Yeni ürün geliştirmek isteyen gofret, çikolata firmalarının Japonya, Kore ve Taiwan’ı izlemesini öneririm, çok yaratıcı ürünler yapıyorlar. Uzakdoğu da üretilen Türkiye’de satışa sunulan benzer ürünler de mevcut bu yazımızda açıklıyoruz.

Ben genelde marketten değişik ürünler alarak denemeyi severim. Yine böyle denemek için aldığım, Koreli Orion gıda firmasının “moguli” isimli (Çince ismi) ürününün arkasında dünyanın 8 harikasına yer verilmiş. Türkiye’den Halikarnas Mozolesi de bu ürünün arka kapağında yer alıyor. Küçük de olsa bir Türkiye tanıtımı Çin’in tüm marketlerinde sergileniyor. Peki neden dünyanın 7 değil de 8 harikası diye soracak olursanız, Çinliler’de 8 rakamı uğurlu olduğundan dünya 7 harika seçmiş olsa da Çinliler bir tane daha ekliyor, Çin işi yani !

Türk firmalarının uzakdoğu’dan kopyaladıkları

Yazının başında dediğimiz gibi Türk çikolata, bisküvi, kek firmalarımıza Japonya, Kore ve Taiwan firmalarını izlemelerini ısrarla öneririz. Türkiye’nin en büyük gıda firması olan Ülker Japonya’dan Pocky’i benzer kopya ürün piyasaya sürmüştür. Türkiye’de yediğiniz Biskrem Bi’stik, Japonya’da 1966 dan beri olan benzer bir üründür. Ne kadar benzer olsa da teşekkür edelim Ülker’e, bu tadı Türkiye’ye kazandırdığı için, cidden güzel bir ürün.

İşte Japon, EZAKI GLICO firmasının Pocky‘si. 1966 yılında ilk yapılan bu ürün birçok ülkede farklı isimle yer alır, Malezya’da “Rocky”, İngiltere’de “Mikado”, ABD’de aynı isimle yer alır. Ülker’den önce Japonya’nın komşusu Kore tarafından da 1980 li yıllarda benzeri üretimiştir.

Yukarıdaki Kore ürününü şuan Türkiye’de kimse benzerini üretmemiş durumda, mantar çikolatalar, sapı bisküvi çok güzel bir ürün tavsiye ederim.

Çin çikolata ve bisküvi sektörü

Bu pazarda Japon, Kore ve Taiwan firmaları etkin, yaratıcılık ve mükemmel lezzetler sunuyorlar. Çinli firmaların ürünlerini deniyorum ama, tuzlu gofret arası kremalı iğrenç ürünlere rastladığımdan mümkün olduğunca bir Çinliye tattırıp, tuzlu mu şekerli mi diye sorarak yiyorum. Çin çikolata pazarı çok bakir bir pazar, birçok avrupalı firma burada üretim yapmak üzere fabrikalar kuruyorlar. Çin çikolata pazarı üzerine detaylı bir araştırma istiyorsanız iletişim bölümünden benimle irtibata geçerek konu üzerine daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2 Yorum var
  1. Dincer | 4 Mar 2010 | 08:17:17

    Ülker’e cevap hakkı doğdu :)

  2. serkhan | 15 Mar 2010 | 17:19:27

    Sadece japonya değil ülker bu sıralar Türkiye’ de bulunan en büyük rakibi Eti’nin ürünlerinin benzerlerini yapmakla meşgul. Ama öncelikle şu Eti Hoşbeş’ e bir rakip bulmalı :)

Yorum yapınız.