Çin’de geçen yıl ki yüksek enflasyon, ekonomik korkularıda beraberinde getirirken, Çindeki emlak fiyatlarının düşmesi, birçok yatırımcıyı farklı yollara yönlendirdi. Çinliler değişen bu zaman aralıklarında artan servetlerini güvence altına alabilmek için değerli taşlarla ilgilenmeye başladılar.

Son 5 yılda, dünyada nadir bulunan mücevherler Çinlilerin yoğun ilgisi karşısında değerlerini iki kat daha artırdı. Bunun nedeni ise, sanayi kuruluşlarına göre Çinli yatırımcıların, sürekli artan servetlerini koruma altına alabilmek için yatırımlarını değerli taşlar üzerinden gerçekleştirmesi olarak tespit edildi. Antwerp Dünya Elmas Merkezi başkanı Ari Epstein ile yapılan bir röportajda, zengin Çinlilerin yapacakları yatırmların uzun süreli ve kalıcı değerlere sahip olan yatırımları tercih ettikleri için değerli taşlara yöneldiklerini belirtti.

15 yıl öncesine kadar, Çin de bir çok kişinin mücevherler hakkında bir bilgisi yok iken, günümüzde mücevherler Çin için büyük bir pazar halini aldı. 2011 yılı Çindeki mücevher piyasasının altın yıllarının başlangıcı sayıldı. Çin de şimdiye kadar hiç bir pazar bu kadar hızlı bir büyüme göstermezken Amerika bu seviyeye 50 yılda, Japonya ise bu seviyeye 20 yılda ulaşabildi. Çin’deki mücevher pazarı 2010 yılında %25 lik bir büyüme gerçekleştirirken, Şangay Mücevher borsasına göre Ocak 2010 dan Ekim 2010 a kadar Çin’in ithal ettiği elmaslar 2 milyar dolarlık hedef seviyeyi aşarak 2.156 milyar dolara ulaştı. Bu değer 2009 a göre %75.2 lik bir artış gösterdi. Çin mücevher kurumuna göre, Çin dünyadaki en büyük ikinci elmas alıcısı (Amerikadan sonra) durumunda, fakat ekonomik veriler Çin’in yakın zamanda dünyanın en büyük elmas alıcısı konumuna getireceğini gösteriyor.

Renkli mücevherler özellikle dünyada nadir bulunan pembe ve kırmızı pırlantalar zengin Çinlilere göre daha fazla tercih edilmekte. Evlenirken geline takılan tek taş pırlantaların yanı sıra hediye veya yatırım amaçlı olarakta çeşiltli mücevherler Çinliler tarafından büyük talep görmekte.

Muhteşem güzellikte ki 80.69 karatlık büyük sarı pırlanta yüzük, Sotheby Asya’nın başkanı Patti Wong tarafından, 2011 yılı kasım ayında Hong Kong’da tanıtıldı. Çinliler tarafından büyük ilgi gören bu tanıtım, yeni dönemde zengin Çinlilerin yatırmlarını değerli taşlar üzerinde gerçekleştirdiğini gösterdi.

Mücevherlerin değeri yüksek olmasına rağmen Çin’deki mücevher piyasası, etkileyici ve güçlü bir konumda yer almakta. Dünyadaki ekonomik kriz Çin mücevher endüstirisini hiç bir şekilde etkilemezken, aksine kriz zamanında Çin’deki mücevher pazarı giderek büyük bir büyüme gösterdi ve Çin’de büyük bir trend halini aldı. Çin ekonomik kriz ile birlikte mücevher için hammadde sağlayan ülkeleri kendine çekerek mücevhere olan yüksek talebi karşılmaya çalıştı ve dünya mücevher satıcılarını da Çin’e olan ilgisinin artmasını sağladı.

Son zamanlarda mücevherler Çin’de büyük şehirlerdeki gösterişli ve lüks butik dükkanlar da satılmakta, fakat artan mücevher piyasası, orta ve küçük şehirlerde de pırlanta satan dükkanların açılacağını gösteriyor. Bundan dolayıda büyük firmalar farklı eyaletlerde bir çok alıcıya ulaşabilmek için satış ağlarını genişletiyor ve yatırımlarını ona göre planlıyorlar.

 

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.