Çin tavşan yılını geride bıraktı, Ejderha yılına girdi. Ejder yılında Çin’in büyüme hızının düşmesi bekleniyor, AB ve ABD’de piyasalarında toparlanma olmazsa Çin’in büyüme hızının daha da düşmesi bekleniyor.

Ejder yılı başlıyor

Çin’de ejderha yılı başlıyor, yüz milyonlarca insan ailelerini görebilmek için Çin içinde seyahat ediyor. Tatilden sonra ne olacak şuan için kimsenin umrunda değil gibi, zira geçtiğimiz sene %9 luk bir büyüme ile kapandı.

Çin’in büyüme hızı düşüyor

Duruma baktığımızda bu sene için yapılan tahminlerin gerçekleştiğini görmek güç değil. Ekonomideki büyümede yavaşlama ilk çeyrekte etkilerini gösterecek, Ejderha iyimser bir bakışla 2012’de %8 büyüyebilecek. Ancak Avrupa ve Amerika piyasalarında bir iyileşme olmazsa ki bu büyük bir olasılık, bu durumda büyüme %7’yi geçmeyebilir. Ayrıca ihracattaki gerileme, artan ithalat ve euro değerindeki düşüşler Çin’in döviz rezervlerini de düşürecektir.

Enflasyon düştü

Hükümet aldığı tedbirlerle enflasyonu %6,5’dan %4 seviyelerine çekmeyi başardı, bu düşüş iyimser gözüksede hükümetin kontrol mekanizmalarını gevşetmesini beklememek gerek. En iyi ihtimalle Çin Merkez Bankası bankaların rezerv limitleri ve faizleri biraz gevşeterek, piyasadaki ticari ve şahsi kredi kullanımında mütevazi bir büyüme gerçekleşmesini sağlayabilir.

İnşaat sektörü yavaşlayacak

Gayrimenkul piyasalarında görülen düşüş özellikle Pekin, Şanghay gibi birinci sırada yer alan şehirlerde %30 lara varan düşüşlerin uzun bir sürede düşük kalacağı büyük bir ihtimal. Dolayısıyla inşaat sektörü de bu yavaşlamadan etkilenecektir.

Yerel hükümetlerin borçları her nekadar merkez hükümeti zorlamasada, 1.68 trilyon dolara ulaşmış vaziyette. Alınan tedbirler buralarda da kısıtlamaların olacağını gösteriyorki, inşaat sektörünü yavaşlatacak ikinci bir faktör.

Ejderler Avrupa’da şirket avında

Çin’deki yavaşlamalara rağmen, Çinli büyük şirketler Avrupalı teknoloji firmalarını ekonomik darlıktan yararlanarak satın almaya çalışıyor. Bu hareket RMB’nin uluslararası piyasalarda güçlenmesini ve yer edinmesinide sağlıyor. Finansal alanda açılma kontrollü şekilde devam ederken, yapılan değişiklikler önümüzdeki iki sene içerisinde şirketler dışında Çinli yatırımcılarında, Avrupa ve Amerika mevcut olan yatırım enstrümanlarını kullanarak şahsi paralarını değerlendirmeleride mümkün olabilecek. Bank Of China, China Communications ve diğer önemli Çin bankaları, Türkiye ve Avrupa’da temsilciliklerini ve yaptıkları anlaşmaları güçlendiriyorlar, örneğin şu anda Türkiye’de bankalar RMB mevduatları açabiliyorlar.

MBA öğrencileri Çin’de yarı fiyatına iş arıyor

Çin’de ekonomik gelişme ve batı ülkelerindeki kriz enteresan sonuçlar doğuruyor. Bunlardan bir taneside günden güne artan yabancı eleman sayısı. Özellikle yeni mezunlar, MBA öğrencileri Çin’de iş arıyorlar. Avrupa’da alabilecekleri maaşın yarısına razı olarak çalışıyorlar. Çin’de 600 bin kişinin üzerinde yabancı bulunuyor.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.