cinde-1-mayis

Çin’de işçi bayramı nasıl kutlandı, Shanghai’ın taksim meydanın da hangi olaylar yaşandı, Çin polisi göstericilere nasıl tepki verdi, kaç ölü kaç yaralı var, canımı nasıl zor kurtardım hepsi bu yazıda.

Bir gün önceden hazırlamıştım taşları, sopaları, bir mayısı kutlamaya gidiyordum, komunist ülkedeydim bir sürü yoldaş var burada benim gibi düşünen. Türkiye’deki yoldaşlarımıza bir gün tatil vermişler kime yeter lan, gerçi bizim tatilimizi 7 günden 3 güne düşürdü hükümet. Kırmalıydık geçtiğimiz dükkanların camlarını, yakmalıydık geçtiğimiz tüm sokakları.

İşte Shanghai’ın en büyük meydanı, Renmin Guangchang (Halk meydanı) gözüktü. Millet sevgilisini eşini almış geziyor, hani nerede kızıl bayraklar, neredeyim ben, hani nerede diğer yoldaşlar. Yaşlı biri geçiyor sordum, hani dedim nerede yoldaşlar, nerede kutlanıyor bayramımız, yanlış meydandamıyım. Evet dedi yanlış yere gelmişsin, işinin başında olmalısın. Ne diyorsun bee ihtiyar, yaşlandıkça davayı unutmuş ruhunu kapitalistlere satmışsın, yıkmalıyız bu meydanı. Birkaç kişiye daha sordum, hemen hemen hepsinden aynı cevabı aldığım da anladım ki Çinli işçiler, işçi bayramında çalıştıkları iş yerinde bir araya geliyor, cumhurbaşkanı, başbakanı, belediye başkanı ve hükümet yetkilileri onların ayağına ziyarete gidiyormuş. Onların dertlerini sıkıntılarını dinliyorlarmış.

Ne bir polis yaralanmış, ne bir polis başkasını yaralamış, ne vatandaş zarar görmüş ne bir esnaf zarar görmüş. Millet manitaları almış gezintiye çıkmış, bizimki de işmi şimdi.

Adam gibi kutlayalım 1 mayısımızı, ortalığı yıkmadan. Devlet yetkilileri de işçiyi sadece oy toparken değil böyle önemli günlerde de ziyarete gelsin.

10 Yorum var
 1. kazim goker | 3 May 2009 | 04:42:09

  Yavuzcum.. Sangay valisi Istanbul valisi olsaydi senin hazirliklar bosa gitmezdi..

 2. Neslihan | 3 May 2009 | 06:26:57

  Bu nasıl bir yazı böyle?Bu kadar çalakalem yazılmış bir yazı nasıl buraya konulur?Herkes her istediğini yayınlayabiliyor mu burda?
  Hem içerik olarak,hem anlatış tarzı,kaba tabirler,terimler,sokak ağzı…nedir bu?
  Yoldaşlar dediğiniz insanlar camları yıkıp,sokakları yakmıyorlar!Böyle lanse etmeniz çok yanlış.Bir sürü etken var Türkiye’de yaşanan olayların arkasında.Ayrıca Çin ile Türkiye zaten bir tutulamaz.Ne politik sistemimiz aynı ne de halk olarak aynıyız.
  Anlatmak istediğiniz belki şiddet olmayan bir 1 Mayıs kutlama arzusu Türkiye’de de ama inanın bu böyle anlatılmaz.Bu site profesyonel olmak istiyorsa böyle yazılara yer verilmemeli.

 3. yavuzselimsen | 3 May 2009 | 06:51:52

  Neslihan hanım bu yazı, herkese tepkiydi. 1 Mayısta şiddet saçanlara tepkiydi, 1 mayısı adam gibi kutlanmasına engel olanlara tepkiydi. Siyasilere, hükümet yetkililerine tepkiydi sadece oy toplamak için halkın ayağına gidenlere, onların dertlerini dinlemeyenlere tepkiydi.
  Bu blog benim, sadece Çin’deki 1mayısı yazmak istedim. Bak ne güzel sizde duygularınızı yazmışsınız haklı şekilde hakaret içermediği takdirde her türlü eleştiriyi de yayınlıyorum. Burada eleştirim, şiddet yapanlara ve halkı dinlemeyen hükümeteydi. Ben hiçbir siyasi partiye mensup biri değilim. Kırdığım olduysa özür dilerim ama şiddeti kim hangi nedenle yaparsa yapsın karşıyım.

 4. Neslihan | 3 May 2009 | 07:44:29

  O zaman bu şekilde yazsaydınız.Eleştirim pek anlaşılmamış malesef.Yazıdaki üslup beni rahatsız etti,bir şey eleştirilecekse bu altı doldurularak,tam anlamıyla olmalı,özellikle de siz bunu bir çok kişi tarafından okunan bir yerde yayınlıyorsanız.Ayrıca vermek istediğiniz mesajı anladığımı da belirttim.Ben sadece çok çalakalem buldum yazınızı.

 5. yavuzselimsen | 3 May 2009 | 08:07:18

  Haklısınız, yukarıdaki fotoğrafı görünce neden bizim ülkemizde böyle olmuyor diye iç geçirdiğim anda o duygularla yazılan bir yazı. Yukarıdaki fotoğrafta Çin başbakanı 1 mayısta Pekin metrosun da çalışan işçileri dinliyor. Böyle güzel görüntüleri bir gün ülkemde görmek dileğiyle.

 6. Ugur UYGUR | 3 May 2009 | 15:45:56

  Bence yazınız çok güzel ve Neslihan Hanım’ın yorumlarını silin. Daha bu yazıda anlatılmak isteneni anlamadıysa, daha fazlasını zaten bekleyemeyiz…

 7. yavuzselimsen | 3 May 2009 | 15:57:11

  Uğur, herkes düşüncesini hakaret içermediği sürece burada paylaşabilir. Bende dahil olmak üzere, birçok zaman karşımızdaki insanları yanlış anlayabiliriz. Önemli olan karşılıklı sevgi ve saygıdır, bu sınırları zorlamadığımız takdirde sorun yoktur.

 8. Ferhat | 6 May 2009 | 18:40:10

  “364 gün ez, bir gün dinle” güzel bir politika aslında, o fotograftakiler bile bile özel yetiştirilmiş kişilerdir poz vermek için. Çin başbakanı bir işçi ile yan yana gelemez, cesaret edemez. Doğru, onlarda 1 mayısta olay yok çünkü halk o derece ezilmiş ki olay çıkaracak hâlleri yok… neyse, iyi çalışmalar…

 9. selim | 7 May 2009 | 11:59:46

  Bu yorumu neye dayanarak yapabiliyorsunuz merak ettim açıkcası ? Çin başbakanının ben sadece 1 mayıstaki fotoğrafını burada yayınladım. Ama Çin başbakanı bir gün halk pazarında, halkın derdini dinliyor, bir gün tarla da çiftçileri dinliyor. Bu takdir edilecek konudur, diğer şekilde dediğiniz gibi bir yönetim biçimi zorbalık varsa da, bu da eleştirilecek bir konudur ama burası yeri değildir. Siyaset yapılacak birçok site ve blog vardır. Kaldıki söylemleriniz iddia dan öteye geçemiyecek kulaktan duyma söylemlerdir. Bizim istediğimiz de Çin de gördüğümüz hükümet halk kaynaşmasını kendi ülkemizde de istememizdir.

 10. serkan | 10 May 2009 | 18:50:00

  1 mayis boyle kutlanir iste , rahatsiz olup yorum yzanlari rahatsizliklarini anlamak mumkun degil ,
  nasil olurda Turkiye`yle Cin`i bir tutmayin diyerek tasli sopali saldirilara Turkiye`nin sartlarini bahane ederek kilif bulmaya calisirsiniz hanfendi ?
  ferhat bey kac defa cine geldi ve burdaki halkin hayat standartlari hakkinda ne kadar bilgi sahibi, neye dayanarak bu yorumu yapmis onuda cok merak ediyorum,

  yanliz hemen bugun basimdan gecen bir olayi anlatayim, cinli bi arkadasimi turk yemeklerini denesin diye aldim bi turk restronrta gittik beraber ,
  Televizyon acik, NTV haber uydudan , buyuk ekran lcd tv ,
  tasli, sopali eylemler ,
  arkadas sordu burasi senin ulken mi ?
  yuzum kizardi , basimi one egdim,
  evet dedim,
  sozde hakkini arayan teroristler polisle catisiyo,
  bazilarida buna kilif bulmaya calisiyolar

Yorum yapınız.