Türkiye’de Feng Shui ve Astroloji denildiğinde aklımıza gelen ilk isimden biri olan, Akşam Gazetesi Astroloji ekini hazırlayan ve bir çok TV programından tanıdığımız Funda CEYHAN Çin Günlüğüne konuk oldu.

 

Kendisi ile Feng Shui hakkında röportaj yaptık, daha fazla lafı uzatmadan sorularımızı Funda CEYHAN’a yöneltiyoruz. Funda Ceyhan ile enine boyuna Feng Shui turu, çayınızı kahvenizi alın ve keyifli sohbetimize ortak olun.

 
Hoş geldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmeyip kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Ne kadar çok kişiyi bu konuda bilgi sahibi yaparsak o kadar mutlu oluyorum.

Öncelikle kendinizden bahsetmenizi rica ediyorum. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?

Uzun yıllardır Feng Shui konusunda çalışmakta ve araştırmalar yapmaktayım. İçmimarım. Mimar Sinan Üniversitesi İçmimarlık bölümü mezunuyum. Okul yıllarında başladığım Engellilik ve İçmimarlık temalı çalışmalarımı okul dışına taşıdım ve uzun yıllar engelli mimarisi konusunda hizmet verdim. Dergilerde, özel kanallarda ve TRT ‘ de röportajlarım yayınlandı. Bu sırada başladığım Feng Shui çalışmalarım da bugün hala yoğun bir şekilde devam etmektedir. Sanat dünyası , tasarım ve insan yaşamına şekil, renk ve duygu ile katılmaya karikatürist ve kolaj ustası Öznur Kalender ile birlikte çalışarak  başladım. Bir reklam ajansında 2 yıllık grafikerlik çalışmasından sonra Mimar Sinan Üniversitesindeki İçmimari bölümüne girerek, 3 boyutlu yaşamı seçtim. Okul sonrası yaşam, bolca tasarım ve mimari çalışmalar ile geçti. Şimdi ektiğim bahçenin mis kokularını dostlarım ve sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Hayatımın neredeyse tamamını Feng Shui ve Astroloji ile yazılarım oluşturuyor.
Maksimum.com adresinde 2 yıl köşe yazarlığı yaptım. Kişiye özel Feng Shui sorularını yanıtladım. Bu süre içinde Eşim Astrolog Oğuzhan Ceyhan ve İnsan Kaynakları üzeri program yazılımı çözümleri üreten Aktif Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Kurucu ortakları Kadri ve Betül Demir ile birlikte dünyada bir ilk olan kişiye özel günlük yorum yapan Astroloji sitesi  astrologyanalyst ‘ i kurduk.
Feng Shui ile ilgili çalışmalarımı ve Feng Shui’yi anlattığım sitem fengshuianalyst hala yayındadır. Astrolojiye farklı bir bakış açısı getirmek ve sizlerden gelen deneyimleri paylaşabilmek için bir başka siteyi Akşam gazetesi iş birliği ile, eşi ve ortaklarıyla birlikte kurdum , siteyi gunlukyorum adı ile hayata geçirdik.  Bu site de röportajlar ve Astrolojik üyelikler ile dopdoludur. personelonline ise yeni projeleridir. Şu an bu sitede yayın hayatına başlamıştır Bu site ise, İnsan Kaynakları süreçlerinde, kişinin doğum tarihine göre potansiyel yetkinliklerini, zayıf ve güçlü olduğu yönlerini, potansiyel mesleklerini ortaya koyan çok özel bir çalışma sunmaktadır.
Türkiye’de kurumsal Feng Shui danışmanlığı uygulamaktayım. Astroloji ve Feng Shui merkezimiz  Karma Astroloji ve Danışmanlık Center  ile, Gulcan Arpacıoğlu Center ‘  da  ve kurumlarda özel olarak seminerler vermektedir. Reiki konusunda uzun yıllardır çalışıyorum.  Ancak bireysel iyileşmenin mekan ile bağları üzerine daha fazla yoğunlaştım. Çevrenin, insanın manevi sağlığımız ile seçimlerimiz üzerindeki etkileri adına araştırmalar yapmaktayım. ve konu .
Feng Shui çalışmaları ile ilgili olarak çok çeşitli televizyon programlarına katıldım. Özellikle Kanal D ‘ de Mekanın Enerjisi programında Feng Shui’ yi anlattığım uzun süreli pek çok röportajım yayınlandı.  
Şu anda Türkiye’nin ilk Astroloji ve Feng Shui ekini Akşam gazetesi ile birlikte çıkartmayız. Kendi köşemde yazdığım Feng Shui yazıları ile her Pazartesi sizlere ulaşıyorum.  Eski sayıları okumak için http://www.aksam.com.tr/astroloji.asp adresine uğrayabilirsiniz.

Feng Shui nedir ?

İçinde bulunduğumuz Güneş Sisteminin enerjileri ile, dünyanın enerjilerinin çatışmaları arasında, uyumlu yaşam birimleri yaratmanın disiplinidir. Manyetik alanlar ile doğrudan bağlantılı ve göksel döngülerin de periyotları altında incelenmesi gerekli bir kurallar bütünlüğüdür. Feng Shui ‘ nin ismini oluşturan 2 kelime, Rüzgar ve Su anlamına gelmektedir. Yazılarımda her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi, bir doğa döngüsüdür. Ve Rüzgarın getirdiğini, Su besleyip büyütmektedir. Ezoterik yaklaşımlar içinde bakıldığında gizemli görüntüleri ortaya çıkar. Aslında saklı olan veya saklanmaya çalışılan ya da gizli, mistik bir uğraş ya da olgu değildir. Sadece günümüz dünyası manyetik alanlara yabancı kaldığı oranda, Feng Shui ‘ ye de yabancı kalmakta ve onu anlaşılmaz bulmaktadır. Aslında Feng Shui, dünyanın içinde bulunduğu mevsim ve toprak döngüleri içinde, verimli yaşam birimleri kurabilmenin öyküsüdür. Doğa ile birlikte uyum içinde yaşamın prensiplerinin anlatısıdır.

Feng Shui hayatımıza ne katar ?

Feng Shui dünyanın içinde bulunduğu tüm mevsimsel ve enerjisel döngüler içinde, hırpalanmadan, doğru zamanda doğru yerde varolarak, yaşamsal kaderi gerçekleştirmenin inceliklerini sunar. Avantajlı ve dezavantajlı dönemleri kişiye duyurur ve vakti geldiğinde kişinin, toplumun veya dünyanın hazırlıklı beklemesini sağlar. Bireysel olarak uygulanabileceği gibi, toplum, ülke, şirket veya bir boş arsa üzerinde de uygulanabilir. Hayatımıza düzen, huzur ve şans katar.

Yaşadığımız mekanlar yaşamımız üzerinde ne kadar etkili ?

Seçimlerimiz, seçim sonrası oluşan sürecin tamamını etkiler. Bu her konuda bu şekildedir. Eğer seçiminizi bir    mekan olarak yapıyorsanız, bu da hayatınızı etkileyecek seçimlerden biri olarak karşınıza çıkar. Her boşluk ve şekil üzerinde enerji akar. Ve her boşluk ile şekil, dünya üzerinde, dünyanın bir enerji alanı üzerinde bulunmaktadır. Bazıları üretici değer taşır, bazıları sadece yansıtır. Mekanlarımız, evlerimiz, iş yerlerimiz üzerine kurulduğu toprağın enerji ve manyetik alanları ile doğru orantılı olarak bizleri ağırlarlar. İçinde yaşadığımız yerler, kapalı alanlar, üzeri açık tüm alanlar, yerden yüksek veya yer altında alanlar içinde yaşarken, hiçbir şeyden etkilenmediğimizi düşünüyorsak yanılıyoruz. Bireylerin bedenlerini, mental yapılarını etkileyen onlarca çeşit manyetik alan içinde yaşamaktayız. Elektriksel ortam içinde uyuyor ve uyanıyoruz. Elektriklerin evinizde kesildiği zaman, evin içinde oluşan sessizliği hatırlayın. Hayatımıza aynı zamanda bir uğultu olarak da yansıyan bu durumu, doğaya gittiğiniz zaman ve bu doğa özellikle şehirden çok uzakta ise daha kolay fark edersiniz. Çünkü sizi neredeyse kalbinizin sesini duyacağınız bir sessizlik ile, rüzgar karşılar.

Kua numarası nedir? Nasıl hesaplanır ?

Kua numarası, zamana verilen sayısal bir değerdir. Doğum tarihlerimizin sayısal bir değerini verir. Her doğum yılı ve ayı bir sayısal değer ile ifade edilir. Bunun hesabı için çok basit bir formülümüz vardır. Doğum yılınızın son iki sayısı toplayıp tek rakamlı bir değere indirdikten sonra, bayanlar 5 ile toplar, baylar 10 ‘ dan çıkartırlar. Her çıkan 2 basamaklı sayıda tekrar kendi içinde toplanır ve tek basamaklı bir sayıya ulaşılır. Bu sayı 9 rakamdan biridir. Ve kişinin kua sayısını ifade eder.

Yin ve Yang enerji ne anlama gelmektedir ?

Chi enerjisinin, yükselen ve alçalan fazlarını ifade eder. Yin, edilgen, Yang aktif dönemlerin ifadesi için kullanılır. Enerjinin kendisi yin veya yang değildir. Ancak etki alanları bu değeri alabilir. Bu aynı zamanda bir kavram olarak da karşımıza çıkar. Karanlık Yin’dir. Aydınlık Yang’ tır. Dişil enerji Yin’dir. Eril enerji Yang’tır.Çukur Yindir, yükselti Yang’tır. Bir enerjinin akışı içindeki evrelerdir denilebilir. Yaratılış sürecinin iki zıt yönü olarak da ifade edilebilir. Ve kesinlikle kolayca açıklanabilir bir şey değildir. Yaşamın içindeki dualitenin sembolüdür. Bu yüzden uzun uzun anlatılması gereklidir.
 
Hangi Feng Shui metodu en doğrudur ?
Pusula yönlerini temel alarak aldığımız yöntemler doğrudur. Bagua Gayeleri metodu, gerçekleşemeyecek bir ideal dünyanın yapısını her eve ve iş yerine uygulamaya çalışır. Bu yüzden Bagua Gayelerinin bize sağladığı temel yapı pusula yönleri ile birleştirilerek uygulanmalıdır. Ancak Bagua Gayelerinin yönlere ithaf ettiği değerler doğrudur. Gayeler metodu tek başına kapı girişine göre değerlendirilerek kullanılamaz. Pusula ekolü ile birleştiği zaman doğru bir metod olarak ortaya çıkar.

Size soru hazırlarken biraz araştırma yaptım ve araştırma neticesinde BAGUA – Yön haritası ile karşılaştım. BAGUA yön haritası nedir ?

Aslında Bagua Yön haritası tabirini ben pek tercih etmiyorum. Bagua haritası yeterli olur diye düşünüyorum. Bu harita, kişinin yaşamındaki eylemler ile yönlerin bağlantısını kurar. Ve hangi yön, hangi olay veya eylem ile bağlantılır, 3×3 ‘ lük bir kare ile çizer. Bu harita bir mekanın üzerine yerleştirilerek , o mekanın yönlere göre hangi eylem alanlarını hangi oda ile işgal ettiği netleşir. Sonrasında Feng Shui yorumları devreye girer. Ancak, zannedildiği üzere, bu harita giriş kapısına göre yerleştirilmez. Gerçek yönler kullanılmak zorundadır.
 
Tek başına Feng Shui adım atılabilir mi ?

Elbette adım atılabilir. Feng Shui’ ye tek başına adım atmak, doktora gitmeden önce kişinin kendine en iyi şekilde bakması sürecine benzer. Feng Shui ‘ nin içsel bir tarafı vardır. Hisleriniz de size ne yapmanız gerektiğini söylediği için, adımlarınızı hislerinize göre atmak için size fırsat tanır. Ancak tek başına yeterli olmaz. Bir Feng Shui uzmanı ( doktoru ) ile karşılaştıktan sonra, hazırladığınız yaklaşımları toparlayıcı, sağlık kazandırıcı ve avantaj sağlayıcı bir pozisyona gelebilirsiniz.

Başarı, evlilik, kazanç ve sağlıkta Feng Shui neler yapabilir ?

Bu ve her konuda yapılacak çalışmalar, yere , amaca ve bireye göre değerlendirilmek zorundadır. Dolayısı ile, konunun kimin için ve ne için olacağı çok önemlidir. Başarı bir şirket için ise, farklı, kişi için ise farklı çalışmalar ortaya çıkar. Bu yüzden bu konularda genel prensipleri “ Bu budur “ diye söylemekten hep çekinirim. Genellemeler, insanın bireysel seçimlerinin önemini göz ardı eder. Hatta bir birey için tüm genellemeler istisnalar ile gerçekleşebilir. Kesinlikle kişiye özel ve yere özel çalışma yapılmak zorundadır. Bu yüzden beklenildiği gibi, maviyi şuraya, kırmızıyı buraya, müzik setini de şuraya koyalım gibi açıklamalardan özellikle kaçınıyorum. Birey olmanın ne kadar özel bir şey olduğunu Feng Shui ile yaşamalısınız. Genellemeler ne kadar özel olduğumuzu unutturur.

Akşam gazetesi astroloji ekini hazırlıyorsunuz, sitemizin ana unsuru Çin ve vatanımız olan Türkiye’yi gelecekte neler bekliyor ?

Fare senelerinin kendine has bir zorluğu vardır. En azından bu yıl için hastalıklar ile uğraşılacağını daha önce ifade etmiştim. Hatta yayınladığım yorumları burada sizinle de paylaşmak isterim.
ASTROLOJİ GAZETESİ 7. SAYISI     /    2008 FARE YILI ASTROLOJİK YORUMUM

6 Şubat itibari ile yeni Çin yılına girdik. Bu yıl, Geleneksel değerlerin ön plana çıkacağı , şefkat hislerinin yoğun bir şekilde sorgulanacağı, vicdani meselelerin gündeme geleceği ve elde bulunan değerlerin büyük bir tutumluluk ile elde tutulmaya çalışılacağı bir sene olacaktır.

Zaman zaman hepimizin dilimizi tutamayacağımız bir yıl olabilir. İçimizdeki gerçekleri ya da gördüğümüz dışsal gerçekleri çekinmeden söylemeye daha fazla cesaret bulabiliriz.

İyimserlik ve kötümserlik sınırlarının daha fazla belirginleşeceği bu 2008 yılında , kötü niyetli kişiler niyetlerinden sakınmazken, aynı güçle tüm iyi niyetler de başarı kazanacak. Her zamanki gibi Yin ve Yang denge savaşında olacak ve 1912 yılının Su temalı Fare sembolizmini Toprak temalı Fare sembolizmi ile baskılamış olacağız. Tabii aynı zamanda umuyoruz. 1912 ‘ deki üzücü temaları olan geçmişten yeterince ders almış isek, Fare yılının gerçekleri apaçık ortaya koyacak olan tüm potansiyellerinin de desteği ile savaşlardan ve sıkıntılardan uzak bir seneyi deneyimleyeceğiz. Eğer geçmiş bize yeterince ders vermedi ise, aynı hatalara kolayca düşebilir ve insanlık olarak yeniden savaşların eşiğinde rollerimize devam ederiz.

Fare, 2008 yılını suçu kendinde aramayan doğası nedeni ile gerçekleri yolundan şaşırtabilecek açıklamaların medyada dolaştığı bir sene olarak yaşamamak için sorumluluklarını üstlenmesi gerekli insanlara ihtiyaç duyacak.

İnsanlık bağımlılıkları , tutkuları, inatçılıkları ile yüzleşecek ve kendine sorumluluk payı biçerse sonunda kazanacak. Ön koşulunun dürüstlük olduğu bir Çin yılına girdik.

Hırslı fare yılı, toprak üzerinde etkisini gösterecektir. Biliyorsunuz, mevsim döngülerinin ne kadar önemli olduğunu her zaman anlatırız. Toprağın bize her zaman ürün veren yüzü ile bu bu yıl daha yakından ilgilenmek zorunda kalacağız. Ateş elementinin olduğu ve geçtiğimiz 2006 ve 2007 yıllarını Güneş ‘ in baskın hareketleri ile yaşayan dünya , arkasından bunların sonucu olan bir Toprak yılı yaşayacak. 2008 ‘ in içeriği 2007 ve 2006 ‘ da yapılan yatırımlara bağlı. Hem toprak anlamında , hem insani seçimlerimiz anlamında.

Bu yıl , geçtiğimiz yılların aşırı kuraklıklarının ardından rutubetli bir hava ile karşılaşacağız. Ancak Farenin tutucu ve hatta cimri yapısı yıla ve toprağa yansıyarak bize hasat konusunda da cimri davranacaktır. Buna istisna olacak haberler, bireysel yatırımlarında karınca olmuş ve ağustos böceği misali bugünün işini sonraya bırakmayanlardan gelecektir.

Toplum olarak daha mükemmeliyetçi ve detaycı olacağız. Bireysel olarak da bu evimizin içine sızacak ve eşimizi veya çocuğumuzu, aile üyelerini, işimizi daha sıklıkla ve daha detaycı bir şekilde sorgulayacağız.

Hanımların ve Beylerin giyimleri hakkında konuşulacağı ve özenli giyimin revaçta olduğu bir sene olacaktır. Bir Fare yılında hanımlar son derece özenli giyinirken, erkeklerde klasik takım elbiselere daha fazla rağbet edeceklerdir.

Emeğin kıymetinin ise daha fazla anlaşılacağı bu yıl içinde, insanlar kendilerinden de başkalarından da daha çok çalışma bekleyecekler. Hava da iş hayatının yoğun meltemi esecek ve sanki tüm dünya sürekli kıpırdanıyormuşçasına bir enerji yayacak. Somut gerçeklere adım atmamız ise ne kadar tutkulu olduğumuza bağlı olacak.

Tüm insanlığın egoları hakkında önemli şeyler öğreneceği de bir yıl olacak. Ve eğer kendine yeterince dürüst olursa, egolarından vazgeçtiklerinde dünyanın sorunlarına çözüm bulabileceklerini fark edecekler. Bazı bir adım ileri gidenler ise bu çözüme ulaşacak ve bizlerle bunu paylaşacaklar.

Her element gibi bu yılın da çift niteliği olacak. Yang etki altında olan Toprak Faresi olan bu sene, depremler ile sıkça karşılaşan bir dünyayı karşısında görebilir. Dağ sıralarını, yükseltileri temsil eden Toprak elementi bu yıl , dünya toprağına biraz hareket getirip, üzerindekileri biraz üzebilir. Bu yüzden de su elementinin birikimlerini 2 yıl daha geciktirecektir.

Bu sene pek çok zorluğun kolayca aşılabileceği ve kestirme yollarla daha önce fark edilmeyen detayların fark edilişi sayesinde bazı çözüm yollarının insanlığa sunulabileceğini de söyleyebilirim.

İnsanların yaşam tarzlarına baktığımızda, seçeceklerinin ananevi değerleri ortaya çıkaran şeyler arasından olacağını göreceğiz. Eski, ağır , ailenin büyüklerinden kalmış, antika gibi eşyaların yeniden gündeme geleceği ve hatta eskimiş gösterilen bazı ürünlerinde rağbet görebileceğini söyleyebiliriz.

Kahve tonları , altın sarısı, varaklar , taba renklerini tonları ile barındıran renkler giysi ve ev eşyaları ile büyük ve küçük ölçekli tüm tasarımlarda yeniden gündeme gelecektir.

Funda Ceyhan “
 
2006 yılında Kobi Efor dergisinde sizin bir projenizi okumuştum, Astology Analyst projeniz hayata geçmiş durumda. Projeniz nasıl devam ediyor yakında yeni projeler var mı ?

Nasrettin Hocan’nın kazanı doğurdu . Tabii ki artık AstrologyAnalyst’ in bir kardeşi oldu, personelonline . AstrologyAnalyst içinde, bireysel ve günlük yaşamın her yönü ile sizi ağırlıyor ve günlük olarak ritmlerinizi takip ediyor, size duyuruyorduk. Personelonline ise, size artık kariyer hayatınız ile ilgili yardım ediyor. Kendinizi iş hayatınızdaki yapınız ile tanımanızı sağlıyor. Kariyer hayatınızdaki siz kimsiniz, nelerden etkilenir, nasıl çalışırsınız, ve hangi mesleklerde başarı gösterme potansiyeliniz var ? Bunları görebiliyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Doğum saatiniz doğru ise, çok başarılı sonuçlar alacağınızı garanti ederim. 
 
Çin Günlüğü Hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Dünyayı, dünya insanını ve dünya olaylarını bize anlatan siteleri çok seviyorum. Sizden daha çok bilgi bekliyorum  Umarım hayalinize ulaşırsınız. İki toplumu birbirine yaklaştıracak tüm çabalar alkışa değerdir.

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederek, röportajımızın sonuna geldiğimizi üzülerek de olsa söylemek zorundayım. Gerçekten çok güzel bir sohbet oldu. Başarılarınızın devamını diliyorum.

9 Yorum var
 1. oyyla.com | 24 May 2008 | 21:29:07

  Funda Ceyhan ile Feng Shui Hakkında Söyleşi…

  Akşam gazetesi astroloji yazarı Funda Ceyhan ile Feng Shui hakkında röportajım buyrun buradan okuyun……

 2. www.tusul.com | 24 May 2008 | 21:46:11

  Funda Ceyhan ile Feng Shui Hakkında Söyleşi…

  Akşam gazetesi astroloji yazarı Funda Ceyhan ile Feng Shui hakkında röportajım buyrun buradan okuyun……

 3. Sevinç Tartıcı | 25 May 2008 | 08:54:07

  Bagua haritası giriş kapısı girişi üzerinden değerlendiriliyor! Yani benim okuduğum feng shui ile ilgili tüm kitaplarda (Amerika’dan) bu şekilde anlatılıyordu.
  Hem de kopya kağıdından sekizgen bir bagua haritası çıkmıştı içinden bir ara epey uygulamaya çalışmıştık:)

  bugün herkes kirada oturuyor. üstelik evler saçma sapan konumlandırılmış. baguanın da giriş kapısından değerlendirilmesi daha uygun gibi geliyor.

  İlginç sohbet için teşekkürler..

 4. funda ceyhan | 25 May 2008 | 13:27:32

  Merhabalar Sevinç Hanım,

  Dediğiniz doğrudur. Pakua sekizgeni ve bagua 9 ‘ lusu kullanılır. Benim uyarım. Kapıya göre yapılamayacağı yönündedir. Sizin de dediğiniz gibi, her ev farklı konumlandırılmıştır. Ve zaten Feng SHui ‘ de yaptığımız hataları onarabilecek olan bir disiplindir. Doğru olan, hatalarımızdan uzaklaşmaktır. Baguayı giriş kapısına göre konumlandırırsanız, gerçek manyetik alan sorunlarından uzak, kendinize hayali bir dünya yaratırsınız. Saygılarımla..:)

 5. Sevinç Tartıcı | 26 May 2008 | 12:57:58

  hımm..
  ben size kendi sitenizden bir mail atayım bir sorum olacak..

 6. fadime gürsu | 18 Haz 2009 | 21:55:19

  Merhabalar Funda hanım, ben geçenlerde tv’den izlediğim kadarı ile, evde bereket ile ilgili tabağa konan topraktan ve paralardan bahsedildi. Fakat bu konuda çok detay verilmedi. Konunun uzmanının siz olduğu söylendi programda. Konu ile ilgili sizden bana daha detaylı bir şekilde yardımcı olmanızı rica ediyorum. Yada sizi arayabileceğim bir telefon numarası verebilirseniz çok çok memnun olurum.

 7. seo | 18 Kas 2009 | 12:03:24

  bunlar iyi güzelde evimi dekore etmeye para bulamıyorum, nasıl değiştiricem, feng sui para kazanma yollarını ögretir mi acaba :)

 8. Deniz | 1 Mar 2014 | 12:05:11

  Funda hanım merhabalar siz evleri iç mimari olarak dekore ediyor musunuz.ben ankarada yaşıyorum keşke sizinle çalışabilsek…

 9. Deniz | 1 Mar 2014 | 12:07:38

  Ya da bana ankarada feng shuı felsefesine göre çalışan iç mimar tavsiye edebilirseniz çok sevinirim..yeni aldığım evimi bu şekilde dekore etmek istiyorum ….teşekkürler

Yorum yapınız.