duanwu-bayrami

Çin’in en büyük üç bayramından birisi olan Duanwu bayramı, Çince de ilk beş anlamını taşır. Beşinci ayın beşinci günü kutlanan bu bayramın da hazinli bir vatan sever hikayesi vardır. Ekonomik açıdan bakarsanız Zongzi satışları patladı abi.

Eski Çin’de bulunan, Chu devletinde yaşayan vezirlerden biri aynı zamanda Çin’in en önemli şairlerinden de biri olan Qu yuan, düşmanın ülkeyi işkal ettmesini kendine yedirememiş, Yangzi nehrine kendini atarak intihar etmiş. Onu çok seven halk yangzi nehrine koşmuş, bir kısım halk kayıklara binip onu kurtarmak için birbirleriyle yarışmışlar. Bir kısmı ise balıklar Qu yuan’i yemesin diye bambunun içine pirinç koyarak yangzi nehrine atmışlar.

O gün bugündür Çinlilerde Duanwu bayramını kutluyor olmuşlar. İlk başlarda Qu yuan’in anısına yapılan bu törenler zamanla değişiklik göstermiş. Duanwu bayramında Çinliler bu sefer eğlence için dragon bot yarışları düzenliyorlar, bir yıl boyunca buna hazırlanan takımlar var. Balıklar Qu yuan’i yemesinler diye bambu içinde atılan pirinçlerin ismi de Zongzi olmuş zamanla. Çinliler Duanwu bayramında Zongzi yiyorlar, marketler Zongzi larla dolmuş taşmış.

Eski bir diğer geleneklerden biri de, xiong huang jiu denilen bir içki içiyorlar. Bunu içmelerinin nedeni ise yazın ortaya çıkan yılan, akrep, kırkayak, geko ve kara kaplumbağasından korunmak. Hadi siz büyüksünüz içersiniz de çocuklar nasıl içecek bunu diye soracak olursanız, Çinliler bunun da yolunu bulmuş. Bu içki ile çocuğun anlına Wang karakterini yazıyorlar, wang kral demek. Çocukları korumanın başka bir yoluda, elbiselerine değişik şekilde otlar koyuyorlarmış.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.