Hürriyet gazetesi yazarı, vergi konularında Türkiye’nin en uzman kişilerinden olan Prof. Dr. Şükrü Kızılot hocamızı üniversite sıralarından beri takip ederim. Çin’e geldiği zamanlarda Çin’de restoranlarda verilen kasa fişleri üzerine bir iki sefer övgü dolu yazılar yazmıştır.

Şükrü hocamız, Çin’e geldiğinde övgüyle bahsettiği uygulama ise, restoranlar da verilen fişlerdeki kazı kazan uygulamasıdır. Okumayanlar için bu uygulamadan bahsedeceğim ama bunun yanı sıra Şükrü hocamızın bahsetmediği, birçok kişinin az bildiği başka uygulama daha vardır, bu yazımda o uygulamadan da bahsedeceğim.

Çin’de Kazı-Kazan uygulaması

Çin’de genellikle restoranlarda alacağınız fişlerde kazı kazan yerleri mevcuttur. Yukarıda bulunan bölgeyi kazıdığınızda Çin maliyesine göre 10, 50, 100, 500, 1.000, 5.000, 10.000 RMB ödül kazanabilmek mümkün. Az para değil 2,2 TL ile 2670 TL arasında para kazanıyorsunuz. Şükrü hocamız bunu iki sefer yazılarında dile getirmiş olsa da Türkiye’de uygulamaya geçmemiş güzel bir uygulamadır aslında.  Şükrü hocamızın konuyla ilgili yazıları [1,2]. Alacağınız fişlerde genellikle bir şey çıkmıyor, yani ödül kazanan çok az kişi gördüm. Geçen hafta bana 10 RMB ödül çıktı, büyük bir para değil ama sizi güldürmesi bile önemli. 500 RMB çıkan arkadaşa da şahit oldum, yediğimiz yemek bedavaya gelmişti.

Piyango uygulaması

Şükrü hocamızın yazılarında bahsetmediği Çin’de uygulanan bir diğer uygulama ise piyango uygulamasıdır. Maliye bakanlığı sizlere teşekkür mü etti, şansınız mı yok, yoksa sizlere bir şey çıkmadı mı, üzülmeyin! maliye bakanlığı tarafından her üç ayda bir alınmış olan fişler arasından çekiliş yapılıyor. Üç ayda bir çekilen bu çekilişlerde şanslı fiş numarasına sahip olanlarda para ödülü kazanıyorlar. Gel de fiş alma !

Aslında bugün aşağıdaki konudan giriş yaparak yukarıdaki konuyla nokta koyacaktım tam tersi oldu. “Çin vergi dairesi 2009 yılında Çin’e ödediğim vergiler için bana teşekkür mektubu yollamış, Türkiye’de de cep telefonlarına spam mesaj yolluyorlar”.

5 Yorum var
 1. Dincer | 27 Şub 2010 | 07:28:41

  Sanırım fiş konusunda biraz daha dikkatli olmam gerekiyor artık :-)

 2. Kazim Goker | 1 Mar 2010 | 05:15:12

  Ayni sekilde bana da tesekkur yazisi geldi hem de mektupla..valla isyan edecem bizde ise tam sagilacak inek muamelesi goruyoruz..

 3. yavuzselimsen | 1 Mar 2010 | 05:31:37

  Ne güzel bir uygulama, Türkiye’de yıllarca insanların maaşlarından vergi kesiliyor, ama hep iş veren ödüyormuş gibi gösteriliyor. Firmalar bağlı bulundukları vergi daireleri tarafından plaketle ödüllendirilirken asıl vergi yükünü çeken halka bir teşekkür çok görülüyor.
  Aslında bir mektup halkı ülkesine daha da bağımlı hale getirebilir, ülkesinin çıkarlarında daha hassas olmasını sağlayabilir. Gereksiz yere gönderdiğiniz bir sürü kağıt yerine yılda bir sefer insanların ödediği vergiler içinde teşekkür etmeli diye düşünüyorum. Yollanan mektupta bu yıl ne kadar vergi ödediğini ülkene ne kadar katkı yaptığını gösteriyorlar kim ülkesini sevmez, daha fazla katkı yapmak istemez ki ? İstemesini bilmek lazım işte.

 4. haydo | 5 Mar 2010 | 18:03:04

  ilngiç. insanları fiş almaya teşvik eder, dolayısıyla vergi kaçırmanın önüne geçebilir. ama burası müslüman bir ülke. insanlara istemdışı şans oyunu oynatmak doğru olmaz.

 5. Serkhan | 15 Mar 2010 | 17:36:52

  “Çin vergi dairesi 2009 yılında Çin’e ödediğim vergiler için bana teşekkür mektubu yollamış, Türkiye’de de cep telefonlarına spam mesaj yolluyorlar”. Bu kısmı halimizi (Türkiye) anlatmaya yetiyor. En son geçen ay cep telefonuma gelen gereksiz “Banka-Kampanya” mesajlarının gelmemesi için bloke-iptal ettirmek istediğimde Turkcell’e 8-10 dakika dil döktüm. Bu açıdan kıskandım şimdi Çin’ de yaşayanları :(

Yorum yapınız.