Makaron

Fransızların meşhur tatlısı Makaron, bundan 5 yıl öncesine kadar Çin’de tanınmıyor, bilinmiyordu. Makaron 2012 yılında bir gece de Çin’de meşhur oldu, peki ama nasıl?

Gastronomi ansiklopedisi, Laousse Gastronomique‘ye göre, Makaron 1791 yılında Cormery yakınlarında bir manastırda, iki İtalyan rahibe tarafından keşfedildi. Erken dönemlerde makaronlar, özel aromaları ve dolguları olmadan servis edilirdi. Günümüzde bildiğimiz renkli renkli farklı aromalarla yapılan makaronlar, 20. yüzyılın ortalarında ünlü Fransız pastacı Laduree tarafından icat edildi.

Çin’de lüks tatlı kategorisinde yer alan makaron, iyi bir hediye, iyi bir beş çayına eşlik eden yol arkadaşı. Oldukça lezzetli bir tatlı olan makaron, 2012 yılına kadar Çin’de bilinmiyor ve satılmıyordu. Çinliler Ejderha yılına girmeye hazırlanırken, Çin devlet televizyonu CCTV’de yayınlanan yılbaşı galası programında bir sihirli elin dokunmasıyla Fransız tatlısı makaron bir gecede Çin’de meşhur oldu.

Liu-Qian-makaron

Çin’in en meşhur sihirbazı Liu Qian’in gösterisinde makaron kullanmasıyla, Çinliler makaron ile tanıştı. Ertesi gün Çin sosyal medyasında makaron ile alakalı 22 milyon paylaşım yapıldı. Makaronu deneyenlerin olumlu yorumları, makaronun Çin geneline yayılmasını, pastahanelerde yavaş yavaş yer almasını sağladı.  Aynı programın 2012 Haziran’ında, Dragon bot yarışları öncesi tekrar yayınlanmasıyla, Çinliler akraba ve arkadaşlarına makaron hediye etmeye başladılar. Makaron, Çin’de ilk toplu tüketimini 2012 yılının Haziran ayında yaşadı. Makarona, Çinlilerin ilgisi müthişti, şimdi Kuzey’den Güney’e, Doğu’dan Batı’ya Çin’in her tarafında pastahanelerde, otellerde ve süper marketlerde makaron ile karşılabilirsiniz.

Makaron’un Çin’de meşhur olması bir tesadüf, hiçbir makaron şirketi böyle bir olayı hayal dahi etmedi. Bu olayın akabinde birçok makaroncu Çin pazarına giriş yaptı. Bunların başında da makaronun mucidi Laduree’de geliyor. Laduree’nin Şanghay Xujiahui’de bir dükkanı bulunuyor. Darısı Türk tatlıları ve Türk lokumunun başına !

5 Yorum var
 1. Behnan | 26 Tem 2017 | 08:44:53

  Darısı bizim basımıza asla olmaz sevgili Yavuz, Çinliler bizi hala daha sadece kuzu çeviren, kebap yapan Pakistanlı, Arap ve Uygurlar gibi insanlar gibi gördükleri icin asla olmaz.Şarabın, biranın, zeytinyağının, yoğurdun ana vatanı Avrupa oldugunu bilen bir millet asla Müslüman’ların (Çinlilerin, Japonlar ile birlikte en nefret ettiği oluşum) yaptığı seylere saygı duymaz.

  Gecen bir Çinli ile sohbetimde, bana birayı beğenip beğenmediğimi ve hayatımda ilk kez bira gördüğümü zanneden Çinli arkadaşa, biranın, şarabın anavatanının, Irak, Suriye ve Iran oldugunu söylediğim de saka yaptığımı ama internette gösterince “ama onlar Müslüman nasıl birayı ve şarabı bulabilirler” diye şaşırıp kaldığını gördüm.

 2. Behnan | 26 Tem 2017 | 20:21:14

  Yavuz bey bilirsiniz, Dimes meyva suyu, bir ara Super marketler de vardi.Pekin’de 2 super markette gordum, ama gecen tamamen kaldirmislar.Dimes’in yerin de yeller esiyordu, onun yerinde Kibris Rum kesimine ayit bir meyva suyu markasi vardi.

  Cinliler’in baijiu haric, icki denince akla Avrupa, Abd, Avustralya geliyor.Cin’de hic bir yer de dogru duzgun ne Efes var ne de Raki.En son, hatirlamiyorum hangi sehirdi, kucuk bir bakkal da, Yeni Raki gormustum ve sormustum, nerden aldiklarini.Turk’un biri yurt disindan gelirken getiriyormus bazen, oyle demisti bana.

  Zeytinyagi maalesef Turkiye, Cin pazarinda sifir.Zeytinyagi baslica Ispanya ve Italya basi cekiyor, biraz da Yunanistan.Yani sunu soyleyebilirim komsu Yunanistan bile Cin pazarinda bizden onde.

 3. Yavuz Selim ŞEN | 29 Tem 2017 | 15:54:23

  Süpermarketlere baktığınızda bu sizi yanıltır, Türkiye’nin Çin’e olan gıda ihracatı Yunanistan’dan 5 kat daha fazladır. Söylediğiniz birçok ürün rafta yer almasa da Çin’e gelmektedir taobao üzerinden bulabilirsiniz. Sevgiler,

 4. Behnan | 4 Ağu 2017 | 07:07:35

  Taobao da var onu biliyorum, önemli olan marketlerde insanların tanıtımına sunulması, degil mi Yavuz Bey.

 5. mirjan | 25 Eyl 2017 | 06:00:17

  merhabalar çine yapılan gıda ihracati uygurların ihtiyacini karşılamaktadır çinin türk gıda ürünleri ile daha yeni yeni tanışmakta
  bu sene xinjiang da uygulanan türk ürünleri satiş yasaği uygurla ile olan ticareti durma noktasına geldi bundan sonra ancak çinli ile ticaret düşünmek mantıklı

Yorum yapınız.