cin-meyva-suyu

Muhtar Kent, Coca Cola’nın CEO su olunca ilk satın alma hamlesini Çin’e yaptı.  2.4 milyar dolar ile Huiyuan şirketini satın almak için teklif götürdü. Bu teklif tüm dünyada yankı bulsa da, Çin Ticaret bakanlığı sopasını gösterdi milyarlarca dolar paran olsa da bu pazarda patron biziz dedi. Çin içecek piyasası..

Coca Cola’nın Huiyuan şirketini almasına Çinliler tarafından ve halk tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Daha önceden Coca Cola nın Huiyuan şirketini almasını nasıl karşılıyorsunuz diye sorduğum bir Çinli beni arayarak bu haberi verdi. Kendisine yine aynı soruyu sordum nasıl buldun bu haberi, “Huiyuan, benim ve birçok Çinlinin sevdiği ve en güvendiği çin şirketiydi, eğer Coca Cola satın almış olsa bu güven sarsılacaktı” dedi.

Bu olay üzerine Muhtar Kent yaptığı açıklama, Coca Cola nın Çin’in uzun dönemli ortağı olmakta gurur duyduğunu belirterek, şirketin, Çin’e olan güveni ve taahütlerin duraksamıyacağını vurguladı.

1 Yorum var
  1. kazim goker | 23 Mar 2009 | 15:31:03

    Olay Cin Hukumetinin tekellesmeye yol acacagindan ve rekabeti ortadan kaldiracagi icin aldigi bir karar…sosyalist piyasa ekonomisinin geregi…

Yorum yapınız.