Pekin’de ilkler yaşanmaya devam ediyor, bu zamana kadar kimsenin yapmamış olduğunu ilk defa Çinliler yaptı ve ilk olimpiyat fuarını açtılar.

Gelen misafirlere kusursuz hizmet sağlamaya çalışan ve onlar için bir birinden güzel etkinlikler düzenleyen Çin, olimpiyat fuarına ilgi büyük oldu.

Dünya çapındaki ilk Olimpiyat Fuarı 18 Ağustos günü kapandı. Bir önceki günün akşamında düzenlenen pul kolleksiyon yarışmasının ödül dağıtım töreninde, 23 ülkeden gönderilen 200’den fazla pul kolleksiyonundan 18 altın ödülü, 69 altın kaplama ödülü, 82 gümüş ödülü ve 40 bronz ödülü seçildi. 11 gün süren fuar, toplam 80 binden fazla izleyiciyi ağırladı.

Fuar sırasında, Lozan’daki Uluslararası Olimpiyat Müzesi’nden gönderilen değerli eşyalar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin fahri başkanı Juan Antonio Samaranch’ın şahsi kolleksiyonu, Kanada Kraliyet Darphanesi’nin Beijing Olimpiyat Oyunları için bastığı 100 kilo ağırlığındaki altın sikke, daha önceki Olimpiyat Oyunları’ndaki meşaleler, madalyalar ve protokol kıyafetleri gibi eşyaler sergilendi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Fuarın bundan böyle her Olimpiyat Oyunları ve Kış Olimpiyat Oyunları için Olimpiyat Fuarı’nın resmi faaliyetlerden biri olarak düzenilmesine karar verdi. 2012 Olimpiyat Oyunları ve Kış Olimpiyat Oyunları’nın evsahibi İngiltere ve Kanada, fuarı düzenleme deneyimini öğrenmek amacıyla Beijing’e görevliler gönderdi.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.