Bu yazıda Çin’e girerken planlı programlı, ev ödevlerinize iyi çalışmanızdan bahsedeceğim. Fakat bir musibet bin nasihattan iyidir derler ya, yaşanmış bir örneğe de yazımda yer vereceğim.  

Çin’e girerken planlı, programlı, ev ödevlerine iyi çalışılmış şekilde girmeniz gerekir. Birinci adımı atlayarak diğer adımları atmaya çalışmak sadece Çin’de değil dünyanın her yerinde başarısız olur, çok az şanslı insan başarılı olur onun adı da tesadüf olur.

Çin’e planlı programlı girin

Çin her alanda birçok fırsat barındırıyor, bu fırsatları değerlendirmek için yapacağınız ilk adım fırsatın üzerine atlamak, eyleme geçmek değildir. Fırsat olarak ön gördüğünüz o işte, ön göremediklerinizi ortaya çıkarmak için mutlaka bir pazar araştırması yapmalısınız. Bu pazar araştırması sonucunda ön göremediklerinizi de planlarınız içine alarak, Çin’e giriş planı hazırlamalısınız.

Her Çinliye bir sakız satsak !

Uzun yıllardır Pekin’de yaşayan çok sevdiğim bir Fenerbahçeli abimin, benim sormamla bana anlattığı bir olaydan bahsedeceğim. Türkiye’den bir sakız firması  her Çinliye bir sakız satsak diye çıktığı yolda, Pekin’e 20 milyon dolarlık yatırım yapar. Fabrikanın temelini de devrin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 1995 yılında atar. Çinli ortakla işleri yürütemeyen firma Çin’de başarısız olur. Yatırdığı parayı sigortadan aldığıda söyleniyor, maddi zarar etmedilerse de bir sürü sıkıntı ve zaman kaybı ucunda da kaçan kocaman büyük bir Çin pazarı var.

Başarılı bir pazar araştırmasında, eğer ortaklık yapacaksanız ortağınızı daha iyi tanıyabilir, ortağın size gol atacağı noktaları kontratlarla kapatabilirdiniz. Çinlilerden ağzı yanmış bir örnek hikayede burada.

Çin sizi korkutmasın

Çin, fırsatçı ithalatçılar yüzünden “dandik”, Çin’de başarılı olamayanlar, Çin’i fırsata çeviremeyenler tarafından da “tehdit” olarak (bunu kesinlikle sakız firmamız için söylemiyorum, genel olarak) lanse edilmektedir. Adımlarınızı planlayarak ve düzgün şekilde attığınız takdirde, Çin’in firmanızı ileriye götürecek, büyük bir fırsat olduğunu anlayacaksınız.  Çin’de başarılı olmanın sırlarını okumanızda da fayda var.

Not: Yazıda geçen sakız firması ismi öncelikle yanlıştır, hiçbir Türk girişimimizi kötülememek adına firma ismi yazıdan kaldırılmıştır. İlk başta yazdığımız firmadan da özür dilerim.

6 Yorum var
 1. Can Yurdaer | 25 Mar 2010 | 08:46:58

  Yazıların çoğunu okumuştum. Ceo yavuz’un dediği gibi çin’de ortalama 1 aydır buradayım daha yolun başındayız fakat, izlenimim şu oldu bir şey almak istiyorsanız ve size belli bir fiyat biçilmiş ise, daha uygun alabileceğiniz bir yer muhakak vardır diye düşünüyorum. Ayrıca yazıya renk katan fenerbahçeli abimizle tanışmak isterim bir fenerbahçeli olarak :)

 2. yavuzselimsen | 25 Mar 2010 | 11:09:56

  Can, öncelikle Çin’e hoş geldin, bugün Çin’deki Fenerbahçeliler grubunda gördüm mailini buradan hoş geldin diyelim, uzun zaman oldu görüşmeyeli.

 3. Irfan | 4 Eyl 2010 | 08:24:53

  Daha uygunu var ama kalite giderek azalir. Bir optimum nokta var tabii ki. Ancak Cin’cenz cok cok iyi ise size saglayacagi yarar kaliteli urune 25% daha az odemektir. Sonucta Cinli Cinli’nin rakibi ve cok afaki rakam veremezler koyacaklari farklar azami 50% olur. Ha hic Cin’i tanimazsaniz fiyat 100% de fazla olabilir 200%’de..Taksi ise 500% de :)

 4. ismail sait alpagu | 26 Ara 2010 | 19:20:26

  Yazılarınızın konuları güzel özenle seçilmiş,
  Yazılarınızda detaya biraz daha yer vermeniz daha iyi olacakdır düşüncesindeyim. Örnek bu konuda Türk firması neden yapamadı ? Çinli ortak ile arasında neler geçti ? Nasıl bir yol izledilerki yapamadılar gibi sorular direk aklımıza geliyor. Hakeza diğer yazılarıızdada bu osrular devamlı gelmekte..

 5. Yavuz Selim ŞEN | 27 Ara 2010 | 04:41:54

  Yazıları mümkün mertebe kısa tutmaya çalışıyorum, uzun yazılarda insanların ilgisi kaybolabiliyor. Daha detaylı o konuda bilgi isteyen kişi ya da kurumlar, öğrenmek istedikleri bilginin bedelini ödeyerek satın alıyorlar.

 6. Pelin Kınay | 6 Eyl 2011 | 15:48:33

  Türkiyede çince öğrenen bir öğrenci olarak yazıları takip ediyordum uzun süredir ancak henüz üye olma fırsatım olmadı. Yazılar çok eğlenceli ve bilgi verici olduğundan sık sık sayfaya uğrar oldum.Teşekkür ederim .Çin’de de görüşmek dileğiyle:)

Yorum yapınız.