Çin’in en önemli gıda fuarlarından biri olan FHC, bu sene geçen seneye göre hareketli geçti. Her ne kadar bir önceki yıla göre Türk katılımcı firmalarda düşüş olsa da fuar genel itibarıyla hareketliydi.

Türkiye’nin ikinci sefer milli katılım düzenlediği fuara bu sene 11 + 1 firma katılım gösterdi. Geçen sene aynı fuara 15 firma katılırken, hem geçen sene hem de bu sene katılan firma sayısı 6 da kaldı. Üç yıldır üst üste fuara katılan Fındık Tanıtım Grubu ve Selva Makarna oldu. Fındık Tanıtım Grubu bu fuara 7. sefer katıldığından bu sene salon atlayarak 1. salonda yer aldı.  Geçen seneye nazaran Türk stantı lokasyon olarak daha güzel yerde bulunurken, stant tasarımı ve ışıklandırması da bu sene daha güzeldi. Türk firmaları da bu senenin geçen seneye göre daha hareketli geçtiğini belirtti.

Zeytinyağı tanıtım komitesi stantı ilgi odağı oldu

Zeytin ve Zeytinyağı tanıtım komitesinin stantı ilgi fazlaydı.  Stantta bulunan mini mutfakta hazırlanan Çin yemekleri, Türk zeytinyağı ile pişirilerek fuar ziyaretçilerine ikram edildi. Hazırlanan menülerle fuarın üç günü farklı yemekler çıktı. Türk zeytinyağı ile yapılan Türk makarnası, zeytin ezmesi ve Çin soslarıyla birlikte misafirlere sunuldu. Bunun yanı sıra altı farklı bölgemizin (Ayvalık, Mut, Nizip, Aydın, Akhisar, Gemlik) zeytinyağları Çinlilere tattırılarak, Çinlilerin en hoşlandıkları zeytinyağı tespit edilmeye çalışıldı. Yüzlerce form doldurulurken, stanta gelen Çinli misafirlere zeytin, zeytinyağı ve Türkiye’ye özgü hediyelik eşyalar verildi. Fuarın son günü, birinci salonda yer alan Zeytinyağı alanında sabah 10-12 arası Türk zeytinyağı tanıtımları yapıldı.

Türk zeytinyağı Çinli profesyonellerle buluştu

Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin organize ettiği, Intercontinental Expo’da düzenlenen etkinliğe 50’nin üzerinde distribütör, ithalatçı, basın ve sektör profesyonelleri katıldı. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi başkanı Metin Ölken, Türk zeytinyağını ve sektörü anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumdan sonra Ege İhracatçı birliklerinden Mustafa Alhat ziyaretçilere zeytinyağının nasıl tadılması gerektiğini, iyi zeytinyağını nasıl anlayabileceklerini anlatarak, ziyaretçilerle birlikte tadım aktivitesi yapıldı. Katkılarından ötürü, Shanghay Ticaret Ateşemiz Serdar Afşar’a Zeytinyağı Tanıtım Komitesi tarafından plaket verildi. Geceye sponsor olan Kayra şarapları ve Efes Pilsen’e de teşekkür edilirken, yemeğe geçmeden verilen arada katılımcılar Türk içeceklerini tadma fırsatı buldular. Beraber yenilen yemeğin ardından gece sona erdi.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.