Çin Günlüğü olarak ilk defa bir etkinliğin iletişim sponsoru oldum. Teo ve eşi Fay’in yeni evlerinde  Shanghay’a dönüş adına verdikleri bir parti, ama katılan herkes hediye yerine yardıma muhtaç çocukların diş sağlığı için yardımda bulunuyor. Bu yardım formatını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, ben de bu partinin gönüllü iletişim sponsoru oldum.

Partinin ortaya çıkışı

Partinin mimarı Teoman Alemdarın eşi Fay ile beraber organize ettiği yedinci parti. İnsanlar kişisel reklamı olarak algılamasın diyede bu konuda konuşmak istemiyor ama partilerin yayılması, daha fazla insanın bu tarz partiler düzenleyerek çocuklara faydalı olması konusunda kendisini ikna ederek, bu partinin iletişim sponsoru oldum.

Teoman Alemdar 2005 yılının Ekim ayında Kamboçya’ya gider, Kambaçya’da bir İtalyan restoranında bir grup çocuğun gösteri yaptığını görür. Restoran sahibine çocukları sorar, restoran sahibi kendisinin 25 tane evsiz yetim çocuğa kendi imkanlarıyla baktığını belirtir. Bu çocukların haftada birkaç gün restoranda sahne alarak restorana gelen yabancılardan da yardım topladıklarını belirtir. Bunun üzerine Teoman abi, çocukları görmek ister. Restoranın sahibi onu çocukların kaldığı yere götürür, 30-40 metrekarelik bir odada 25 küçük çocuk beraber yaşamaktadır. O tablo Teoman abiyi çok etkiler, Çin’e döndüğünde yaklaşan doğum gününde bir parti organize eder, bu partide hediye yerine herkes bu çocuklara yardım eder. Bin dolar para toplayarak Kamboçya’ya bu evsiz yetim çocuklara gönderilir. Bu gönderilen para çocuklar için yaptırılan yeni bina için kullanılır.Teoman abimizde yaşadığı yer olan Çin’de böyle organizasyonlar düzenleyerek Çinli muhtaç çocuklara yardımcı olmayı hedefler.

Bir gecede 20.000 TL toplandı, Wang Yi Fang hayata döndü

Wang Yi Fang, kan kanseri, ailesinin durumu olmadığından tedavi olamayan bir küçük çocuk. 29 Mart 2008’de Teoman abi ve eşinin öncülüğünde, Shanghay Mesa Manifesto’da bir organizasyon düzenlenir. 200 kişinin katıldığı içinde Türk firmalarının da bulunduğu 8 firmanın sponsor olduğu, Wang Yi Fang’a yardım gecesinde 80.000 RMB toplanır. Bu para Wang Yi Fang’ın tedavisinin büyük bir kısmı için kullanılır. Wang Yi Fang, hayata döner, artık yaşıtları gibi oynayabilmektedir.

Teo&Fay’in yeni evlerine taşınma partisi

Teoman abi ve eşi Fay, buldukları her fırsatta, çocuklara yardım amaçlı parti düzenliyorlar. Doğum günlerinde, evlilik yıl dönümlerinde, yeni evlerine taşındıklarında v.s. Bu partide Teoman abi ile Fay’in yeni evlerine taşınma partisiydi. Bu partide, bazı ilk okullardaki yardıma muhtaç Çinli çocukların diş bakımını üstlenmiş Roots and Shoots yardım vakfı için para toplandı. Katılımcılardan ev hediyesi yerine Çinli çocuklara yardım etmeleri istendi. 80-100 kişinin katıldığı gecede 18.000 RMB toplandı. Bir çocuğun diş bakım seti 15 RMB olduğunu düşünürseniz, 1200 çocuğa yardım etmek, tarifsiz bir duygu.

30 farklı ülkeden katılan insanların, çocuklar için toplandığı bu gecenin sponsorları arasında, Türkiye pavyonu, Aden Services, Venus, Game Solution, Sae Asia ve Çin Günlüğü bulunuyor. Türk pavyonu tarafından gönderilen “Neyzen” partiye katılanları Teoman abinin hazırladığı elektronik altyapılı semavi müziği ile tanıştırırken, Venus şirketinin yolladığı dansöz de partiye katılanlara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Roots and Shoots Yardım Vakfı

1991 yılında Tanzanya’da 16 çocuk ile kurulan vakfın bugün dünyada 100 ülkede faaliyeti bulunuyor. Çin’de Shanghay, Pekin, Nanchang ve Chengdu da ofisleri bulunuyor. Sizlerde çevrenizdeki çocuklara bu tarz organizasyonlar düzenleyerek yardım edebilirsiniz. R&S’a sponsor olmak ve yardım etmek isterseniz info@jgi-shanghai.org adresinden irtibata geçebilir, yardım etmek içinde bu sayfadaki hesap numaralarını kullanabilirsiniz. Yardımlarınızın nereye gittiğini görmek için web sitelerini inceleyebilir, kendileriyle irtibata geçerek yardım alabilirsiniz. Sizlerde bu tarz organizasyon düzenlemek istiyorsanız mutlaka yazının altına yorumlarınızı bırakın, bu yazıyı okuyacak birçok yardım gönüllüsü sizlere de organizasyon konusunda yardımcı olacaklardır.

Expat Görüşleri

David Ringholt – Avustralya

Müthiş bir organizasyon, Teo & Fay bu partileri çevremde düzenleyen tek çift. Ben onun partilerine katıldıkça bu organizasyonun daha da büyüyeceğini evlerden çıkıp daha fazla kişilere yayılacağını umuyorum. Benim de fırsatım olursa bu tarz parti düzenlemek isterim ama şuan Teo & Fay’in yaratmış oldukları bu mirasın büyümesi için çabalayacağım.

Catherine Ung – Fransa

Çok iyi ve akıllı bir fikir olduğunu düşünüyorum. Bu hayır partisi, normal “hayır” olaylarından daha fazla kişinin katılmasını sağlar.  Benim çevremde bu tarz parti düzenleyen başka kimse yok, Teo & Fay’a gelecek partilerde yardıma ihtiyaç olması durumunda severek yardımcı olurum.

Wong Chin Chu – Malezya

Bu tür organizasyonlar için harcanan çaba bence normal partilere harcanan çabadan daha üstün ve kutsaldır. Bu tür partiler gibi değil ama Wagas isimli restoran zincirinin ve LGBT grubunun düzenlediği yardım organizasyonlarını biliyorum. Partinin arkadaşımızın evinin konforunda olması ve böyle güzel bir amacı olması daha renkli olmasını sağladı. Hem katılımcı olmak hemde yardımcı olmak benim için büyük bir zevk.

İlker Eker – Türkiye

Her yönüyle Çin’de katıldığım en güzel partiydi, muhtaç çocuklara yardım boyutu partiye ayrı bir renk kattı. Çevremde bu tarz organizasyon yapan yok. Benim ev imkanlarımın bu tarz partilere müsait olması durumunda da seve seve bu tür organizasyonları yaparım. Gelecek organizasyonlarda Teoman’a severek yardımcı olurum.

2 Yorum var
  1. Kazim Goker | 9 Ağu 2010 | 12:43:09

    Tesekkurler Yavuzcum bu haveri paylastigin icin. Ben Turkiye de oldugum icin katilamamistim……Tesekkurler TEO@FAYE

  2. Ozlem Dincer | 24 Ağu 2010 | 05:39:28

    Guzel bir organizasyondu gercekten!

Yorum yapınız.