cin-hikayesi-1

Çin de tüm Çinlilerin bildiği tam dört tane hikaye vardır, en meşhur hikayelerin ana teması aşktır. Bu hikayelerden iki tanesi Hangzhou da geçtiğinden Hangzhou Çin’in aşıklar şehri olarak anılmaktadır. Aynı zamanda Hangzhou, Çin’in en güzel şehri olarak da anılmaktadır. Marco Polo’ya göre dünyanın en güzel şehridir, Çinliler ise Hangzhou hakkında “Gökte cennet, yerde hangzhou ve suzhou” demektedirler. Hangzhou seyahatim ve Hangzhou nun en güzel yeri Xihu seyahatim. Bu kadar uzun bir girişten sonra gelelim ilk hikayemize.

Liang shan bo ve Zhu ying tai

Hikayemizin adı “Liang shan bo ve Zhu ying tai”, “Liang shan bo” erkeğin, “Zhu ying tai” ise hikayemizdeki bayan karakterin ismi. Bu hikayenin birde müziği vardır bir taraftan okurken diğer taraftan da hikayenin müziğini dinleyin.

Eski Çin’de yaşayan zengin bir aile vardır, bu zengin ailenin kızıdır Zhu ying tai. Zhu ying tai çok güzel ve çok zeki bir kızdır. Zhu ying tai okul okumak istemektedir, eski Çin’de kızlar okula gönderilmez sadece erkekler okula gönderilirmiş. Zhu ying tai okula gitmek için süper bir fikir bulmuş, erkekler gibi giyinecek, onlar gibi konuşacak ve onlar gibi olacaktır. Zhu ying tai, Hangzhou da Wansong Shuyuan isimli okula başlamış (bu okul günümüzde de mecut). Zhu ying tai gittiği okulda, Liang shan bo adında bir erkek ile arkadaş olmuş, beraber geziyorlar, beraber ders yapıyorlardır. Kız bu çocuğa aşık olur ama, erkek olmadığını kız olduğunu nasıl anlatacağını bilemez.

Bir gün öğretmeninin hanımına, gerçekten kız olduğunu ve Liang shan bo ya aşık olduğunu söyler ve evine geri döner. Evine geri dönerken onu uğurlamak için en yakın arkadaşı Liang shan bo kendisine eşlik eder. Beraber yolda giderlerken kız, Liang shan bo ya kendisinin erkek olmadığını kız olduğunu anlatmaya çalışır ama Liang Shan bo onun anlattıklarından birşey anlamaz. Liang Shan bo, Zhu ying tai’ı uğurlayıp okula döndükten sonra, öğretmeninin hanımı ona, Zhu ying tai’ın erkek olmadığını kız olduğunu ve Liang shan bo ya aşık olduğunu anlatır. Liang shan bo çok mutlu olur, hemen kızın evine gider.

Kızın babası ile tanışır ve kızı ister, kızın babası Liang shan bo zengin değil diye kızını Liang shan bo ya vermez. Bunun üzerine Liang shan bo çok ağlar, hastalanır ve ölür. Zhu ying tai aşkının bu şekilde öldüğünü duyduğunda oda çok üzülür.

Kızın babası, kızını zengin biri ile evlendirir. Erkek tarafı kızı alıp evlerine götürürlerken, kız yol üzerinde eski aşkının mezarını görür. Herkesi durdurur ve aşkının mezarının önünde ağlamaya başlar, şiddetli bir yağmur yağmaya başlar. Bir şimşek çakar, ve Liang shan bo nun mezarı ortadan ikiye açılır, Zhu ying tai mezarının içine atlar ve mezar tekrar kapanır. Ertesi gün, güneşli bir hava vardır ve mezardan iki kelebek çıkar sonsuzluğa doğru uçarlar.

Çinli kızlar da o gün bugündür kelebek olmak istemektedirler :)

3 Yorum var
  1. kazim goker | 6 Mar 2009 | 06:24:43

    cok guzel bir hikaye gercekten…hele en son satiri…Kelebek olmak kizlar ogun bugun!!!

  2. sumeyye_1996@hotmail.com | 15 Oca 2010 | 16:49:24

    bence güzel ama erkek olması daha anlamlı

  3. nameya | 11 Şub 2010 | 20:37:31

    berbet

Yorum yapınız.