OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Türkiye’den Çin’e yapılacak her Cumhurbaşkanı seyahati öncesi ya da sonrası meşhur Uygur olayları haberleri çıkıyor. Yalan haberler, gerçek dışı fotoğraf ve videolarla gündem değişiyor, Türk – Çin ilişkileri başa dönüyor. Peki bu olaylar öncesi ne gibi gelişmeler yaşanıyordu, neden gerçek dışı Uygur olayları ortaya çıktı.

Son 10 gündür Şanghay dışındaydım, bu konu hakkında yazmak istemiyordum, hala daha yazmak istemiyorum. Yazılan haberleri takip ediyorum, Çin’i yakından takip eden birisi olarak, bazı gerçeklerin ve gelişmelerin basında yer almadığını gördüğüm için bu yazıyı yazma kararı verdim. Çin’de yaşanan olayları kronolojik olarak buraya alsak, herhangi bir açıklamaya gerek olmadan bu olayların maksatlı olduğunu, objektif şekilde değerlendirecek tüm arkadaşlarımız anlayacaktır. Bu günü daha iyi anlamak için, 2009 yılındaki Cumhurbaşkanı seyahatine gidelim, o zaman ki Uygur olaylarının nasıl halkı gaza getirdiğine bakalım.

2009 Uygur Olayları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında Çin ziyaretinin akabinde, Uygur olayları başladı. Cihan Haber Ajansı Pekin muhabiri, olaylar hakkında asparagas bir haber yaptı, binlerce ölü, on binlerce Uygur Türkü kayıp haberi Türk halkında infial yarattı. Dönemin Başbakanı, şuanki Cumhurbaşkanımız, o haber üzerine Çin soykırım yapıyor diye açıklama yaptı. CHA muhabirine neden yalan haber yaptın diye sorulduğunda, bende başkasından duydum diyerek işin içinden sıyrıldı. Bu haber iki ülke ilişkilerini gerdi, tamir edilmesi uzun zaman aldı. Soykırım haberinde kullanılan fotoğrafta, Şanghay’a 1 saatlik mesafede bulunan Hangzhou şehrindeki zincirleme trafik kazasının fotoğrafıydı. Yaptığı her açıklamaya koşulsuz inandığınız Uygur dernekleri, bu yalan fotoğrafla Dünya nezdinde kamuoyu oluşturdular. Şimdi de aynı yalan fotoğraflar ve videolarla kara propaganda yapıyorlar.

Şimdi yine bir Cumhurbaşkanı gezisi, yalan haberler, alakasız fotoğraflarla, Türk-Çin ilişkilerinin gelişmesini istemeyen bir takım güçlerin kurduğu bu tezgaha alet oluyoruz. Türkiye’deki seçimlerden önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayramdan sonra Çin’e geleceğini biz biliyorduk. Bizim bildiğimiz bu haberi, bu tezgahı kuranlarda biliyorlardı muhtemelen. Cumhurbaşkanı gezisi olaylar çıktıktan sonra ani şekilde gerçekleşmedi, planlı programlı bir gezidir. Sorulması gereken soru, Türkiye – Çin arasında imzalanacak anlaşmaların kimleri rahatsız ettiğidir. İki ülke halkları galeyana getirilerek, hangi işlere taş koymak istenmektedir?

Oruç Kime Yasak ! 

Çin’deki sistemi bilmeyen Türk milleti orucun yasak olduğunu iddia etmektedir. Oruç Uygur bölgesinde, komünist parti üyesi devlet memurlarına geçen sene yasaklandı. Yasaklanma sebebi, Ramazan ayını bahane ederek, memurların işe geç gelmeleri ve disiplinsiz tavır sergilemeleridir. Burada parantez açmakta fayda var, Uygur bölgesinde merkezi saat uygulaması vardır, yani Pekin saati kullanılmaktadır. Devlet memurları, Urumçi saatine göre iş başı yaparlar, yani Pekin’de ki memurlara nazaran iki saat geç işe başlarlar. Mesai bitiminde ise merkezi saat kullanılır, Pekin saati ile mesaiyi bitirirler. Uygur bölgesindeki memurlar, Çin genelindeki memurlardan iki saat az çalışırlar, buna rağmen ramazan ayında işe geç gelmeleri üzerine Çin, kominist parti üyesi devlet memurları için böyle bir karar almıştır.

Bu konuyu tartışabiliriz, burada sorulması gereken soru şudur; Uygur bölgesinde memurlara geçen sene yasaklanan oruç, neden bu sene protesto edilmiştir? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kimler zor duruma sokmak istemekte, Türk-Çin ilişkilerinin gelişmesini kimler engellemek istemektedir?

Son Yıllarda Çin – Uygur İlişkileri

Çin’i yakından takip eden birisi olarak, Çin’in Uygur bölgesinde yaptıkları faaliyetleride takip etmekteyim. Uygurluları ikiye ayırmamızda yarar var, çünkü bir kısım DEAŞ tarafından eğitilen, tren istasyonlarında insanları doğrayan teröristleri, masum halktan ayırmak gerekiyor. Türkiye – Çin arasında füze ihalesi konuşulurken, Kunming şehri tren istasyonunda, palayla sivil insanları doğrayan 39 kişiyi öldüren, yüzlercesini yaralayan Uygurlu DEAŞ militanları, Ay-Yıldızlı t-shirtler giyerek neyi amaçlıyorlardı? Uygur bölgesindeki oruç yasağını bir sene sonra görüp açıklama yapan Diyanet işleri başkanı Görmez, bu olayları neden görmez? Neden bunların islamla bağdaşmadığını, tüm müslümanları yaraladığını açıklamaz?

Çin son yıllarda, DEAŞ tarafından eğitilen Uygur militanlarına sert müdahalelerde bulunurken, aynı zamanda Uygurluları da anlamak üzerine çalışma içerisindeydi. Şöyle söyleyebiliriz ki, Çin son bir yıl içerisinde Uygurluları anlamak için bölgeye 200 bin görevli gönderdi. Bu çalışmaların sonucunda, Uygurluların yoğun olarak yaşadığı Hotan şehrinde düzenlenen bira festivali bu sene Ramazan ayına denk geldiğinden ötürü, Uygurlu müslümanlara saygıdan merkez hükümet tarafından iptal edildi.

Bölgedeki sorunların akşamdan sabaha çözülmesi mümkün görülmemektedir. Çin’in çabasının görmezden gelmek, olaya art gözle bakmakta olayları yanlış algılamamızı sağlamaktadır.

Son Yıllarda Türk – Çin İlişkileri

Yukarıdaki yazdıklarımızı mantık çerçevesinde değerlendirdiğinizde, son zamanlarda Urumçi’de herhangi bir sorun olmadığını anlamış olmanız gerekiyor. Sorunlar yok değil ama bunları Çin ile iyi ilişkiler kurarak aştığımızı geçtiğimiz zaman içerisinde gördük. Peki olayların neden çıktığı konusunda madalyonun öbür yüzüne bakalım.

Sistematik Şekilde Uzakdoğulu Turistlerin Türkiye’ye Gelmesi Engelleniyor! 

Türkiye, Dünya’da en fazla para harcayan Çinli turistlere Şubat ayında vize kolaylığı sağladı. Bunun akabinde, Çinli Televizyon kanalları Türkiye’de çekimler yaparak Türkiye tanıtımı yapmaya başladılar. Çin’li ünlü yıldızların Türkiye seyahati, Çin’de 750 milyon kişi tarafından izlendi. Türkiye, Çin’de en fazla merak edilen, en fazla ziyaret edilmek istenen rüya ülke konumundaydı. Vize kolaylığı ile birlikte, Çin’den Türkiye’ye giden turist sayısında müthiş artış olmuştu. Bu olaylarla Türkiye turizmine darbe vuruldu. Aslında haberlere baktığımızda Türkiye turizmine darbe vuran olaylar sistematik olarak gerçekleşti, bunları tesadüf olarak açıklayamayız.

Türkiye Turizmine Darbe Vuran Olaylar; 

– Diyarbakır’da çalışan Çinli mühendisler PKK tarafından kaçırıldı,
– DEAŞ tarafından, iki Japon turist infaz edildi, Japonya’dan Türkiye’ye seyahat edenler azaldı,
– 3 hafta önce Koreli bir turist, Türkiye’de iki defa soyuldu, bu olay Kore’de yankı buldu,
– Uygur olayları ile, tüm çekik gözlü turistlere saldırılar oldu, Çin’de birçok kişi Türkiye seyahatini iptal etti.

Bu haberleri alt alta koyduğumuzda, sistemli şekilde planlanan olaylar olduğunu görüyoruz. Turizm dışında Türkiye – Çin arasında füze ihalesi ve modern ipek yolu gibi çalışmalar var. Bu çalışmalar kimleri rahatsız etmektedir?

Son olarak Anadolu Ajansı Urumçi bölgesine gitmiş ve bölgedeki izlenimlerini yazmıştır. 10 gündür medyadaki tüm yalan haberleri çürüten bu yazıyı okumanızı da şiddetle tavsiye ederim. AA’nın Urumçi Ramazan İzlenimleri

Ben Urumçi’ye iki sefer gittim, Urumçi izlenimlerimi de aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Sincan Bölgesi Başkenti, Urumçi

Urumçi’deki Kapalı Çarşıda, Polat Alemdarla Karşılaştım

Urumçi Akşam Pazarı

Urumçi’nin Ağası Ülker

10 Yorum var
 1. Alp Altun | 9 Tem 2015 | 07:34:42

  Dogru yazmisin Yavuz, tebrikler.

 2. Yavuz Selim ŞEN | 10 Tem 2015 | 16:06:58

  Teşekkürler Alp abi.

 3. İsmail Emrah Demirayak | 11 Tem 2015 | 11:46:36

  Bilgi kirliliğinin üst seviyede olduğu bu dönemde, bölgeye hakim biri olarak bu yazıyı paylaştığın için kendi adıma ve okuduklarını sorgulayan hemen gaza gelemeyen tüm insanlar adına teşekkür ederim.

 4. mehmet | 12 Tem 2015 | 16:42:33

  bizi aydınlatmaya devam et .lütfen çok eksik bilgilerle yorum yapmayalım.vesselam…

 5. Ülker Söze | 12 Tem 2015 | 18:39:25

  Ne tuhaftır ben de çıkan haberlere inanmamıştım, çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş

 6. Hakan | 14 Tem 2015 | 01:35:58

  Keske herkes biraz vaktini ayirip okusa ve bilgilense.

 7. mehmet | 24 Tem 2015 | 08:34:32

  şangaydan yazdıklarınıza destek olursa diyerek aynı fikirdeyim.

 8. Aysun Onur | 4 Ağu 2015 | 09:42:17

  Merhaba,
  Bu yazınızı Türkiye’de yalan yanlış haber yapan tüm medya kurumlarına göndermeniz dileğiyle….

 9. Yavuz Selim ŞEN | 4 Ağu 2015 | 15:55:56

  Sizin gibi saygın okurlarımız sayesinde inşallah yayılır.

 10. Akif Turan | 10 Şub 2017 | 16:21:47

  Bilgi için teşekkürler

Yorum yapınız.