cin_ekonomisi_987

Çin ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul piyasalarındaki fiyat artışları hızlı şekilde devam ediyor. Çin inşaat, gayrimenkul, çevre, enerji ve metal sektörlerindeki gelişmeler. 

Çin’de İnşaat ve Gayrimenkul Piyasaları 

Çin ekonomisinin lokomotifi durumuna geçen inşaat ve gayrimenkul piyasası diğer piyasaların yavaşlamasına rağmen hızla büyümeye ve fiyatlar artmaya devam ediyor. Şanghay, Pekin, Guangzhou gibi büyük şehirlerdeki fiyat artışları son üç aydır %10 un üzerinde gerçekleşirken ve aynı oran ikinci kademe şehirlere de yansımaya başladı. Çin hükümetinin istatistiklerine göre nüfusun %50 si şehirlerde yaşıyor. Şehirlerin hızla büyümesinin senelik maliyeti 12 milyar dolar. Endüstriyelleşmenin tetiklediği bu büyüme ülkenin doğal kaynaklarını zorlamakta ve çevreye büyük zararlar vermekte.

Hızlı büyümeye karşı yerel hükümetler yeni kontrol mekanizmaları uygulamaya koyacak ikinci ev sahibi olmak isteyenler gayri menkulün toplam maliyetinin %60 ını yatırmadan kredi alamayacaklar. Hızlı büyümeyi tetikleyen ikinci unsur ise büyük inşaat ve mütahitlik firmalarının kredibilitelerinin bankalar nezdinde artmış olması ve uluslar arası banka kredileri alabilmeleri.

Çin Çevreye Az Zarar Veren Enerji Kaynaklarına Yöneliyor

Çin çevre ve doğaya daha az zarar veren enerji kaynaklarına yöneliyor. Bu bağlamda doğal gaz sene bazında geçtiğimiz seneye göre %15 artarak 140 milyar metreküp’ün üzerine çıktı. Bu son artışla Çin Dünya da en büyük doğal gaz alıcısı ve kullanıcısı pozisyonuna geldi. Öte yandan hükümet kömür ocağı açma ruhsatlarını azaltmaya devam etmektedir.

Havadaki karbon atıkları ile ilgili olarak Pekin, Şanghay ve Shenzhen’de Carbon trading borsası oluşturuldu. Ülke bazında 700 milyon ton karbon atığına karşılık hükümet kotalarının ton başına 8 dolardan işlem görmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda bu piyasa oluştuğunda Çin, Dünya’nın ikinci büyük karbon takası yapan ülkesi olacak.

İki yıl önce Shenzhen şehrinde pilot proje olarak başlatılan elektrikli otomobil kullanımı genişletilerek 28 şehirde daha uygulamaya koyuldu. İlk başta üreticilere ve tüketicilere sağlanan 60.000 RMB lik özendirici destek, teknolojideki gelişmeler ve üretim rakamlarındaki artışlar hesaplanarak önümüzdeki 5 sene içerisinde azaltılarak normal otomobillerin maliyeti seviyesine getirilecek. Ayrıca merkezi hükümet hem tasarruf hem de çevreye katkı da bulunmak için makam aracı adedinde geniş çapta indirim yapıp ülke genelinde kullanılan 2 milyon araçlık filosunu küçültecek.

Metal Piyasalarındaki Hareketlenme, Fiyat Artışlarını Getirebilir 

Çelik, demir, alüminyum ve bu metallerin hurda piyasalarında son aydaki hareketlenme, son senelerdeki düşüşü azaltıp genel olarak dengeye getirmiştir. Eğer bu durum Çin yeni yılına kadar devam ederse, Mart ayından itibaren fiyat artışları beklenebilir. Fabrikaların yıllık bazda kapasite kullanımı %70 civarlarında seyretmektedir.

2 Yorum var
 1. M.melih | 6 Ara 2013 | 04:14:22

  Merhabalar…
  Yazinizi dikkatle okudum.benim ve inaniyorumki buyuk bir kitlenin (cinli ve cinde yasayan yabanci)merak ettigi iki sorum var size;ilki sizce ozellikle insaat ve sehirlesmedeki bu hizli ivme planlanmis bir uygulamamidir?cunku malumunuz bu ivme sadece cinin belli bolglerine ve belli kesimlerine hitap ederek eyalet ve halki sinif landirma konumuna geldi.ikincisi sizce bu hizli buyume beraberinde bankalarla halki karsi karsiya getirercek gelir dengelerinde koklu degisim yapacak ic ve dis kaynakli bir develasyonunun habercisi mesajlarmidir?

 2. Huseyin Kavrak | 9 Ara 2013 | 19:07:08

  Iyi gunler Melih bey yaziya ilginiz icin tesekkur ederim . Cinde ozellikle insaat sektorunde yada sehirlerin buyumesinde hukumetin kontrolu cok yuksektir ve planlamalari yakindan takib edilir cunki topraklar devlete aittir binalar is 70 yilligina sahibinindir .Bu sure eger devlet yeni bir planlama getirmezse uzatilir. Bu durum Ciftcileride etkilemektedir zira isledikleri topraklar kendilerine ait degildir.Toplumdaki sinif kavramina baktigimiz 25 sene once Cin ilk acilimlari yaptigindan itibaren ozellestirme ve yatirimi destekleyici planlar yapmis ve uygulamaya almistir . Dogal olarak bu planin ikinci kismida toplumda siniflarin olusturulmasidir .Komunist ekonomiden serbest piyasa ekonomisine gecerken eski devlet sirketleri o zamanki yoneticilerine ucuz bedeller ile devredilmistir. acilimdan sonraki yillarda toplumda evirmlerden gecmis bu gunku duruma gelmistir .
  Cin hukumeti ulkenin ucuz uretim merkezi ve dunyanin fabrikasi olmasini istmemektedir ve bu gun Cin orta maliyetli bir ulke olma yolundadir ve onuzdeki 5 sene icerisinde bu konuma gelecektir .
  Bankalar ve halkin karsi karsiya gelmesi yani anormal artan bina degerlerinin devaluasyona ugramasi sonucunda kredi ile konut sahibi olanlarin bankalar ile yasayacagi sorunlar Bati Avrupa yada Amerika gibi etkilenmesi imkansiz . Soyleki oradaki kredi sartlari ile karsilastirildiginda Cindeki on odeme miktari oldukca yuksetir yani banklar verilen kredinin minimum %30-40 onden pesin olarak almaktadirlar . Ote yandan devlet bankalardan verdikleri kredinin karsiliginin %70ini reserve olarak tutmalarini ister ve denetimi yakindan takib eder.. Yani buyuk bir yikim olmasi zor bir ihtimal. Son alti senedir bu durumu gozlemekteyim ve bir cok kisi gibi bu balon ne zaman patlayacak diye tahmin etmeye calisiyorum .Normalde bir devaluasyon olmasi lazim fakat hukumet ve bankalarin hareketleri bunu simdilik durduyor .Gectigimiz gunlerdeki parti meclisi toplantilarda ulkenin ticaret ve bankalar kanunlarinda degisiklikler yapilmasi kararlastirildi uygulamma ve detaylarini onumuzdeki 6 icerisinde gorecegimizi tahmim ediyorum . Insaat sirketleri bu zor kredi sartalarina ragmen halka ev satabilmeleri ise baska sasirtici bir durum . Umarim sorulariniza isik tutabilmisimdir

Yorum yapınız.