Makaron

Fransızların meşhur tatlısı Makaron, bundan 5 yıl öncesine kadar Çin’de tanınmıyor, bilinmiyordu. Makaron 2012 yılında bir gece de Çin’de meşhur oldu, peki ama nasıl?

Gastronomi ansiklopedisi, Laousse Gastronomique‘ye göre, Makaron 1791 yılında Cormery yakınlarında bir manastırda, iki İtalyan rahibe tarafından keşfedildi. Erken dönemlerde makaronlar, özel aromaları ve dolguları olmadan servis edilirdi. Günümüzde bildiğimiz renkli renkli farklı aromalarla yapılan makaronlar, 20. yüzyılın ortalarında ünlü Fransız pastacı Laduree tarafından icat edildi.

Çin’de lüks tatlı kategorisinde yer alan makaron, iyi bir hediye, iyi bir beş çayına eşlik eden yol arkadaşı. Oldukça lezzetli bir tatlı olan makaron, 2012 yılına kadar Çin’de bilinmiyor ve satılmıyordu. Çinliler Ejderha yılına girmeye hazırlanırken, Çin devlet televizyonu CCTV’de yayınlanan yılbaşı galası programında bir sihirli elin dokunmasıyla Fransız tatlısı makaron bir gecede Çin’de meşhur oldu.

Liu-Qian-makaron

Çin’in en meşhur sihirbazı Liu Qian’in gösterisinde makaron kullanmasıyla, Çinliler makaron ile tanıştı. Ertesi gün Çin sosyal medyasında makaron ile alakalı 22 milyon paylaşım yapıldı. Makaronu deneyenlerin olumlu yorumları, makaronun Çin geneline yayılmasını, pastahanelerde yavaş yavaş yer almasını sağladı.  Aynı programın 2012 Haziran’ında, Dragon bot yarışları öncesi tekrar yayınlanmasıyla, Çinliler akraba ve arkadaşlarına makaron hediye etmeye başladılar. Makaron, Çin’de ilk toplu tüketimini 2012 yılının Haziran ayında yaşadı. Makarona, Çinlilerin ilgisi müthişti, şimdi Kuzey’den Güney’e, Doğu’dan Batı’ya Çin’in her tarafında pastahanelerde, otellerde ve süper marketlerde makaron ile karşılabilirsiniz.

Makaron’un Çin’de meşhur olması bir tesadüf, hiçbir makaron şirketi böyle bir olayı hayal dahi etmedi. Bu olayın akabinde birçok makaroncu Çin pazarına giriş yaptı. Bunların başında da makaronun mucidi Laduree’de geliyor. Laduree’nin Şanghay Xujiahui’de bir dükkanı bulunuyor. Darısı Türk tatlıları ve Türk lokumunun başına !

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.