yuyuan-garden-2

Bahar bayramının son 3 günü Fener bayramı olarak olarak kutlanılır. Bizim Fenerbahçe ile uzaktan yakından alakası yoktur. Fener bayramında sokaklar boydan boya fenerler ile süslenir, evlerin kapılarına fenerler asılır. Bahar bayramının aksine Çinliler fener bayramında Tangyuan denen bir yemek yerler.

Fener bayramında Çinlilerin mutlaka gitmelisin dediği yer Shanghai’da bulunan Yuyuan Gongyuan (Yuyuan bahçesi), bu bahçeye giriş her zaman mianfei yani beleş ama gel görki Çinlilerin para aşkı, Fener bayramı dolayısı ile burayı da paralı yapmış, birdee 50 yuan (12,5 TL) para istiyorlar. Nanjing’e gittim otel, yemek, yol paramın toplamından fazlasını şu tarz yerlere girmek için verdik. Çin setti de paralı olmuş gidince 40 yuan (1o TL) para istiyorlarmış.

Jiangsu bölgesinde, Zhangshu ilinde ise geleneksel olan 400 metre uzunluğunda ejderha dansı yapmışlar. Pekin’e gittiğimde Yang ge dansı ile alakalı bir program Guangzhou ya gittiğimde ise Aslan dansı ve Ejderha dansı ile ilgili bir program yapmak istiyorum, Shanghai da hiç birini bulamıyorum.

2 Yorum var
  1. Gizem Güven | 9 Şub 2009 | 20:15:24

    Haber için tşkler ilginç gerçekten

  2. hakan | 27 Oca 2012 | 21:28:59

    guangzhou da fener bayramı nerelerde kutlanmaktadır, teşekkürler ?

Yorum yapınız.