zhen-kungfu-1

Fotoğraflar, Wall Street Journal’ın Çin muhabirlerinden arkadaşım SKY Canaves‘e aittir.

Çin’in yerel fast-food zinciri olan “Gerçek Kungfu” (Zhen Gongfu) yu sizlere anlatacağım. Logosunda bulunan kişi her ne kadar Bruce Lee ye benzese de Bruce Lee değildir.

zhen-kungfu-2

Gerçek Kungfu fast-food zinciri, hem Bruce Lee’yi , restorant dizaynı olarak da KFC yi taklit etmiştir. Gerçek Kungfu fast-food zinciri Çin’in güneyinde bulunan Guangzhou şehrinde ilk kurulmuştur. Logoda ayrıntılara çok dikkat edilmiştir, Bruce Lee nin son zamanlarında sık sık giydiği sarı üst kıyafetinden dolayı logodaki çakma Bruce Lee de sarı bir üst giymekte ve Bruce Lee gibi siyah saçlıdır. İç dizaynı, ve dışarıdan görünüşü bana hep KFC si anımsatsa da yemekleri farklıdır. Çin’de bulunan çakma KFC lere buradan bakabilirsiniz.

zhen-kungfu-3

Çin genelinde 300 den fazla restoranta sahip olan Gerçek Kungfu fastfood zincirinde satılan yemekler genellikle buharda pişirilmekte. En meşhur yemekleri, buharda yaptıkları çorba ve pilav.

Çin’deki Fastfood sektörü hakkında yazdığım “Çin’de KFC imparatorluğu” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum var
  1. Umit Yilmaz | 15 Şub 2012 | 13:24:52

    sectigin menu’nun yaninda uzun bardak gibi bi kasede corba veriyorlar , ilk basta icmiyordum goruntusu bi acaip ve domuz eti saniyodum , sonra sordum tavukmus , bildigin Tavus haslama corbasi gibi tadi , ben baya begendim

Yorum yapınız.