Türkiye olarak 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Hedef 2023 ihracat raporuna, Çin penceresinden baktığımızda bir takım tutarsızlıkları söz konusu. Bu tutarsızlıkları ele alarak, bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum.

Hedef 2023: 500 Milyar Dolar İhracat Strateji Raporu

Öncelikle tutarsızlıklara geçmeden önce sizlere raporu biraz anlatayım, zaten rapor 344 sayfa, bunun yüzden fazla sayfası raporun nasıl yazıldığını, nasıl oluştuğunu anlatıyor. Sektör temsilcilerini topladık, çalıştay yaptık, gibi gibi. Eleştirmiyorum, sadece ileride yazacaklarımı anlamanızı kolaylaştırsın diye söylüyorum. Birde bu genel hatlarıyla hazırlanan rapor, bunun haricinde ihracat yaptığımız 24 sektör içinde herbiri ayrı ayrı 150-200 sayfalık raporlar hazırlanmış. Raporu okuduğumuz zaman ciddi bir çalışmanın yapıldığını görüyoruz. Türkiye’de sektör öncülerinden, akademisyenlerden toplanan heyetlerle çalıştaylar yapılıp bir ihracat yol haritası çıkartılmış. Sektör ve ihracat planlamaları, sektörlerin önündeki engeller, bunların aşılması, sektörün dünyadaki durumu gibi çok ciddi bir çalışma.

Rapordaki eksik !

Raporda ben bir bakış açısının eksik olduğunu düşünüyorum, işte bu bakış açısı raporda olmadığından dolayı yazılan raporla gerçek hayattaki ihracat çelişiyor. Raporda diğer ülkelerin pazar durumlarının, sektörlerinin pek incelendiğini düşünmüyorum. Bu inceleme olmadığından ötürü ve raporu hazırlayanların ihraç ülkeleri pazarları hakkında yeterli bilgileri olmadığından dolayı, masa başında yazılan raporla, gerçek ihracat ve sektör temsilcilerinin söylemleri farklılıklar gösteriyor. İşte bu tezimde, Türkiye’nin Çin’e gerçekleştirdiği ihracattan yola çıkarak belgelerle ortaya koyuyorum.

Halı sektörü Çin pazarını neden hedeflemiyor ?

İlk örnek olarak Halı sektörünü alacağım, mesela Çin’e olan halı ihracatımız her sene %100’ün üzerinde artış gösteriyor. Peki bunca talebin olduğu pazar, hedef pazar olarak neden rapora girmez ? Bu pazarda tanıtım faaliyetleri yapılarak o talebi neden daha yukarılara çekmek istemeyiz ? Sizlere Çin’e olan Halı ihracatı rakamlarımızı vereyim. Halıcıların 2009 yılında Çin’e yaptığı ihracat, 3.389.460 USD, bu ihracat 2010 yılında %111 büyüyerek 7.172.458 USD oluyor. 2011 yılında bir önceki yıla göre %167 büyüyerek 19.162.738 USD oluyor. Yani her yıl yüzde yüzden fazla büyüyen bir pazar hedef pazar kriteri taşımıyor.

Su ürünlerindeki tezatlık

Yine Hedef 2023 ihracat raporumuzda Su ürünlerinde Çin’i hedeflemiyoruz. Yani dünyanın en büyük su ürünleri pazarına biz ihracat yapmayı hedeflemiyoruz. Dünyanın en büyük su ürünleri pazarının ithalatından binde bir pay dahi almıyoruz. Çin su ürünleri pazarı hakkında yazmış olduğum yazıyı okuyun lütfen. İşin başka bir boyutu, Hedef 2023 raporunda Su ürünleri Çin pazarını hedeflemezken, Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Çin’i hedefliyor. Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 2011 yılının Eylül ayında Hong Kong’da, Kasım ayında da Qingdao’da Çin’in en büyük su ürünleri fuarına katıldı ve fuar sonrası açıklamaları lütfen okuyun.

STG Başkanı Melih İşliel, Çin’de 200 milyon alım gücü yüksek müşteri kitlesi olduğunu, bu kitleye Türk levreği, çipurası ve alabalığı yedirmek istediklerini belirtti.

Hani sektör temsilcileri ile birlikte bu çalıştaylar yapılmamışmıydı ? Soruyu ters şekilde de sorabiliriz, Su ürünlerinde Çin hedef pazar değilse, neden Çin’de tanıtım faaliyeti yapıyoruz. Haa bu arada ilginç bir tesadüf daha, Su ürünleri ve haycancılık mamüllerinin Çin’e olan ihracatı da bir önceki yıla nazaran 2011 yılında %133 büyüdü ! Ne kadarını su ürünleri, ne kadarını diğer hayvansal ürünler oluşturuyor bilmiyoruz.

Bilginiz açısından yazayım, Çin’e ihracatı hedeflemediğimiz diğer sektörlerin Çin’e ihracatlarındaki durum; Ağaç ve Orman ürünleri 2011 yılında %36, Elektrik – Elektronik %30, Çimento ve Toprak ürünleri %35, Yaş Sebze Meyve %100.000 (!) büyüdü.

Umudumuz başkanın son cümlesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, ilgili raporun başında kalın puntoyla yazmış olduğu bir anektodu var.

Bu çalışma kesinlikle statik bir çalışma değildir. Proje kapsamında kurulan TİM Strateji ofisi tarafından revize edilerek canlı tutulacaktır.

Umarım çalışmanın revizeleri yapılırken ülke potansiyelleri ve ülkelerin mevcut durumlarını da kapsayacak geniş bir çalışma olur. Bu arada 500 milyar hedefine inanan ve onun gerçekleşmesi için çalışan biriyim. Sadece ihracat strateji raporu hazırlanırken, malları satmayı planladığımız ülkelerin penceresinden neden olaya ciddi şekilde bakılmamış ona dikkat çekmek istedim.

3 Yorum var
 1. Akif Seyhan | 30 Oca 2012 | 14:55:03

  Evet,ozellikle hali konusuna deginmek istiyorum. Shenzhen da orta olcekli hali satan bir dukkan ile karsilastim. patronu cinliydi ve urunlerin buyuk bir kismi turk halisiydi. Dedigine gore son zamanlarda guangdong lular haliya ilgiyi arttirmis. Halisina gore metrekaresi yuksek fiyattan satilmasina ragmen patron islerinden gayet memnun. .

 2. Veysel YILDIZ | 5 Nis 2012 | 15:38:13

  Admin güzel konuya değinmişsin ama neden böyle olduğu konusunu biraz araştırman gerekli diye düşünüyorum.Türkiye eğer böyle yapmak istiyorsa bunun da bir nedeni var.Dünyada değişen güç dengelerine bir bak.Paralar nereden nereye akıyor.Kimler kimleri kullanıyor ve yeni hedefler hangi ülkeler?Ekononiye yön verenler ve krizleri oluşturanlar kimler? Bunları bilmezsen sorduğun soruların da cevabı hakkında bir fikir yürütemezsin.Benim tavsiyem biraz araştırman olacak sadece.Cevabı kendiliğinden bulacaksın.Türk kaynaklar ve özellikle görsel videolar olarak araştırman sana daha çok yardımcı olur. Saygılarımla kimseyi incitmek değil amacım.

 3. Yavuz Selim ŞEN | 7 Nis 2012 | 19:15:20

  Sayın Veysel Yıldız,

  Anlatmak istediğin konuyu açıklayarak anlatmadığından, bir gizem havası estirmeye çalıştığını düşünüyorum. Yazıda Türkiye’nin hedeflemiş olduğu ihracat stratejisindeki tezat noktaları ele almışım. Bunda herhangi bir yanlışı sektör temsilcileri ön görmüyor ama siz farklı konularla bu konuyu karıştırıyorsunuz. Türkiye Çin’e neden Halı ihraç etmeyi hedeflemez diye sormuşum. Hedef 2023 raporunda Çin’e halı ihraç etmeyi hedeflemiyoruz ama bakın bir hafta öncesinin haberinde sektör temsilcileri ne diyor ?

  http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/03/18/turk-halilari-cine-ucuyor

  Yani sizlerin bahsettiği dünya üzerindeki güç denge, para akışı gidişi, kimlerin kimleri kullandığı konularıyla Hedef 2023 stratejisinin çok alakası yok. Anlatmak istediğiniz şeyi detaylıca anlatırsanız daha açık bir birimizi anlamış oluruz, yukarda ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadım.
  Saygılarımla,

Yorum yapınız.