Çinde neredeyse her ay bayram var, çok eski kültür olmasından kaynaklanıyor şu bayram bu bayram. Bende düşünüyorum eğer osmanlı hala ayakta olsaydı ne bayramlar yapardık, bir gün kanije kalesinin alınışını kutlar ertesi gün preveze deniz savaşını kutlar daha başka bir gün başka bişe… bunlar bitmez :) Gelelim Duanwu bayramına ;

Neden bu bayramı kutladıklarını bilmiyorum, Yu xing bugün kü derste bana bunu anlatmaya çalıştı. Eski çinliler yaz aylarının balangıcında zehirli hayvanlar, canlı ve yoğun faaliyet gösteriyormuş, eski çinliler 5 zehirli pasta yiyerek sağlıklı olmak için dilekte bulunurlarmış. Bu nedenle bu pazar günü duanwu bayramı kutlanacak ve ilk defa bu sene Duanwu bayramı nedeniyle 3 gün tatil olacakmış.

Bayramda yenen yemek ise Zongzi. Zongzi nin içinde yapışkan pirinç bulunuyormuş ve bu yapışken pirinç saz ve bambu yaprakları ile sarılıyormuş. Sonra ince iple bağlanarak dörtken yada yastık şeklinde bağlanıyormuş, bağlanan bu zongzi lar suda pişiriliyormuş sonra afiyetle yiyorlar :)

Çinde en çok zongzi satılıyormuş şuanda, birde bu sene 60 yıl önce kaybolan 5 zehirli pasta bulunmuş. Zehirli pastanın sırrını da verelim içinde yu xingin dediğine göre kayısı ezmesi, hurma ezmesi, taiwan usulü et, kara susam ve sonuncuyu anlamamakla birlikte yeşil …. ezmesi işte o … ne bende bilmiyom :) Bu saydığım karışımlardan bu sene Çinde 5 tane satılacakmış, kutusunun üzerinde yılan, akrep, kırkayak, bilmediğim bir hayvan geko ve karakurbağası imajları bulunuyormuş. Neyse şuana kadar 5 milyon tane zongzi satılmış.

Bu arada Yu Xing bana bu gün çok güzel bir müzik yolladı, eski bir aşk hikayesinin müziğiymiş. Sadece onu dinliyorum çok güzel yaa :)

2 Yorum var
  1. […] Çin eriştesi çok fazla bölgede yeniyormuş aynı zamanda geçen yazıda bahsettiğimiz zongzi da bazı bölgelerde kahvaltı da […]

  2. […] Çinde dragon bayramı, dragon bayramının ilginç kutlandığı yerlerden biri guagzhou. Guangzhou da başka […]

Yorum yapınız.