Nestle’nin 1935 yılında ürettiği, ikinci dünya savaşından sonra Kit Kat ismini aldığı çikolatalı gofretinin, Japonya’da şans getirdiğine inanılıyor. Japon öğrenciler Kit Kat sayesinde sınavlarından iyi not alacağına inanıyor.

Kit Kat çikolatadan öte

Kit Kat dünyada basit bir çikolatalı gofret, yalnız Japonya’da gofretten öte. Kit Katın Japonya’da 19 çeşidi bulunuyor, zencefilli, yeşil çaylı, soya fasulyeli, mısırlı, muzlu, soya soslu, hatta wasabili gibi birçok çeşidi var. Kit Kat Japonya’da alanında en çok satılan bir ürün. Tüm bu başarısı ise, isim benzerliği !

Hiç kaybetme, hep kazan Kitto-Katsu

Japonca Kitto-Katsu, yani “hiç kaybetme, hep kazan” ile Kit Kat arasındaki isim benzerliğini Japonlar fark edince, Kit Kat Japonya’da bir çikolatanın daha ötesinde bir hal aldı. Zamanla Japon öğrenciler sınava girmeden Kit Kat yerlerse iyi not alacaklarına inanmaya başladılar. Sınav önceleri Kit Kat yemek bir adet haline geldi. Nestle işi daha ileri götürerek mavi ambalajlı Kit Katlar üreterek, cenneti çağrıştırmasını sağladı ve Kit Kat ların üzerine “Tanrıya dua ediyoruz” yazdı.

Bizim gördüğümüz basit bir çikolatalı gofret, Japonların gözünde çok önemli bir anlamı var ! Kit Kat’a birde Japon gözüyle bakın, sınavlarda başarı sağlıyorsa bizde sınava girerken Kit Kat yiyelim ! Resimde yer alan, yeşil çaylı Kit Kat !

3 Yorum var
  1. SpotterBee | 1 Ağu 2010 | 14:48:23

    İnanılmaz ve çok güzel..

  2. Murat | 27 Tem 2012 | 02:03:59

    Ah şu Japonlar…

  3. Samet Kul | 11 May 2013 | 15:53:32

    adı gibi de tadıda güzel japonya yı çok seviyorum hayalim deki JAPONYA ya gidip her yeri gezip görmek…

Yorum yapınız.