Benim gözlemlediğim bir olay, tabi bu yazımız bazı okurlarımızın ve onların velilerinin hoşuna gitmeyecektir. Dost acı söyler diyerek tespitlerimizi yazalım.

Çin’e gelen öğrenci profili genelde Türkiye’de üniversite kazanamamış, belki 1-2 sefer ÖSS sınavına girmiş ve başarısız olmuş, git Çin’de oku nasılsa orada sınav yok diye yollanmış çoğunluğunu bu kişilerin oluşturduğu bir kitle. Neyse efendim gelen öğrencilerin ilk hafta konuşmalarını, ikinci hafta konuşmalarını, bir ay sonraki konuşmalarını hepsini not aldım. Bu tespit gerçek bir tespittir amacımız kimsenin hedefleri ile dalga geçmek veya kendimizi yüceltmek değildir. Sadece anne babaları ikaz niteliğindedir.

Evet ilk hafta muhabbetlerimiz…

– Abi sen ne okuyacaksın,
– Ben sadece Çince okuyacağım sonra iş hayatına atılacağım, ya sen ??
– Ben burada bir sene dil okuyacağım sonrada 4 yıl uluslararası ticaret okuyacağım.

Süper ilk hafta herkesin kafasında bir hedef vardır ve o hedefe doğru gidecek yolları da iyi bilirler. İlk hafta derslere devamlılık süperdir, derslerden sonra derste çalışıyordur…

İkinci Hafta…

Öğrencimiz bir senede dili öğrenemeceğini kafasına yazmıştır dolayısı ile iki sene hazırlık okumaya kendini şimdiden inandırmaya başlamıştır. Halbuki 1 sene hazırlık hergün düzenli çalışma ile yeterli, bir aylık çalışma ile kendimde çok ciddi değişmeler olduğunu bana kız arkadaşım söyledi. Hadi ben önceden Çince biliyordum dolayısı ile hızlı ilerleme kaydediyorum. Ders çalışan herkes ilerliyor, benim düşünceme göre, eğer günde dersten hariç en az 4 saat çalışıyorsan 1 yıl fazlası ile yeterli. Tabi 4 saat uzun bir zaman bunu uygulamak çok zor, Çince aşkıyla yanıp tutuşsanızda bu çok ama çooook zor. Ben bazı günler 4 saati çıkartamıyorum. İkinci hafta itibari ile arkadaşlar Çin’in eğlence yerlerini yavaş yavaş keşfetmeye başlarlar. İstanbuldaki aile baskısı burada olmadığından rahatlıkla gece dışarıya çıkarlar. 

Üçüncü hafta…

Hedefler artık gittikçe küçülüyordur, artık Çin’de bir bölüm okumam gerekiyor, o zaman en kolayı olan Çin Dili Edebiyatını okuyalım. Neden kolay bölüm dedim ? Eğer bir senede çok çalışıp HSK sınavından 6 alırsanız, Çin dili edebiyatı bölümünden 3. sınıfta başlıyorsunuz. Yada 3 aldığınız durumda dahi 2. sınıftan devam ediyorsunuz. Çok zor bir sınav ama 3 almak zor değil, 4 almak 5 almak ve 6 almak cidden zor diyebilirim. Ama kitabın yüzü artık açılmıyordur..

Üçüncü hafta artık uyku düzeni değişmeye başlar, gece geç saatlerde yatarlar. Ertesi günkü sabah derslerine büyük ihtimal gelmezler. Devamsızlıklarını danışmanlık firması ailelerine söyleyebilir korkusuyla kimi derslere gider ama onlarda yarım kalan uykularına sınıfta devam ederler. Hatta derste canı sıkıldığından tuvalete diye sigara içmeye giderler… Artık Çinceden tamamen kopmuşlardır, hep ders çalışmak isterler ama sadece isterler bir gün alıp kitabı çalışmazlar. Gece hayatı daha güzeldir, devamlı gece hayatına gittiklerinden artık paraları da yoktur. Eğer babası çok para yollarsa biraz olsun onun için ilaçtır, lanet olsun TL de yuan karşısında değer kaybediyor artık parada onlara yetmiyor.

Birinci ay…

Artık çocuğunun hedefi yok tek amacı barlarda eğlenmek ama ondan da zamanla bıkacak. Çocuğun okumak istemiyor ki neden zorluyorsun ? Çocuğun burada eğlenmeye gelmiş, parası bitiyor borç istiyor artık senin bir sonraki yolladığın para ancak o çocuğun borçlarını ödemesine yetiyor… Bu bir kriter değildir ama Türkiye’de üniversite okumuş daha sonra buraya gelmiş kişiler canla başla çalışırken, hiç üniversite okumamış kişilerin bir çoğu ders çalışmıyor…

Neyse çocuğunu kaybetmemek için çocuğuna dikkat et, çocuğun kaç gün okula gitmiş takip et, ne kadar para harcamış, aylık ne kadar para harcanıyor bunları da takip et. Çocuğun için bunları yap, çocuğunu buraya yollamakla, peşinden para yollamakla iyi bir veli olamazsın. Çünkü çocuğun kendi kendini kontrol edecek seviyede değil. Çocuğun hayatı bilecek yaşta olabilir ama onu idrak edecek seviyede de değil…

Bu yazı için herkesten özür dileriz..

4 Yorum var
 1. Ugur Samsa | 22 Eki 2008 | 07:58:30

  ozure ne gerek Yavuz. Gercekleri dile getirmissin. Karsiligi tesekkur olmali. Herkes oyle olmayabilir ama cogunluk konusunda haklisin. Takibi birakmamak lazim.

 2. bilinmez | 23 Eki 2008 | 01:26:01

  Evet gercekleri soylemissin soylediklerinn cogu dogru lakin kendimden ornek vereyim cine geldigimden bugune kadar hic ders calısmadım ama sosyal biriydim sonunda uniyide bitirdim sadece 1 sene hazirlik gordum…Ama gece hayatini filan hic sevmezdim ne bara ne discoya gitmisligim var, bende ozur dilerim ama birazda zeka ile alakali bisey

 3. Muharrem ARDALI | 26 Eki 2008 | 09:32:31

  Bu ogrencilerin, bazilarinin babalari da, Cin gece hayatini cok severler.
  Sonuc: “balik bastan kokar”

  Ama herkes sunu unutmamali: Eger paraniz yok veya azsa, Shanghai da bir “hic”siniz!

 4. Ozgur | 21 Haz 2011 | 19:09:29

  tebrikler benim gecen seneki ilk donemimi ozetlemissiniz ama biraz daha abarti oldugumu soyleyebilirim :)
  ben akillandim ins butun arkadaslar kisa surede akillanir…

Yorum yapınız.