Çinlilerin fareyle ilgili birçok geleneği var. Bunlardan biri de “Fare kızının düğün günü”. Çin’in Ay Takvimi’ne göre genellikle birinci ayın 25’ine rastlayan Fare Kızının Düğün Günü’nde bütün ailelerde gece lamba yakılmaz. İnsanlar ailece karanlık içinde oturarak, undan yapılan “fare ayağı” adlı bir yemek yer, sonra farenin kızını evlendirmesine kolaylık sağlamak için çok erkenden yatağa girer, ayrıca fareler yesin diye yere pirinç ve tuz serper. Çünkü eski toplumda fareyi kızdırmanın kötü şans getireceğine inanılırmış. Kaynak: cri.cn

Fare kızını evlendiriyor diye bir şarkı da Çinde mevcut :) Yağ satarım gibi bişey her halde :) Fare kızının düğünü insanların geleneksel yılbaşlarına rastlar dolayısıyla her evde değirmen çalışır. Fare Kralı çok kızmı ve şöyle demiş; ” Beni bir gün rahatsız edeni bin yıl huzursuz ediceğim demiş”. Efsane buya Çinlilerde yeni yılın ilk ayının 25. günü yukarıdaki geleneği yapıyorlar.

Bu hikaye sadece Çin’de kalmamış rusya’ya da uğramış :) Ruslar da bir birlerine fare hediye etmeye başlamışlar :) 14 şubat yaklaşırken bunu okuyupta inşallah bir kız bana fare hediye etmez :)

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.