Blog camiasında bir çok kişi blog yazmayı bırakmaya başladı, tabi yazmaya başlayan bloggerler de fazla. Biz ise blogda kaliteyi artırmak için çalışmalara başladık. Aldık elimize fotoğraf makinamızı çıktık istanbul sokaklarına. Amaç çin ile alakalı mekanları tespit etmek. İlk durağımız istiklal caddesinin ara sokaklarından birinde bulunan Çin büfesi oluyor.

Sahibi genç bir hanım efendi, Boyner’de üst düzey yönetici asistanlığı yaparken işinden ayrılarak bu enfes büfeyi kurmuş. Ben gittiğimde kendisi orada olmadığından kendisi ile görüşemedik. Bu genç girişimci hanım efendi Çin büfesini istiklal caddesinden sonra maslak oto sanayinde de açmış. Tebrik ediyorum ve en duygusal an olan menüye geçiyoruz :)

Çorbalar, başlangıçlar, spesiyaller, deniz ürünleri,sebzeler, tavuk eti, dana eti, pilavlar, erişteler, tatlılar ve içeceklerden oluşan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Ayrıcana 3 adet menü de var;

Menü A’da, sade erişte üzerine karışık dana eti + yeşil yada yasemin çin çayı 10,50 YTL
Menü B’de, sade erişte üzerine karışık sebzeli tavuk + yeşil yada yasemin çin çayı 10.00 YTL
Light Menü’de ise karışık sebze + sade pilav + yeşil yada yasemin çin çayı 9,50 YTL

Çorbalarda; Wonton çorbası, acılı ekşili çorba, tavuklu mısırlı çorba, erişte çorbası, deniz ürünleri çorbası ve sebze çorbası bulunuyor. En ucuz çorbamız 5 YTL ile tavuklu mısırlı çorba ile sebze çorbası oluyor. En pahalı çorbamız ise 6,75 YTL ile deniz ürünleri çorbası.

Başlangıçlar ; Çin böreği, karides cipsi, çıtır çin mantısı, buharda çin mantısı, tavuk kanadı, kızarmış kalamar, soya filizi salatası, çin salatası, susamlı tavuk, yufka ekmek. Bu katogoride en ucuz ürün, 3 adet yufka ekmek oluyor 1,25 YTL, en pahalı ürün ise 7.75 YTL ile kızarmış kalamar oluyor.

Spesiyaller ; Sian tavuk, wuhan dana, kızarmış pekin ördeği, sebzeli ördek, tatlı ekşi soslu ördek. Bu katogoride en ucuz ürün wuhan dana 11,75 YTL, en pahalısı tabikide leziz kızarmış pekin ördeği yarısı 31.75 YTL satılıyor.

Deniz Ürünleri ; Karışık sebzeli jumbo karides (5 adet), tatlı ekşi soslu karides, acı soslu balık, tatlı ekşi soslu balık. Bu katogoride iki tip fiyat var ilk iki yemek 15,25 YTL, son iki yemek 13,75 YTL.

Sebzeler ; karışık sebze, kıtır sebze, sarımsak soslu brokoli, soya filizi, sebzeli tofu, black bean soslu tofu. En ucuz ürün 6,75 YTL en pahalısı 8,75 YTL ile black bean soslu tofu oluyor.

Tavuk Eti ; tatlı ekşi soslu tavuk, karışık sebzeli tavuk, mançurya usulu tavuk, brokolili tavuk, zencefil soslu çıtır tavuk, körili tavuk, bademli tavuk, acılı tavuk, siyah çin mantarlı tavuk. En pahalı ürün şu siyah çin mantarlı tavuk oluyor fiyatı 10.25 YTL.

Dana Eti ; karışık sebzeli dana eti, acılı mantarlı dana eti, sarımsak soslu dana eti, istiridye soslu dana eti, yeşil biberli dana eti, köri soslu dana eti, beijing usulü dana eti, siyah çin mantarlı dana eti, sebzeli çin köfte. Bu siyah çin mantarında ne var bilmiyorum ama çok pahalı yaw :( burada da en pahalı ürün siyah çin mantarlı dana eti 11,50 YTL

Pilavlar ; Sade pilav, sebzeli pilav, yumurtalı pilav, tavuklu pilav, dana etli pilav, karidesli pilav, körili dana etli pilav. Karidesli pilav pahalı7,75 YTL

Erişteler ; Sade erişte, sebzeli erişte, tavuklu erişte, dana etli erişte, yumurtalı erişte, karidesli erişte, singapur pirinç erişte. Singapur pirinç eriştesi en pahalı olanı 9,25 YTL

Tatlılar ; ballı kızarmış muz, ballı kızarmış ananas, ballı kızarmış elma, kızarmış ceviz, kızarmış dondurma. Dondurmayı nasıl kızartıyorlar :) dondurmayı kızartmayı becerene 6,75 YTL verilir bee :)

İçecekler ; Alkol servisi burada yok, ayran, soda, su, çin çayı (yasemin, yeşil) demleme türk çayı, türk kahvesi, nescafe, sıkma meyva suları ( havuç, portakal, elma, kavun, karpuz ), ıce tea, kola fanta v.s birde karışık sıkma meyva suyu bulunuyor. En pahalısı karışık sıkma meyva suyu, içerisinde 9 çeşit bulunuyor.

6 Yorum var
 1. ilyas | 29 May 2008 | 21:35:55

  Evet geçen gün gördüm maslaktaki çin büfesini oto sanayide değil nazmi akbacı iş merkezinde :) veya şöyle diyelim nazmi akbacı dersek belki kimse bilmez ama doğuş power center ın tam karşısında dersek bilmeyenler için daha iyi bir tarif yapmış oluruz.
  bak selim gelirsen haberim olsun misafirim olursun.

 2. yavuzselimsen | 29 May 2008 | 22:38:27

  Ben istiklal caddesindekine gittim, maslaktakini bilmiyorum yeni açıldı zaten ama adresinde oto sanayi yazıyor.

  Gün ver gelelim abi :)

 3. […] İstanbulda Küçük Bir Çin Büfesi […]

 4. nuriye kalaylı | 29 Ağu 2010 | 14:10:39

  istiklal caddesinde hangi ara sokak ki adres vermek cok mu zor ?

 5. Yavuz Selim ŞEN | 29 Ağu 2010 | 14:52:17

  Olmuş unutulmuş da olabilir, sizde Google girip Çin büfesi yazdığınızda çıkıyor web siteleri hem beyoğlu şubesinin hem de maslak şubesinin adreslerini bulabilirsiniz. http://www.cinbufe.com/

 6. rara | 4 Eki 2010 | 15:55:46

  Yemekleri fena değil bir yer ama daha güzel çin yemekleri yapan yerler mevcut aynı fiyatlara.

Yorum yapınız.