Çin’de orta sınıfın gelişmesiyle Çinlilerin zenginlik göstergeleri değişmeye başladı. Louis Vuitton, Hermes, Jaguar bir kenara, Çinli zenginlerin yeni statü göstergesi Golf. Golf sahası projeli villalar, normal değerlerinin üzerinde alıcı buluyor.  

Çinliler Golf ile ilk 1914 yılında İngilizler tarafından tanıştı. Şuanda Şanghay Hayvanat Bahçesi’nin olduğu alan, Çin’deki ilk golf sahası olarak dizayn edildi. Çin devriminden sonra 1950 yılında kültür parkı olan alan, daha sonra Hayvanat Bahçesi oldu. Çin’de açılan ilk resmi Golf sahası 1984 yılında Guangdong Eyaletine bağlı Zhong Shan’da açıldı. Çin’de Golf endüstrisinin en gelişmiş bölgeside Guangdong bölgesi. İlk zamanlar Çin’de yaşayan, Japonlar, Koreliler, Hong Konglular, ve Tayvanlıların rağbet ettiği spor olan Golf’e son zamanlarda Çinlilerin yoğun ilgisi söz konusu.

Amerika’da 307 milyon nüfusa karşılık 15.890 golf sahası bulunuyor. Çin’in 1,3 milyar nüfusuna karşılık 650 golf sahasının olması, Çin pazarındaki potansiyeli anlatmaya yeterli sanırım. 2020 yılında Çin’de 20 milyon golf oyuncusunun olması bekleniyor. Golf pazarını ilk zamanlar Japon firmalar domine ederken, son zamanlarda Amerikalı firmalar pastanın kremalı tarafından büyük pay almakta. 1 milyar dolar hacmi geçen Çin Golf pazarındaki en büyük oyuncular Amerikalı Callaway, Titleist, TaylorMade ve Nike, Japon Mizuno ve Honma.

Normal lüks projelerdeki emlak satış fiyatlarıyla, golf sahası bulunan projelerin satış fiyatları arasında %60 fark var. Şüphesiz Golf, Çin ekonomisi de içinde başka bir nimet. Çin hükümetinin farklı kaygıları olmalı ki, 2004 yılında çıkan kanunla, ekilebilir arazileri korumak için bazı kısıtlamalar getirildi. Bu da golf projelerindeki yerlerin değerlerinin artmasının en büyük nedenlerden. Yerlerin değerlenmesi, Golf’ü zengin Çinlilerin gözünde  statü göstergesi yapıyor.

1 Yorum var
  1. Cihan İrfan Özduru | 1 Şub 2013 | 13:09:51

    Çin LCCS olmaktan çıktı demenin başka yolu 😉

Yorum yapınız.