Media-Markt-China

Tüketici elektroniği üzerine hizmet veren Media Markt, Çin pazarından çekildi. Best Buy’ın ardından Media Markt, Çin pazarında iki yıl dayanabildi. 

Foxconn’la birlikte yaklaşık 3 yıl önce Çin pazarına giren Media Markt’ın hedefi 2015 yılında 100 mağazaya ulaşmaktı. Media Markt, 2012 yılında Çin pazarında 40 milyon euro zarar ederek, 7 mağazasını kapattı. Best Buy’ın ardından girmiş olduğu Çin pazarından, Best Buy’ın ardından çekildi. Avrupa’nın en büyük elektronik perakendecisinin geçen senenin ilk 9 ayı satışları 100 milyon euro. Çin elektronik perakende pazarının ikinci büyük oyuncusu Gome’un 8 Nisan – 8 Mayıs 2013 arası sadece internet üzerinden satışları 169 milyon dolar.

Pazarda Suning ve Gome hızlı büyürken, yabancı perakendecilerin havlu atması üzerine yapılmış düzgün bir analiz yok. Bu konuyu araştıran bazı profesörlere göre Media Markt nerede hata yaptı.

– Fudan Üniversitesi profesörlerine göre, Avrupa’da tüketiciler tüketici deneyimine önem gösterirken, Çinli tüketiciler daha çok fiyatla ilgileniyor. Media Markt’ın rakiplerine oranla daha pahalı sattığı, bunun da firmanın sonunu hazırlayan nedenlerin başında geldiği düşünülüyor.

– Perakende danışmanlarının dikkat çektiği husus ise, Media Markt’ın açmış olduğu mağazaların pahalı caddelerde olması. Media Markt’ın Çin’deki 6 katlı amiral mağazası, Shanghai’ın en pahalı caddelerinden Huai hai caddesi üzerinde bulunuyordu. Ucuz elektronik satmak için yanlış bir lokasyon olduğu ve gereğinden fazla büyük olduğunu düşünülüyor.

– Bir diğer iddia ise pazara yayılamamak. Suning, Gome, Yolo pazara yayılabilmiş ve hızlı büyürken, Media Markt’ın, sadece 7 mağaza ile kalmasının Media Markt’a maliyet baskısı getirdiği düşünülüyor.

Best Buy’ın pazardan çekilişinin Alman versiyonu olarak adlandırılan bu hikaye, tabiki de hoş değil. Çin pazarına girmek isteyen firmalarımıza dikkatli olmalarını tavsiye eder, pazarda faaliyette bulunan rakiplerine danışmalarının önemli olduğunu vurgulamak isterim.

8 Yorum var
 1. CAFER | 10 Haz 2013 | 16:15:20

  Saskinligimi maruz gorun sayfanizdaki yazilari baska yerlerde ozellikle ekonomi ve is dergilerinde de okuyorum,ordadami siz yaziyorsunuz diyecegim ama degilsiniz.. baskasindan caldiklarinizin altina sahsin ismini yazin!!!!!
  HAK YEMEYIN!! ALLAHTAN KORKUYOSANIZ DIYECEGIMM AMA KORKMADIGINIZ BELLIKI BASKALRININ HAKKINI CALMAYI KENDINIZE YOL EDINMISSINIZ…

 2. Yavuz Selim ŞEN | 10 Haz 2013 | 17:30:34

  Hangi yazımı, hangi ekonomi dergisinde ya da gazetesinde okudunuz ? Yorumunuzda başka yerlerden çaldığımı belirttiğiniz yazıları linklerle neden belgelendirmiyorsunuz ? Yorumunuz ciddiyetsiz, mesnetsiz iftira dolu bir yorum. Bizim göğsümüzü kabartarak anlattığımız tek bir şey var. Biz kopyala yapıştır asla yapmayız. Bu arada bizim yazılarımızı izinsiz kullananları biliyorsanız aşağıda yazın bizde bilelim.

 3. MEHMET A | 16 Haz 2013 | 10:51:07

  Cafer Bey yorumlariniz haddini asiyor. Yavuz Bey Cin’de uzun suredir yerlesiktir ve burada biz Turkler tarafindan sevilen bir kardesizizdir. Bilmediginiz tanimadiginiz insanlara bu kadar kolay camur atabilmeniz sasirtici. Birde dini yonden degerlendirmede bulunmussunuz . Handinizi asmiyormusunuz ?
  Not; Yoruma cevap vermeniz gerekli degil, sadece sizi bilgilendirmek acisindan yazilmis bir yorumdur.

 4. Cuneyt | 29 Eyl 2013 | 10:56:51

  Cok tesekkur ederim bu haberi paylastiginiz icin. Ayrica siz yazmis yada almis olmaniz onemli degil onemli olan bu bilgiyi paylasabilmek. Mediamarkt’in cinde basarili olamamasinin nedenleri uzerine yapilan analizleri Almanca yada Hollandaca da bulabilirsiniz…

 5. mustafa | 5 May 2014 | 19:55:34

  merhabalar yavuz bey ben misirda iskenderiyede yasamaktayim cinde ithalat ve ihracat ofici acmak istiyorum lutfen beni bilgilendirimisiniz

 6. Yavuz Selim ŞEN | 6 May 2014 | 04:17:29

  Sayın Mustafa Bey,
  Bu konuyla alakalı daha önce yazılarımızda bahsetmiştik. http://www.cingunlugu.com/cinde-sirket-kurulusu/
  Çin’de şirket kuruluşu yapan güvenilir firmalara, ticaret ateşeliklerimizden ulaşabilirsiniz.
  Selamlar,

 7. Ekrem | 24 Şub 2015 | 22:44:02

  yiwu da devasa toptan marketler olduğunu okuyorum.özellikle belli sektörlerdemi yoğun bu marketler?yoksa a dan z ye her türlü çeşit toptan bulunabiliyoırmu?
  bilgisayar-elektronik-kırtasiye-giyim-takı-ayakkabı-çanta -bisiklet-oto parçası gibi geniş mi skala? yoksa çin de belli mallar belli eyalet lerdemi olur ?
  ayrıca guangzou da bulunabilecek çeşitle yiwu da bulunabilecek çeşit farklımıdır?

 8. Yavuz Selim ŞEN | 27 Şub 2015 | 17:50:14

  Yiwu’da aradığınız her ürünü, hemen hemen bulabilirsiniz. Hem ürün kategorileri hem de ürün yelpazesi oldukça geniştir.

Yorum yapınız.