uzakdoguda_markalasma

Dünya nüfusunun üçte birinin yaşadığı Uzakdoğu, zenginleşmekte ve gelişmekte. Ürünlerine pazar arayan Batılı firmalar, Uzakdoğu’da nasıl var olabilecekleri ve nasıl marka olabilecekleri üzerine yoğun çalışmalar yürütüyorlar. İşte size Uzakdoğu’da başarılı olmanın sırları ! 

Tarihte Dünya’nın en zengin coğrafyası olan Uzakdoğu, son 50 senede toparlanarak hem Dünya siyasetinde hem de ekonomisinde söz sahibi olmaya başladı. Japonya, G.Kore, Çin gibi ülkelerin başı çektiği bu ülkeler, aynı zamanda büyük bir tüketici olarak da Dünya sahnesinde yer almaya devam ediyor. Uzakdoğu’nun zenginleşmesi, tüketimin hızla artıyor olması, Batılı firmaların doğal olarak iştahının kabartıyor. Birçok Batılı firma, 2 milyarı aşkın nüfusa sahip Uzakdoğu pazarından pay almak için mücadele veriyor.

Batı’daki ticaret kuralları, Uzakdoğu ile birebir örtüşmüyor, dolayısıyla da birçok firma Uzakdoğu’da başarısız oluyor, istediği pazar payını elde edemiyor. Başarısızlıkların arkasında türlü sebepler sayılsa da, asıl önemli olan güven duygusunu oluşturamamış olmak yani Uzakdoğu’da Markalaşamamak. Güven şüphesiz Dünya’nın her yerinde önemli gibi görünüyor olsa da Uzakdoğu’da önemlidir. Japonya’da iş bir “faaliyet” değil, bir “taahhüttür”. Markada, karşı muhatabınıza verdiğiniz bir taahhüttür ! İşte size Uzakdoğu’da başarılı şekilde markalaşmanız için dört adım.

1. Yerel Firmalarla Ortaklıklar Kurun

Bilmediğiniz pazarda hızlı büyümenin yolu yerel firmalarla ortaklıktan geçer. Partnerin sayesinde dağıtım kanallarına hızla hakim olabilirsin. Dezavantajı, doğru partneri nasıl seçeceğini ve partnerini nasıl yöneteceğini bilemeyeceksin. Bu konu da danışmanlık almaktan çekinme.

2. Dağıtım Ağı Kurmak İçin Yatırım Yap

Çin’de ve Uzakdoğu’daki birçok ülkede başarının anahtarı hala daha iyi bir dağıtım ağına sahip olmaktan geçer. Kanal ortaklarını yönlendiren kilit faktörler hala kişisel ilişkiler ve güvenden geçer. Bu ilişkileri geliştirmek için kaynak harcamaktan çekinme, bütçeni buna göre planla. Çin’deki ilişki yönetimi Guanxi ne demek öğren!

3. Pazar Hakkında Kültürel Mirası Anlamak İçin Yerel Personel İstihdam Et

Uzak Doğu’da bir ülkeden dahi bahsetsek ülke içinde bile kültürleri, dilleri farklılık gösteriyor. Hedeflediğin pazardaki tüketicilerin hassasiyetlerini anlamak için mutlaka yerel personel çalıştır ve onları düzgün yönet.

4. Batılı Görün, Yerel İş Yap

Uzak Doğu’da, batı özentisi devam etmektedir, lakin batılılar gibi insanlara yüksekten bakılmasından hoşlanmazlar. Batılı bir marka gibi görün, Asyalı gibi mütevazi ol. Bulunduğun ülkeye, çevreye ve topluma değer katıcı işler yap. Batılı tarzı iş yaptığın için takdir edilip güvenileceksin, mütevazı olduğun için sevileceksin.

Küresel markaların çoğu yerel ortaklarıyla güçlü ilişkiler kurmuş, sağlam dağıtım ağları kurmak için büyük yatırımlar yapmış, yerel otoritelerle uyumlu bir iş ilişkisi kurmaya özen göstermiş ve “Asyalı” bilgi elde etmek için yerli kişileri işe almıştır.

Firmanızın küresel bir güç olması için gelin, Uzakdoğu’daki başarı hikayenizi birlikte yazalım.

2 Yorum var
  1. Süleyman pınarbaşı | 19 Tem 2017 | 05:54:11

    Yavuz bey yorumlarınız için teşekkür ederim çalışmalarınız da başarılar dilerim

  2. Yavuz Selim ŞEN | 19 Tem 2017 | 17:12:55

    Teşekkürler Süleyman Bey, sağolun. Bende size çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Yorum yapınız.