Çin 2008 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak ama bunun yanı sıra ekim ayında dünyada ilk defa düzenlenecek olan zeka olimpiyatları yapılacak.

1. Dünya Zeka Olimpiyatları adı altında yapılacak olan yarışmada, 5 dalda yüz den fazla ülkeden 3000 sporcu yer alacak. Sporcular santranç, biriç, dama, go ve Çin santrancı olarak 5 dalda kıyasıya rekabe olacak.

IMSA Başkanı Jose Damiani, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlediği basın toplantısında, bu zeka oyunlarını spor olarak gördüklerini belirtirken, “Oyunlarımızın spordan bir farkı yok. Hepsi spor” diye konuştu.
 
Bu oyunları dünyada 1 milyar kişinin oynadığını, 500 federasyon tarafından da temsil edildiklerini ifade eden Damiani, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) briç ve satrancı tanıdığını, ancak bunların hala olimpik spor olarak tanımlanmadığını hatırlattı.
 
Damiani, zeka sporlarının da olimpik programa alınmasını istedi. Bu arada oyunlarda yarışacak sporcuların da tıpkı diğerleri gibi doping testine tabi tutulacağı bildirildi. 

Kaynak : CNN TÜRK

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.