Yeni Zelanda, Kivi’nin anavatanı Çin’e ihraç ettiği Kivi, Türkiye’nin Çin’e olan toplam gıda ürünleri ihracatından daha fazla. Türkiye’nin ihracatını artırmak için çabalayan tanıtım gruplarımıza faydalı olması dileğiyle.

Kivi Çin’in Yangzi ovasına ait bir meyvedir, 1900 lü yılların başında Yeni Zelanda’da denenmiş ve başarılı olmuştur. 1980 li yıllarda Yeni Zelanda Kivi sektörü krize girdi. 1988 yılında Yeni Zelanda hükümeti tarafından Yeni Zelanda Kivi Pazarlama Kurulu (The New Zealand Kiwifruit Marketing Board) kurularak Kivi ihracatı tek bir elden yönetildi.

Bu adım sektöre birlik ve güç verdi, 1993 yılında sektörün bir incelemesi yapıldı. Pazarlama odaklı bir strateji değişikliğine gidildi. 1997 yılında Yeni Zelanda’da yetiştirilen Kivilerin ihracatı için Zespiri International Limited kuruldu. Zespiri International Limited, uygun Kivi üreticilerinin hisse ihraç edildiği halka açık bir şirket haline geldi.

Yeni Zelanda, Kivi de Zespiri adımıyla, Çin ithal Kivi pazarının %79’unu kontrol ediyor. Çin’in 2010 yılı Kivi ithalatı 57.2 milyon dolar ve her sene %10’unun üzerinde büyüme gösteriyor.

Yeni Zelanda’nın 2010 yılında Çin’e Kivi ihracatı 45.1 milyon dolar, Türkiye’nin 2010 yılında Çin’e toplam gıda ürünleri ihracatı 31.2 milyon dolar. Türkiye’nin 2011 yılında Çin’e olan toplam gıda ürünleri ihracatı 46.8 milyon dolar. Yeni Zelanda, Kivinin anavatanı Çin’e ihraç ettiği Kivi, Türkiye’nin Çin’e ihraç ettiği gıda ürünlerinin toplamından daha fazla.

Zespiri, son zamanlarda Çin’de birçok tanıtım faaliyetleri yürütmekte. Şanghay’da taksi reklamlarından, alışveriş merkezlerinde tadım etkinliklerine, dans şovlarına, sokak lambaları reklamlarına rastlayabilirsiniz. Zespiri kendi mevcut durumunu korumak, pazar payını daha da artırmak için devamlı bir şekilde Çin pazarında çalışmaktadır.

Zespiri Modeli Türkiye’ye Uyarlanabilir Mi ?

Zespiri modeli her ihraç kalemlerimiz için uygulaması mümkün olmayabilir, ama yine de Türkiye’de bazı ihraç ürünlerimiz için söz konusu olabilir. Bundan sonra en önemli soru, Türkiye’de bazı ihraç ürünlerimiz için de ortak marka oluşturulabilir mi ? Eğer bu mümkünse, XXX tanıtım grubu olarak değil, oluşturulan marka adı altında fuarlara katılabilir, bu marka adında raflar da yer alabiliriz. Oluşturulacak marka ve mesajla da direk tüketicilere ulaşabilir, ihraç pazarlarımızda pazar paylarımızı daha yükseklere taşıyabiliriz.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.