580x310mmKV完美

Türkiye’nin ihracatı düşüyor, Çin’e olan ihracatı ise iki senedir büyük düşüş içerisinde. Türkiye İhracat Meclisi bu başarısızlığı, başarı olarak lanse etme çabasında. Marka oluşturmaz, pazar yaratmazsan ihracatını yönetemezsin. Terazin fiyat olur, fiyatlar indi, fiyatlar çıktı, ticaret daraldı diye bahanelere sığınarak güne göre açıklamalar yaparsın. 

Aslında Çin özelinde yazmaya çalışıyorum ama ihracat elden gidiyor, önlem alan yok. 2011 yılında, 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyuldu. O zamanlar Hedef 2023 Allah Büyüktür diye bir yazı yazdım, lütfen o yazımı da okuyun. 500 milyar dolarlık ihracat hedefini destekliyordum ama raporu okuyunca hayal kırıklığı yaşamıştım. Çünkü raporun içi boş, raporda yazılanlarla, sektör temsilcilerinin planlamalarında tezatlıklar vardı. Üstelik rapor tek pencereden yazılmıştı, raporda hedeflenen ihraç pazarlarının durumları yer almıyordu. Yani özetle o bakış açısıyla yapılan planlamanın hatalarla dolu olduğunu, önlem alınmazsa hayalden öteye gidemeyeceğini anlatmaya çalışmıştım. Geldiğimiz noktada haklı olmak, ülkem adına bana acı veriyor. TİM başkanı 2016 ihracat hedefini açıklamış, 155 milyar dolar. Hemen açıp 5 yıl önce yazdıkları rapora baktım, rapora göre 2018 hedefi 296 milyar dolar. Bu da şu anlama geliyor, Türkiye iki senede ihracatını neredeyse ikiye katlaması gerekiyor. Bir Allah’ın kulu sormuyor ne oldu 2023 hedefi?

Zaman bizlere göstermiştir ki, 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin içeriği boştur. Yüzlerce iş adamı, bürokrat, danışman binlerce saatlik zaman harcamış, bu hedefin içeriğini dolduramamış, bu hayali Türkiye’ye zaman israfı olarak fatura etmişlerdir. TİM bu süreci yönetememiştir, yapmış olduğu planlama %50-60 oranında sapmıştır. 500 milyar dolarlık ihracat hedefi halkla ilişkiler (PR) çalışmasından öteye gidememiştir. Daha da acısı, durum bu şekildeyken önlem almak yerine bu plandan bahsedilmeyerek unutturulmaya çalışılmaktadır. Hedeflerin gerçekleşmemesinin tabiki birçok bahanesi vardır. Dünya’da kriz var, Dünya ticareti daralıyor vs. bahane ararsanız çok. Çözüm üreteceğimiz makamların, bahane üretmesi Türkiye’ye yakışmamaktadır. Çözüm üretemiyorsanız, üreteni bulacaksınız.

ferrero_cin_2

Türkiye Çin Pazarını Kaybediyor 

Neyse biz Çin’e olan ihracata dönelim. Geçen sene Çin’e olan ihracat malumunuz %20.2 oranında düşerek 2.85 milyar dolar olmuştu. Arkadaşlarla konuşmalarda diyordum ki önlem alınmazsa Çin’e olan ihracatımız düşmeye devam edecek, 2015’te 2.3-2.4 milyar civarında gerçekleşecek. Türkiye Çin’deki Pazarını Kaybediyor diye bir yazı da kaleme aldım.  2015 yılında Çin’e olan ihracatımız %16,2 oranında gerileyerek 2.38 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2013 yılı ile karşılaştırdığımızda Çin’e olan ihracatta %33,3 gerileme var. İki senede, Çin’deki pazarımızın üçte biri erimiş.

Çin’i önemseyen yok, Çin pazarıyla dertlenen yok. Türkiye sadece Çin’e ihracat yapmak istiyor ama onun için yaptığı çalışmalar fındık kabuğunu doldurmayacak cinsten. Fındık demişken, Çin’e olan 15 milyon dolarlık fındık ihracatımız, bu sene %187 artarak 42.5 milyon dolar olmuş. Bu artıştaki en büyük pay, maalesef Türk ihracatçısının değil. Fındıklı ürünler kullanarak fındığı Çinlilere sevdiren Starbucks’ın, Çin’de 300 milyon dolar yatırım yaparak fabrika kuran, Çin çikolata pazarından %24 pay alan Ferrero Rocher’ın. Bu arada fındık fiyatları artışta, terazisi fiyat olan vizyonsuz Türk ihracatçısına sorsak ihracatın bu şartlarda büyümesi imkansızdır. O yüzden TİM’den ricamdır, goy goydan bir gece düzenleyip vizyonsuz ihracatçıları ödüllendireceğinize, o ödülü gerçek hak edenleri ödüllendirin. Fındık fiyatları artıştayken bile, Çin’deki fındık pazarını büyüten, Starbucks’ı, Ferrero Rocher’ı ödüllendirin. Ya da başka pazarlarda Türk ürünlerine gerçekten pazar oluşturan yerli ya da yabancı firmaları ödüllendirin. Türkiye’nin ihracatına katkı yapan vizyoner firmaları ödüllendirin ki, gelecek nesiller vizyonsuz, terazisi fiyat odaklı firmaları örnek almasın.

2 Yorum var
 1. Taha | 30 Mar 2016 | 16:47:03

  Doğru tespitler. Ne yazık ki ülkemizde sadece tv’ye çıkıp konuşurlar, yatırım anlamında birşey yapan yok. Son 10 yılda ekonomi olarak yerinde saydık hatta bazı alanlarda geriledik. Önümüzdeki 10 yılda da bir beklentim yok Türk ekonomisinden.
  Maliye bakanının çok tuhaf bir açıklaması vardı, fazla mesai yapanlara yapmayın bu şekilde başkaları işe girer, işsizlik azalır şeklinde bir formül bulmuşlar onu açıklıyordu.(http://www.isvesosyalguvenlik.com/issizligin-bir-nedeni-de-fazla-mesai/)

  Kısacası ekonomide bir büyüme yok, en iyisi istatistikler ile oynayalım, hesap yöntemlerini değiştirelim ve iyiymiş gibi gösterelim derdindeler.
  Ülkenin GDP per capita değeri yiçler acısı, yerlerde, ingilterenin’nin 5-6’da biri kadar.
  AB’ye yakın, işçilik maaliyetlerinin 4 te 1 olduğu bir ülke yatırımcı çekemiyorsa bir yerlerde sorun var demektir.

 2. Yasemin Lacin Gorgun | 12 Oca 2018 | 02:25:59

  Tebrik ederim.

Yorum yapınız.