Efes_Sanghay_m

Şanghay’ın Doğu yakasında (Pudong) yer alan, Ege insanın sıcaklığını müşterilerine yansıtmaya çalışan nezih bir Türk lokantası Efes. Aynı zamanda Şanghay’ın Doğu bölgesinde yer alan tek Türk restoranı.

Şanghay’ın finans merkezi konumunda bulunan Lujiazui’de yer almasına rağmen, şehrin gürültüsünden ve kargaşasından kendini soyutlamış, merkezi bir bölgede geniş bir bahçe içerisinde yer almakta. Mekanın işletmecisi Taylan Bey’de lokasyon arayışları sırasında, çok dikkat ettiklerini ve uzun arayışlar sonucu burada karar kıldıklarını belirtiyor. Şanghay’a fuar ziyaretleri için gelenlere de müjdeli haber. Efes aynı zamanda Şanghay’da düzenlenen büyük fuarlara ev sahipliği yapan Pudong Fuar Merkezine de yakın mesafede yer almakta.

Efes_Sanghay_1

Efes Türk restoranı, sade tasarımıyla, yaratmış olduğu sıcak hava ile Anadolu’nun arkadaşlık ruhunu, Ege’nin insanının sıcaklığını Şanghay’a taşıyor. Sade tasarımı mekana ayrı bir güzellik katıyor. Yurt dışında yer alan birçok Türk restoranın aksine, Türkiye’ye özgü hediyelik eşyalarının yoğun olarak kullanıldığı bir tasarımı bulunmuyor. Taylan Bey, Türkiye’deki herhangi bir güzide restoran nasıl dekore ediliyorsa, o tarz bir dizaynda ısrarcı olduklarını, mümkün olduğunca  turitstik öğelerden kaçındıklarını belirtiyor.

Efes_Sanghay_2

Taylan Bey, daha fazla yemek ve servis kalitesiyle ön planda bulunmak istediğini belirtiyor. Hedeflerinin, Şanghay’da iyi bir Türk restoranı olmanın ötesinde, Şanghay’daki en iyi restoranlar arasında olmak olduğunu belirtiyor. Bu çerçevede hem Mutfağın hem de Servisin uluslar arası alanda tecrübeli Türk profesyonel çalışanlar tarafından yönetildiğini söylüyor.

Efes_Sanghay_4

Efes, adıyla da uyumlu olarak daha çok zeytinyağlılarla öne çıkmaya çalışan bir Türk restoranı. Her akşam 14-15 çeşit zeytinyağlı meze, misafirlere sunuluyor. Mezelerin dışında klasik olarak ızgaralar ve pide çeşitleri de menü de yer almakta. Efes restoranın en meşhur ve en çok sipariş edilen yemeği “Kuzu Sırtı”. Mantar ve Peynir sosu olmak üzere iki farklı sosla sipariş edilen yemek, restoranda öne çıkmakta. Somon ızgara ve Adana Kebap’da Efeste en çok beğenilen ve sipariş edilen yemekler arasında.

Efes_Sanghay_3

Efes’in mutfağı aynı zamanda devamlı gelişmekte, Çinli ve yabancı misafirlerin de beğeneceği düşünülen tatlar devamlı denenmekte. Son günlerde Osmanlı Saray mutfağından denemeler yer alıyor. “Sadrazam Sarması” ve “Papaz Yahni” denemeleri yapılmış ve Efes’in menüsüne girmeye hazır Saray mutfağı örnekleri. Efes’in bahar menüsünde girmeye hazırlanan yeni bir üründe Künefe !

Taylan Bey’e ve ekibine hazırlamış oldukları sıcak ortam ve lezzetli yemekler adına teşekkür ediyor, daha fazla Türk girişiminin Şanghay’da yer almasını ümit ediyoruz.

Efes Adres: 1/F Block B, Lujiazui 1885 Culture Center, 665 Shang Cheng Road.
Metro: 2. Hat, Dong Chang Rd / 9. Hat, Shang Cheng Rd
Tel: 021 – 50677716

4 Yorum var
 1. aydan cener | 10 Mar 2014 | 19:19:25

  guzel gozukuyorr tesekkurler

 2. Gökhan | 20 Mar 2014 | 18:03:36

  vay çinde türk guruları :)

 3. Osman kıdık | 28 Eki 2014 | 22:08:14

  teşekkürlerimizle çin günlüğüne

 4. Levent Yıkılmaz | 25 Eyl 2015 | 21:34:29

  Çok ilginç, güzel bilgiler paylaşıyorsunuz, takipde olacağım :) Teşekkür ediyorum.

Yorum yapınız.