8 Ağustosta, Shanghay’da Jackie Chan kurmuş olduğu yardım vakfı için bir etkinlik düzenlendi. 300 seçkin davetlinin katıldığı bu etkinliğin sponsorları arasında Kayra şarapları ve milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları bulunuyordu.

Türk firmaları vites yükseltti

8 Ağustos 2010 tarihinde, Shanghay Grant Hyatt otelde düzenlenen “Shanghai International Film Prototype Charity Auction Dinner”ın sponsorları arasında iki dev Türk firması bulunuyordu. Mey İçki’nin sahip olduğu Kayra şarapları tüm davetlilere Türk şarabının zerafetini tanıtırken, THY’da gecede yapmış olduğu çekilişle, Türkiye’ye gidiş-dönüş iki kişilik Business Class uçak bileti hediye etti. Jackie Chan ve birçok yabancı yönetmeninde katıldığı geceye, THY Shanghay Genel Müdürü Gayret Yüksel, Mey İçkinin Çin’deki temsilcisi olarak bizlerde dahil 300 seçkin davetli katıldı.

Gecede 1 milyon dolarlık yardım

Pazar akşamı yedide başlayan gecede, Jackie Chan’in kurmuş olduğu “Long Zi Xin” yardım vakfının yapmış olduğu faaliyetlerin gösterimi ile başladı. Daha sonra sahneye gelen Jackie Chan ziyaretçilere yönelik bir konuşma yaptı ve daha sonra davetlilere mini bir konser verdi. Konserden sonra “Avatar”, “King Kong”, “Spiderman”, “Lord of the Rings”, “Rashomon”, “Seven Samurai” filimlerinde kullanılan aletler, kostümler ve karakterler açık artırmayla satıldı. Gecede yaklaşık 7 milyon RMB (1 milyon dolar) yardım toplandı. Gece sonunda yapılan çekilişle bir kişiye çift kişilik Türkiye gidiş-dönüş Business Class uçak bileti hediye edildi. Davetlilerin ısrarı üzerine tekrar sahneye gelen Jackie Chan, bir şarkı söyleyerek geceyi noktaladı.

Jackie Chan ile sohbet

Jackie Chan ile fotoğraf çektirmek için iki kere teşebbüs ettim, ilk teşebbüsümde makinayı verecek birisini bulamadım ama konuşma fırsatımız oldu. Çinlilerin kendisine hitap ettiği şekilde, “büyük abi” diye hitap ettim. Eski filimlerinin son filmine göre daha hareketli olduğunu belirtip, eski filimlerine alıştığımı söyledim. Gülerek Çincen çok güzel demekle yetindi. Bu sırada fotoğraf çektirmek için zamanım vardı ama makinayı verecek kimse bulamadım. İkinci teşebbüsüm Jackie Chan dışarı çıkarken kapılar kapatılmasına rağmen dışarı çıktım ve bir korumasını ikna ederek makinayı korumasına verdim ama bu sırada Jackie Chan gitmişti. Büyük abiyle fotoğraf çektirmek bu sefer kısmet olmadı ama onunla yemek yemekde güzel ve eğlenceliydi.

6 Yorum var
 1. onur | 11 Kas 2010 | 04:00:07

  İnşallah bir daha ki sefere bu dileğiniz yerine gelir.. :)

 2. Bülent Turgut | 30 Kas 2010 | 18:26:56

  Jackie yaşlanmaya başladığında yardım yapmak aklına gelmiş anlaşılan. İnşallah Türk firmaları aynı duyarlılığı Çin’de özerk bölge olan Uygur bolgesi için de gösterirler. Açıkçası sadece reklama dayalı olan yardımlara hiç sempati ile bakmıyorum. Yolları açık olsun..

 3. FUNDA DURUKAN | 21 Haz 2011 | 09:04:16

  EN buyuk hayalımde benım bır gun jakie chanla tanısmak hususı gıdıp gormek ve bunu muhakkaka olmeden gerceklestırmelıyım cocuklugumdan berı onu cok sevıyrum ve butun fılımlerını defalarca ızledım ve ızlerımdee :-)

 4. kbra | 10 Tem 2011 | 20:41:32

  gençken de yardım yapmıştı.. jackie nin reklama ihtiyacı yok bunu bilenbiliyo bilmeyen de böle senin gibi yazıyo işte..

 5. Metin | 16 Şub 2014 | 18:17:47

  selam bu davete bizim de katilma sansiminz var mi ? oyle bir sansimiz varsa cok mutlu olurum.

 6. Yavuz Selim ŞEN | 16 Şub 2014 | 18:51:36

  2010 yılında gerçekleşmiş bir organizasyon.

Yorum yapınız.