Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan, Çinli yatırımcılara “naz yapmayın, bak başka gelin buluruz” diyor. Peki Çinli yatırımcılar neden naz yapıyor ? Çin ihracat kredi sigorta kurumunun 2008 Temmuz ayında yapmış olduğu, Türkiye’ye yatırım yapma risk raporundan derlediklerimiz.

Bu çalışmayı Yaya Hoca ile birlikte 2009 yılının sonunda yaptık, Şangay şehir kütüphanesi ve Pekin şehir kütüphanelerinde Türkiye’ye yatırım ile ilgili topu topu iki makale bulunuyordu. Biri Çin ihracat kredi sigorta kurumunun raporuydu, diğeri ise bir dergide yer alan Türkiye’ye yatırım yapmadaki sıkıntılar adlı akademik bir makaleydi. Türkiye’ye yatırım yapmış firmlarında görüşlerine yer verilmişti. Bizde bunları derlemiştik, bu derlemeleri 2010 yılı başında, Türkiye’de ilgili kurumlarla paylaşmıştım, yıl sonunda da Çin Günlüğünde paylaşıyorum.

Çinli Yatırımcıların Türkiye’ye Yatırım Yaparken Karşılaştıkları Sorunlar

1. Yasal çevrenin nasıl uygulandığı ve bu uygulamanın bilinmemesi

Türkiye’de yasal çevre nedir, hukuki yapı nasıldır, anlaşmazlık olmaması durumunda yerli mahkemeler mi, Çinli mahkemeler mi, tahkim mi, uluslar arası mahkemeler mi ?

Yukarıdaki sorunlar Çinli yatırımcılar tarafından en çok düşünülen sorunlardır. Türkiye’deki vergiler de Çinli yatırımcılar tarafından önemli unsurdur, damga vergisinin yüksek olması, noter masraflarının yüksek olması nedeniyle Çin tarafı sözleşmeleri Çin’de imzalamak istemektedir.

Bu yüzden Çinli yatırımcılar, Türkiye’de mutlaka iyi bir hukuk firması ve iyi bir muhasebe firmasıyla iş yapmak istemektedir.

2. Çalışma izni

Yabancı personelin çalışma izni alması, prosedürlerinin karmaşık olması, işlem süresinin uzun olması Çinli yatırımcılar için ciddi bir sıkıntıdır. Geçmişte yaşanmış bazı olumsuz olaylar sonucunda Çinli yatırımcılar bu konuya önem vermektedir. Bu uygulamalar Çinlilerin kafasını karıştırmakta, çünkü personelin sınır dışı edilmesi, onların yatırımını direk etkilemektedir.

3. Döviz kuru riski

Türkiye serbest döviz kuru sistemi de Çinli yatırımcılar için önemli bir unsur. Burada görülen yan etki ekonomi ve siyasi kararların döviz kurlarına olumsuz etkileri. Döviz kurlarındaki bu hareketlilik, Çinli firmaların hem karlılığına, hem üretim yeri tercihlerini etkilemektedir.

Çinli Yatırımcıların Türkiye’de Yatırım Yapmasına Karar Vermesini Etkileyen Makro Unsurlar

1. Siyasal İstikrarsızlık

1.1. Partiler arası anlaşmazlık
1.2. Askerin siyasete müdahale etmesi
1.3. Kürt sorunu (Doğu bölgesi için)

2. Ekonomik İstikrarsızlık

2.1. Ekonominin dışa bağımlı olması
2.2. Dış borçların fazla olması
2.3. Enflasyon

Kaynak: Çin ihracat kredi sigorta kurumu tarafından yazılan “Türkiye’ye yatırım yapma risk raporu”dan derlenmiştir. Araştırmaya katkılarından dolayı Yaya Hocaya teşekkür ederim.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.