Zafer-Caglayan-Cin-ziyareti

FOTOĞRAF : PEKİNDEN FENERLİ KAMİL ABİMİZE AİT

Yukarıdaki söz Devlet Bakanımız Zafer Çağlayana ait, Devlet bakanımız Zafer Çağlayan 25 gün içinde Çin’e iki defa seyahat düzenledi ve Türkiye olarak artık Çin pazarını önemsediğimizi ve bu pazarda bulunan fırsatları değerlendirmemiz açısından da yanında birçok iş adamımız ile birlikte Çin’e geldi.

Evet Çin’e son üç ay içerisinde gelen heyet sayısı çok fazla, Cumhurbaşkanımızın ziyaretinden sonra Devlet bakanımız Zafer Çağlayan’ın ziyareti peşinden Maliye Bakanımızın ziyareti ve Devlet Bakanımızın 25 gün arayla ikinci ziyareti gerçekleşti.

Çin’de devlet yetkilileri görmek burada yaşayanların alışmamış olduğu görüntülerdi, eskiler Büyükelçiliğin kapısından girmeye korktuklarını, ve eskiden beri dinlenilmediklerinden şikayetçiler. Tüm bunlar bir yıl içinde hızlı bir şekilde değişiyor, Büyükelçi tarafından çağırılıp iki saat nutuk dinledikten sonra hiç dertleri sorulmayan Çin’de yaşayan vatandaşlarımız şuan aldıkları muhteşem hizmet karşısında devletine sımsıkı sarılmış ve beraber bu pazarda yapacaklarımızı göstermek için canla başla çalışmaktadırlar.

Ben Devlet Bakanımızın Shanghai ziyaretini anlattıktan sonra değişimin mimarlarından biraz bahsedeceğim. 24 Eylül Perşembe günü Devlet bakanımız Çin’de yaşayan iş adamlarımız ve beraberinde gelen heyet ile birlikte yemek yedik. Sonrasında küçük çaplı bir forum gerçekleştirdik, devlet bakanımızı, Shanghai Ticaret Ateşemiz, Shanghai Başkonsolosumuz ve Büyükelçimiz ve TİM başkanımızın Çin üzerine konuşmalarını dinledik. Sonrasında Devlet bakanımız, önerisi, şikayeti, söylemek istediği bir şeyi olan tüm vatandaşlarımızı dinledi. Beraberinde gelen heyetteki ihracatçı birlik başkanlarını takdim etti. Ertesi günü sabah 09:30 da Türkiye – Çin iş forumu yapıldı. Bu forumda Türk ve Çinli yetkililerin konuşmaları vardı, iş forumunun ardından Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan Shanghai belediye başkanını ziyarete gitti, bu sıra iş forumunun yapıldığı otelde Çinli firmalar ile Türk firma yetkilileri bir araya geldi. Öğlen yemeğinde ise Devlet bakanımız ve Türk protokolü Çinli üst düzey CEO larla birlikte bir toplantı gerçekleştirdiler. Bakanımız ve beraberindeki heyet Pekin’deki KEK toplantısına gitmek için daha sonra otelden ayrıldı.

Değişimin mimarlarını burada yazmak istiyorum, dar kadrolarla buradaki vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde olarak geliştirdikleri büyük projeler için kendilerini kutlamak istiyorum.

Shanghai Başkonsolosumuz Murat ÜLKÜ
: Shanghai’da ki görevinin üçüncü yılı, görev süresi boyunca buradaki vatandaşların birlik ve beraberlik içinde yaşaması için çaba sarf ediyor. Ben bir yıldır burada olduğumdan geçmişte yaptıklarını bilemiyorum. Onun önderliğinde Shanghai’daki iş adamları her ayın son perşembesi bir araya geliyor, aynı zamanda toplantının da isim babası oluyor Başkonsolosumuz. Biz bu toplantılara Maşallah toplantısı diyoruz, bu toplantıda iş konuşmak yasak toplanıp güzel Türkçemizi konuşuyoruz.

Pekin Ticaret Başmüşavirimiz Ender ÖNCÜ : Kendisiyle henüz tanışmadık ve yaptıkları birçok çalışmayı Pekin’de yaşamadığımdan takip edemiyorum. Malezyanın elinden helal gıda işini alması, Çinli ticaret heyetlerini Türkiye’ye getirmekle göreve geldiğinden beri rüzgar gibi esiyor. Ender Bey geçmiş görevi olan Anlaşmalar genel müdürlüğünden Türkiye-Çin arasındaki yapılan anlaşmalara vakıf ve son derece hakimdir. Türkiye’nin Çin’e ihracatını artırmak için yaptığı girişimler neticesinde Pekin’de Türk Ticaret Merkezi açılmıştır.

Shanghai Ticaret Ateşemiz Serdar AFŞAR
: Shanghai’da yaşadığımdan kendi çalışmalarını yakından takip edebiliyorum. Göreve gelir gelmez direk sahaya indi, görev bölgesindeki Türk iş adamlarını bizzat ofislerine giderek ziyaret etti ve onları dinledi. Öğrenci olduğum sıralarda kendisine bir konuda danışmak için aradığımda hemen randevu verdi, görüşmeye gittiğimde ise karşımda çok sıcak kanlı biri vardı. Danışmak istediğim konuyu dinledi ve çok güzel önerilerde bulundu, benim gibi Shanghai’da yaşayan öğrencilerle tanışmak istediğini belirtti. Düzenlediğimiz etkinliğe katılarak tüm öğrenci sorunlarını dinledi, biz öğrencilere tavsiyelerde bulundu, bununla da kalmadı bu sorunlarımızı Maşallah toplantılarımızda iş adamlarına anlattı ve onların çözüm önerilerini dinledi.

Büyükelçimiz Murat Salim Esenli
: Göreve geldiğinde Çin’in havası değişti, gelmeden Çin’deki Türkler arasında geçmiş başarıları konuşuldu. Onun gelmesiyle birçok ilişkilerimiz hızlandı, Cumhurbaşkanımızın ziyareti de ilişkilerimizi hızlandırdı.

İşte Türk-Çin ilişkilerinin gelişmesinin görünen mimarları, görünmeyen ve her gün güzel ülkemizi Çinli dostlarımıza anlatan Çin’de yaşayan vatandaşlarımızı ise unutmadan bu satırlarda yer vermek istiyorum. Gelecekte hep beraber daha güzel günlere. Geçmiş yıllar Çin’de görev yapan değerli büyüklerimizi bilmediğimden kendi adıma yorum yapamayacağım, ben Çin’de hep çalışkan insanlar gördüm.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.