hongkong-qiangbaoshan

Hongkong’un Chang Zhou bölgesinde yapılan bir çok Çinli’nin dahi bilmediği Qing Bao Shan yarışmasını sizlerle anlatacağız. Çok enterasan görüntülere sahne olan yarışma, ispanyadaki boğa festivali, domates festivali gibi ilginçtir.

Tarihi eski zamanlarda Çin’de bulunan Qing hanedanlığına dayanır. Qing hanedanlığı zamanında, Hongkong’un Chang Zhou bölgesinde amansız bir hastalık başlar. Maalesef çaresi yoktur ve birçok kişi hastalanmıştır, tanrı Hongkong’un Chang Zhou halkına yardım eder ve hastalık yok olur. Tanrıya ithafen, Hongkong’un Chang Zhou bölgesinde her sene “Qiang Bao Shan” festivali düzelenir. Hongkong da Beidi tapınağının önüne 3 tane 13 metre uzunluğunda bambu ağacından kuleler dikilir. Her bambu kulesinde 16.000 adet baozi (Çinlilerin ünlü yemeği) bulunmaktadır. Çinlilerin inanışına göre kuleden en çok baozi’yi toplayan gelecek zamanda çok şanslı olacaktır.

Tabi bu “Qiang Bao Shan” yarışması da zamanla değişiklik göstermiş, 1978 yılında bambu kulesinde 300 kişiden fazla kişi varken, bambu kulesinin kırılması sonucu bir sürü kişi sakatlanmış. Hongkong hükümeti tarafından “Qiang Bao Shan” musabakaları da yasaklanmış. 2005 yılında “Qiang Bao Shan” musabakaları özel önlemler alınarak devlet kontrolünde tekrar başlatılmış. 2007 yılında her sene 48.000 baozi’nin israf olduğunu gören Hongkong hükümeti bambu kulelere plastikten yapılmış baozilar yerleştirmiş.

Bu yarışmanın formatı değiştirilmiş olarak, Jackie Chan ve Jet Li’nin filimlerinde rastlaya bilirsiniz. Bende onların filimlerinde görerek çıktığım araştırma sonucunda bu bilgiye rastladım güzel oldu hani.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.