburen biletinizin yanında bu yerinde almak zorunda kalırsınız, içinde pek fazla birşey olmasa da tapınaktır. Anlatırken bu tapınağıda gezdim demek için yani :)

Zong Tong Fu : 1900 lü yıllarda hükümet konağı olarak kullanımıştır, o devirde Çin hakkında birçok bilgi sunmaktadır.

Fu zi miao : Konfüçyüs tapınağıdır, etrafında hediyelik eşya dükkanları çok fazladır, alışveriş tutkunları için biçilmiş kaftandır. Fu zi miao’nun içinde birşey yoktur girmek için 10 ytl vermeyin o para ile alışveriş yapın diye tavsiye ederim.

Qin huai he : Nanjing’in en önemli nehirlerinden bir tanesidir, üzerinde dragon bot yapılır, ama turist sömürmek için ideal mekandır. Dragon bot dedikleride gerçek dragon bot değildir, turist gezdirme için düzenlenen kayıklardır. Kişi başıda 100 yuan (25 TL) para istemektedirler, tavsiye etmiyorum..

Nanjing Datusha : Mutlaka görmelisiniz diyeceğim tek mekan, hemde mianfei yani beleş. Japonların 1937 de Nanjing’de yaptıkları katliam ancak bu şekilde anlatılabilirdi. Orayı gezerken tüylerim diken diken oldu, Çinlileri ise takdir ettim. Yazdığım mekanları tek tek ele alacağımdan, şuan kısa tanıtımları ile geçiyorum.

Başka neresi gezilir derseniz, Xuan wu hu ve Wuan wu hu dedikleri iki park daha var, wuan wu hu 20 yuan (5 TL) orada yaşayan Çinliler bile “b*k gibi abi” gitme dediler. Çinlilerin her mekana para almasını hazmedemiyorum, hiç birşey ifade etmeyen yerlere bile para istiyorlar. Xuan wu hu tren istasyonunun önünde bir yer, tren beklerken vakit erkense orada turlaya bilirsiniz hee burası beleş.

Nanjing Mutfağı;

Nanjing mutfağı Jiangsu mutfağı içinde gösterilir. Jiangsu mutfağını; Nanjing, suzhou ve yangzhou mutfaklarından oluşur. Mutfağın özellikleri, haşlama ve buharda pişirme yöntemleri en çok kullanılan yöntemdir, birde çorbanın özünü korumaya çalışırlar.

En önemli yemekleri,
– Tavuk suyunda soya unundan yapılan erişte
– Sığır ayağı kıkırdak yemeği
– Yengeç unundan yapılan hamur işleri

Bir tatilinde sonuna geldik bizden bu kadar başka seyahatlerimizde görüşmek dileğiyle…

1 Yorum var
  1. merve | 24 Eki 2013 | 09:09:47

    merhaba, benim nişanlım nanjing de onun yanına gitmek istiyorum ama önce sh ya gelicem ordan nanjing e geçebilirm diye düşünürüm siz yardımcı olur musunuz orda da tanıdıklarm var ama dil konusunda çok tedirginim en azndan uçaktan indikten sonra nanjinge nasıl geçilir yardımcı olur musunz?

Yorum yapınız.