Yarın Çinde dragon bayramı, dragon bayramının ilginç kutlandığı yerlerden biri guagzhou. Guangzhou da başka oluyormuş dragon bayramı.

Guangzhou köylerinde kayık yarışları meşhurmuş, her sene dragon bayramında kayıklar suyun altından çıkarılır yarış bitince tekrar nehire gömülüyormuş. Gelecek sene tekrardan kayıklar su üzerine çıkarılıyormuş. 

Bu arada bayanların kayıklara tutması yasakmış nedenini bilmiyorum, yabancı erkeklerin yarışma gibi hakları olup olmadığını bilmiyoruz. Yarın yarışlara gidecek abimiz yarışırsa bunu öğrenmiş olacağız. Kendisinin söylemine göre yabancılar burada uğursuz kabul ediliyor dolayısı ile beni de yarıştırmazlar dedi :) Ben sadece fotoğrafları çeker sana yollarım dedi, bekliyoruz..

Bu arada kayıklar çok pahalıymış 200.000 RMB den fazla ediyormuş. Abimiz şaka ile karışık bir espiri yapmış çinlinin birine gidip kayıkları suyun altından çalalım diye :) Suyun etrafına yaklaşmaya kalkarsan küreklerle seni döverek öldürürler demiş. Aman abi Çinlilere şaka yapma bazen şakalardan anlamıyorlar, gidip ihbar ederler seni aman sakata gelme :)

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.