zeytin-yagi-ihracati

Çin pazarına girerken bu tür komik hesaplamalar yapılıyor, işin daha komik tarafı bunu Devlet Bakanı Zafer Çağlayanın söylemiş olması. Zeytin ve zeytin yağında Türkiye’nin Çin pazarı için geç kaldığını düşünüyorum.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan bu şekilde beyan vermişmi vermemiş mi bilmiyorum, ben basının yalancısıyım. Çin pazarına her Çinliye bir sakız satsak Türkiye’deki satışlarımızın iki katından daha fazla satış yaparız diye giren ve milyon dolarla ifade edilen bir yatırım yapan, bu yatırımı batıran Türk firmalarını da biliyoruz. Çin’e zeytin ve zeytinyağı satmayalım mı, satalım ama bu şekilde değil.

Çin’e gıda ihracatı yapmak isteyenlere geçmiş yazılarımızda tavsiyelerde bulunduk buradan okuyabilirsiniz. Bu konuda ciddi araştırmalarım var, gıdanın her kolunda ciddi araştırmalarım mevcut. Çin’de bulunan tüm yabancı zeytinyağı firmalarını biliyor ve takip ediyorum. Zeytinyağı ile zeytini ayrı tutmak istiyorum, çünkü sayın bakanın açıklamalarında Çinliler zeytini sevdi diye bir ibareye rastladım, bu da aslında yanlış bir ifade. Yaptığımız araştırmalar da zeytinin Çin’in belli bir bölgesinde sevildiğini göreceksiniz, yeşil zeytin ile siyah zeytini de bir birinden ayıracaksınız.

Türkiye’nin zeytinyağı ve zeytin de geç kaldığını düşünüyorum, ama pazarda büyük boşluklar olduğunu da söylüyorum. Zeytinyağı ve zeytin ihraç eden değil, zeytinyağını Çinlilere sabırla anlatanın kazançlı çıkacağını da buradan söylüyorum. Türkiye Çin’e zeytinyağı satmak istiyorsa, Çin’deki ispanyol modelini de uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Nedir İspanyol modeli bunların hepsi bizim raporlarımızda var.

Bu yazımızda çok yuvarlak ifadeler var, bir çok hususu açık açık buraya yazamıyorum. Ticari danışmanlık yapıyoruz, gerçekten Çin pazarına girmek isteyen firmalarla bu bilgileri ücreti karşılığında sunuyoruz. Bunu da al sana pazarlama raporu ver bana şu kadar para şeklinde yapmıyoruz. Müşterimiz olan firmayla birlikte araştırıyor, araştırma sürecinin her anına müşterimizi de katıyoruz. Bizim yapmış olduğumuz araştırmalarımızın üzerinden müşterilerimizle geçiyor, onların sektörel tecrübesini ve bizim Çin gıda pazarındaki tecrübemizi birleştiriyoruz.

Çin pazarında şuan için Tariş zeytinyağı, Tariş yeşil zeytini ve Tariş’in kaparisi vardır. Benim hazırlamış olduğum Haziran 2009 Zeytinyağı raporuna göre; Shanghai pazarında 32 farklı yabancı zeytinyağı markası, 9 farklı yeşil zeytin markası marketlerde satıştadır. Carrefour da tuzsuz Carrefour markalı siyah zeytin bulunmaktadır. Bizim tadımıza göre siyah zeytin, Shanghai daki marketlerde bulunmamakta olup otellerde ve restorantlara bu tür zeytin İsrail den gelmektedir.

Zeytinyağı ve Zeytin hakkında profesyonel destek isteyenler bizimle buradan  irtibata geçebilirler.

1 Yorum var
  1. Ugur | 5 Eyl 2009 | 10:24:04

    Her çinli cingunlugu.com’a girse :)

Yorum yapınız.