Yoğun bir dönemden geçiyoruz, İstanbul üniversitesi eğitim kampındayız, son dönemimiz olması itibari ile ateş çemberinden geçiriyorlar. Konumuz bu değil ama ders programımızda müthiş Salı dediğimiz bir gün var. Akşam saat 22:00 de okuldan çıkıyoruz. İlk dersimiz Dış ticaret işlemleri ve muhasebe uygulamaları dersimize, bizi bilgisiyle ezen (bu kelime muhasebeyi bildiğimizi zannetiğimizden eksiklerimizi kabullenememizden kaynaklanmıştır) Adem Elikara giriyor, zor hocalar genelde sevilmez bu hoca müthiş seviliyor aynı zamanda herkes tedirgin. Bundan sonraki dersimiz Sosyal Güvenlik hukuku derse Elif Eskin hocamız giriyor ne olduysa bu derste oldu…Bundan sonra da bir ders var, Denetim Muhasebesi ona da Gökhan Akyön hocamız giriyor. Dersimize giren her hoca favorilerimde, zirveye tırmanırken bize tecrübelerini anlatmalarını çok ama çok seviyorum.

Sosyal haklarımızı anlatıyor Elif hocamız, bir soru soruluyor hocaya hocam biz çalıştık SSK mız ödenmemiş bunu nasıl ispat edeceğiz ? Anlaşılan sadece benim önceki şirketim değil bir çok firmada bizim gibi öğrencileri sömürüyor. Hoca bunun bir çok yöntemi olduğunu söylüyor, o firmada bir yerlere imza atmışsınızdır v.s. gibi bir sürü yöntem varmış. Ders bitiyor hocanın yanına damlıyorum, ben bir şirkette 28 ay çalıştım ve SSK primlerim ödenmemiş, şirkette 10 ay staj yaptığımı da bildiriyorum 18 ay SSK primlerim ödenmiyor. Hoca bana güzel güzel yapacaklarımı anlatıyor. Bir soru daha soruyorum şirketten 5 ay önce çıktım dava açabilme hakkım var mı? Güzel bir cevap daha 5 yıl boyunca dava açabilirsin diyor.

Acayip gaza geldim tutmayın beni dava açacağım Atateks’e :) ama öncelikle bazı konular hakkında araştırma yapmam gerekiyor, Bu dava bana kaç paraya patlar? dava açsam alacağım para nedir? İşletme dersinde hocamızın (Neşe Çapraz) anlatmış olduğu Fırsat maliyetini yapmak zorundayım…

Bu olayı orada çalışırken çok sevdiğim abi ve ablalarıma soruyorum, açma diyorlar şirket zaten kötü durumda nasıl para alacaksın ? Babamın “baktın İstanbul yanıyor bir odunda sen at” sözleri de kulaklarımı tırmalıyor.

Bütün görüşleri değerlendirip düşünüyorum, Elif hocamızın Hak istenmez alınır sözleri beni acayip gaza getirdi. Acaba dersimizle alakalı bir konuda dava açsam dönem ödevi yerine geçer mi? Hoca bana 100 verir mi ? :)

Bazı arkadaşlarda çabuk aç davayı yasa değişince belki hiçbir şey alamazsın diyorlar. Hukuk derslerinde uyuyanları tespit etmek kolay oluyor:) Vergi hukuku dersimizde hocamız açılan dava olayın olduğu zamanki kanun ve kurallar ışığında incelenir demişti dolayısı ile yeni yasa benim bu olayımı etkilemiyor. (yeni yasa çıkarmasınlar)

Niyazi yükselin talebi yüzünden yazının başlığı değiştirildi.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.