Shanghay’da yaşayan öğrencilerin kurmuş olduğu Türk Horon ekibi bu sene de fırtına gibi. Shanghay’da yapmış oldukları gösteriler Çinlilerin dilinden düşmüyor, bırakın Çinlileri burada yaşayan yabancılar da Türk horon ekibini konuşuyor. Shanghay’da bulunan üniversiteler horon ekibini üniversitelerine davet etmek için adeta yarışıyorlar.

Geçen sene başlamıştı her şey, Shanghay Normal Üniversitesinin Christmas gecesinde Türkiye olarak bizde bir gösteri yapalım fikri atılmıştı ortaya. Ne yapalım diye düşünürken, birçok ülkede Türk halk oyunları oynamış bir arkadaşımız vardı. Bize ne öğretebilirsin derken, beraber Türk halk oyunu oynayalım fikrinin etrafında toplandı herkes. Yabancılar hareketli oyun sever, onları çoşturmak için Akçaabat oynamalıyız demişti o zaman Doğan. Oynamasını tek o biliyordu ama diğer arkadaşlara öğretmesi fazla zaman almadı. Shanghay Normal Üniversitesinde sahne almadan başka üniversiteden gelen bir taleple orada sahne aldılar. İlk defa binlerce kişinin önüne çıkıyorlardı, eksikleri vardı ama izleyenlerden müthiş alkış yükseliyordu.

Shanghay Normal Üniversitesindeki gösteri şova dönüşmüştü. O gösteriyi Çin Günlüğü TV‘den izleyebilirsiniz. Bu gösteriden sonra Shanghay’da diğer üniversiteler bu horon ekibini üniversitelerine davet etmek için yarış içinde oldular. Mayıs ayında Horon ekibi Shanghay’ın en prestijli üniversitelerinde sahne alarak, tüm Çinlilerin Türk dansını dolayısıyla Türkiye’yi konuşmasını sağlamıştı.

İşte Çinlilerin konuştuğu horon

Yeni eğitim sezonuna Shanghay’da bulunan Türk Horon ekibi bomba gibi girdi, Shanghaylı öğrencilerin kurmuş olduğu horon ekibi bir yaşında tüm Shanghay’ı sallayacak bir gösteriye Shanghay East China Üniversitesinde imza attı. Çinlileri küçük bir süpriz bekliyordu bu sefer, Türk horon ekibi anons edildiğinde heyecanlı kalabalığı Tibet kostümlü bir ekip karşıladı. Türk ekibi nerede, nerede geçen seneki karadeniz fırtınası, herkes şok olmuştu, bildiğin Tibet dansıydı bu hani Türk horonu ? Şakaydı şaka yeni yıl şakasıydı, biraz Tibet dansı ettikten sonra çıkardılar Tibet kostümlerini, Türk bayraklı horon kostümleriyle şova başladılar. Çinlilere halk oyunu böyle olur, bulun aradaki farkları diyorlardı adeta.

Shanghay’da bulunan üniversiteler bu horonu konuşuyor, dün gece Shanghayı sallayan horon gösterisini izlemek için tıklayın.

TEŞEKKÜRLER ÇOCUKLAR

7 Yorum var
 1. Siret | 25 Ara 2009 | 13:42:19

  Ben Cin’e iki defa gittim, esim Cin’li. Aile degerleri Turk aile degerleriyle ayni seviyede. Tarihi baglar [iyi yada kotu] var. Bayramlar nasil geciyor bilmiyorum fakat cok sayida Musluman Cin’linin [mavi simgeli] restoranlarina girdim, yiyecekler memleketimizdekilernini aratmiyor. Cok hos, benle hep fotograf cekmek sohbet etmek istiyorlar.

  Londra, Shanghai yaninda koy kalir desem yeridir.

 2. cagla | 3 Oca 2010 | 16:36:16

  esin çinli mi;?nasil anlasyorsun

 3. yavuzselimsen | 4 Oca 2010 | 04:33:00

  Ben evli değilim ama Çince konuşabiliyorum, Çinlilerle Çince anlaşıyoruz.

 4. Cengiz | 13 Oca 2010 | 22:10:23

  Selam,
  ben Martayinda ikinci kez, iki yiligna cin’e gelecegim.
  Akcabat Horonu bu yil devam edilecekmi?
  Bir sorum daha olacakti, Shanghai’da türklerin bulusdugu bir yer veya gün varmi?

  Saygilarimla
  Cengiz (Trabzonlu)

 5. Tahaozel | 18 Şub 2010 | 13:27:04

  Merhaba,

  Bu gosteriyi Cinli arkadaslarima canli izletmemin bir imkani var mı? Mart ayindan sonra bu grup Shanghai’da bir yerde, bir universitede fln cikacak mi?

  Saygilar
  Taha

 6. levent | 30 Haz 2010 | 21:57:47

  Çok güzel gösteriydi. Uzak diyarlarda Kültürümüzü tanıtan herkese selam ve sevgiler

 7. BAHADIR | 27 Ağu 2011 | 14:16:17

  Horon, guzel secim,guzel dusunce. En azindan dans niteligi Horonun dans niteligi olmasi izleyenleri keyifli kilar. Buda Turkun sempati kazanmasi demektir. Boyle aktivitelerin de diger okullarda da bir yaris halinde devam etmesi umidi tasiyorum. Turkiyeyi bircok Cin li bilmemektedir. Bazilari ise kulaktan dolma yanlis bilgilere sahiptir ki insani bu bilgiler insani kizdiracak nitelikte. Bunlar Turkiye icin guzel reklamlar.

  Ama umit ederim Cagla hanimin msji Cin’liler anlamamistir:
  cagla | 3 Oca 2010 |
  16:36:16 esin çinli mi;?nasil anlasyorsun

  :) esi Cin li olursa kesin anlasamaz herhalde diye dusunuyor. insan olduklarini hatirlatmama gerek yok sanirim :)

Yorum yapınız.