Çin Günlüğü’nün yazdığı, sıra dışı Türkiye tanıtımı programının ardında, Asya ülkelerinden Türkiye’ye en fazla turist götüren, Türkiye’nin turizmine büyük katkıları olan Dorak Tur çıktı.

Çinli kızların Japonya çıkarması yazımızda programın içeriğinden bahsetmiştim. Bu yarışma programının resmi sitesinde takvimde Türkiye’yi görünce Çin Günlüğü yazdı, program Türkiye’de çekime başladı diye yazdım. Bu yazımdan bir gün sonra Dorak turun Shanghay müdürü Şafak Karakan Bey ile yemekteyken, kendilerine bu programdan bahsettim. Oda evet o programın sponsoru biz olduk dedi, aynı zamanda THY Shanghay müdürü Gayret Yüksel Bey de THY uçaklarında yer ayarlama bilet almalarında büyük yardımı dokundu dedi. O gün yazma fırsatım olmadı, Türkiye’de çekilen programın ilk bölümü dün (11.07.2010) TV’de yayınlandı. İşte Türkiye’de çekilen programın, detayları herkesten önce Çin Günlüğü okurlarıyla.

Türkiye’de çekilen, Çin’de yayınlanan yarışma programı

Yarışma programı Türkiye’de; İstanbul, Kapadokya, Konya ve Pamukkale’de çekiliyor. Türkiye’nin birçok bölgesi, kültürü, yemekleri, yarışma formatında Çinlilerle buluşuyor. Program her ülke de yerel erkeklerle Çinli kızları buluştururken, Türkiye’de durum farklı, Türkiye’de Çinli kızlarla Çinli erkekler yarışıyor. Program ekibinin tüm servis ve isteklerinin sponsoru ise Dorak tur.

Dorak Tur Çin’den yılda 15.000 kişiyi Türkiye’ye götürüyor

Uzak doğu pazarının en büyük turizm firmalarından biri olan Dorak tur, uzak doğu’dan ayda ortalama 15 bin turisti Türkiye’ye götürüyor. Dorak tur Çin’den yıllık 15 bin turist götürürken, Dorak turun en büyük pazarı ise Japonya. Dorak tur Japonya’dan ayda 8 binin üzerinde turisti Türkiye’ye götürüyor. Dorak turun 2011 yılı hedefi 24 bin Çinli turisti Türkiye’ye götürmek, 2012 yılında ise yıllık 30 bin Çinli turist hedefleri bulunuyor. Dorak tur iki yıldır Çin pazarında faaliyet göstermesine karşın, Türkiye’nin tanıtımında büyük rol oynamış durumdadır.

8 Yorum var
 1. Şafak Karakan | 12 Tem 2010 | 20:19:46

  Yavuz Bey öncelikle tesekkür ederim Türkiye Turizmi hakında bu yazıyı paylaştığınız için. Dorak Turizm yıl içerisinde Çin ve Hongkong olmak üzere bu ve buna benzer ülke Turizmini desteklemek ve tanıtmak amaçlı birçok faliyeti olmuştur ve olacaktır. Ülke Turizmine yararlı olması dileği ile.

 2. ugur | 14 Tem 2010 | 22:30:05

  Cin de dil egitimi alan bir Turizmci olarak guzel bir haber…ancak 7 aydir burdayim duydugum tek haber Turizm adina.Safak bey sizinle iletisime gecmek isterim

 3. Şafak Karakan | 16 Tem 2010 | 12:48:23

  Uğur bey merhaba,
  E-mail adresim safak.karakan@doraktour.com

 4. filiz sakarya | 23 Tem 2010 | 11:37:35

  yavuz bey,
  daha once yaptiginiz dandy dandik gibi bir yaziniza da yorum yapmistim. arastirmadan sadece kulaktan dolma bilgilerle haber yapiyorsunuz diye ve bu yazim uzerine bana ayri mesaj atip sonrada yaziyi kaldirmistiniz. Ayni sekilde Doreak Tur hakkindaki bu yaziyi da arastirma yapmadan sadece kulaktan dolma bilgilerle gerceklestirmis oldugunuz tekrar belitrmek istiyorum. Cin’den Turkiye’ye giden turist sayilarini Turizm Baknligimizdan , buyukelciligimiz ve konsolosulugumuzun verdigi vize sayilarindan ve Turkiye gumruk kapilarindan giris yapan Cin’li sayilarindan da ufak bir arastirma yaparsaniz ogrenebilir ve de sozunu ettiginiz turizm firmasinin belirtmis oldugu rakamlarin ne kadar asilsiz ve gercek olmadigini rahatca gorebilirsiniz.

  Cin’den Turkiye’ye yapilan aktiviteler, promosyonlar, sponsor olunan organizsyonlar konusunda Turizm Bakanligi Beijing turizm musavirimiz Sn ILknur Yigit’ten oderenebileceginiz gibi , pazarda hangi firmalarin daha aktif rol aldigininda bilgisinide ogrenebilirsiniz. yukardaki yazida sozunu etmis oldugunuz turizm firmasinin 8 gunluk anadolu turlarini 300 usd gibi ( hersey dahil ) paralara pazarlayarak ulke turizmini ne sekilde baltaladiginida rahatlikla ogrenebilirsiniz.

 5. Yavuz Selim ŞEN | 23 Tem 2010 | 15:56:30

  Sayın Filiz Hanım,

  Bir, Dandy dandik sakız diye bir yazı kaleme almadım. İki, sakızcı hakkında yazdığım yazıyı yayından kaldırmadım. O yazıda küçük bir hata yaparak yanlış bir marka adı verdim ve bunu sonra düzeltim. Size de o konuda teşekkür ettim. Olay yukarıda sizin çarptırmak istediğiniz gibi değil, yanılıyor muyum ?

  Şimdi gelelim, anlamadığım ikinci konuya. Bu yazı, Çin’den Türkiye’ye turist götüren firmaların araştırma yazısı değildir, dolayısıyla araştırmam gereken bir konu yoktur. Yazıda şu firma şu kadar, bu firma bu kadar turist getiriyor demedim yani firma karşılaştırması yapmadım. Sadece Shanghay TV sinde yapılan ülkemizi tanıtan bu yarışma programına dikkat çekmek istedim. Bunu yapan firmaya da, Çin Günlüğü adına teşekkür ettim, Türkiye için çabalayan, gördüğüm herkese yaptığım gibi. Bu paragraftan yazının amacını anladığınızı umuyor, cevap kısmına geçiyorum.

  Yukarıda verilen bilgiler, bilgiyi veren kişiyi bağlar yukarıda da adı yazılıdır. Sizde gelir bu yazının altına o firma bu kadar turist götürüyor diye yazarsınız, insanlar doğruyu öğrenir. Olay bu kadar basitken, bağcıyı dövmek mantığıyla neden yaklaştığınızı, ikinci paragrafın başında dediğim gibi ANLAMADIM. Aranızda rekabet olabilir her sektörde olduğu gibi oda beni ilgilendirmez.

  Sevgiler,

 6. Şafak KARAKAN | 29 Tem 2010 | 17:34:28

  Merhabalar,
  1970 yılından bügüne Dorak Turizm dünyanın bir çok ülkesinden turist getirmektedir ve ülkemiz adına yararlı bir çok işin altında adı bulunmaktadır. Hedeflerimiz herzaman büyük olmuştur. Aynı işi yaptığımız kişilerden zamanlarını ülke adına neler yapabileceklerini düşünmeleri konusunda harcamalarının daha güzel olabileceği kanısındayım.

 7. Şevket Çelik | 3 Oca 2011 | 18:04:59

  Sayın Filiz hanım,
  Yazınızda soyle demissiniz : ‘yukardaki yazida sozunu etmis oldugunuz turizm firmasinin 8 gunluk anadolu turlarini 300 usd gibi ( hersey dahil ) paralara pazarlayarak ulke turizmini ne sekilde baltaladiginida rahatlikla ogrenebilirsiniz.’
  Sormak isterim Çinde bulunduğunuz süre içerisinde siz de aynı şekilde tur satışı yapmadınız mı ? (ki verdiğiniz rakamlar yanlış olmasına rağmen)… Siz de mi baltalamıştınız o zaman yani ? Sektörümüz için birşeyler yapmak isteyen bir firmayı kösteklemek yerine, desteklemek için fikirler üretseniz daha yararlı olur kanısındayım… Saygılar…

 8. Okay Gülek | 10 Mar 2013 | 22:02:02

  Değerli okurlar yukarıda yorumu bulunan Filiz Sakarya şuan Dorak Turizm de göreve başladı, Para nelere kadir, dün A derken bugün B diycek, yarın bilinmez. Artık Aristo turizm turizmi baltalıyor vb gibi cümleler bekliyoruz kendisinden. Yeni görevinde başarılar diliyorum kendisine. Yeni nesil turizmcilerin omurgalı, kişilikli ve fikir ve düşüncelerinde istikrarlı turizmcilerden oluşmasını temenni ediyorum.

Yorum yapınız.