cin-mezarlik

Bu soru, bugün benim e-posta ma gelen bir soru. Shanghai da yaşayan bir arkadaşım da bana Shanghai da mezarlık görmedim ben, bu adamlar ölülerini yiyorlar mı diye devamlı soruyordu. Ben yiwu ya giderken Çinli arkadaşım bana mezarlık göstermişti ama onun haricinde bende shanghai da ve Çin’de toplu mezarlık görmemiştim.

Neden bu tip sorular da geliyor çözmüş değilim. Çinlilerde insan, bir kısmı köpek, böcek veya değişik şeyler yeselerde bir çoğu bunları yemiyor, hatta sizin ve bizim gibi onlarda tiskiniyorlar. Başlıkta sorulan soruya cevap verelim, Çinliler ölülerini yemiyorlar. Çinliler ölen insanları yakıyorlar, küllerini bir kutuya koyarak sonra gömüyorlarmış. Bu uygulamaya burada yaşayan müslüman halk dahil değil, onlar bizim gibi gömülüyorlar. Tibette ise durum biraz daha farklı, ölen insanların cesetleri dağların tepesine konuluyor ve akbabalar tarafından yenilmesi bekleniyor. Seyahat etmeyi, gezmeyi seven Çinlilerin bedenleri ise öldükten sonra yakılarak, külleri göllere veya nehirlere atılıyormuş. Bu uygulama şimdi yasakmış ama göl büyük kim görecek ki diyorlar.

Çinliler ölülerine birde tören düzenliyorlar ama bu törenler her yörede farklı, törenler hakkında pek bilgimiz yok. Çinliler de müslümanlar gibi ölülerini yıkıyorlar. Ölüleri yıkadıkları su ılık olmak zorundaymış ve ölen kişiyi 3 defa yıkıyorlar sonra hangi aşamadan sonra yakılıyor bilmiyoruz ama sonrasında yaktıklarını küllerini alıp gömdüklerini biliyoruz. Zengin ölülerin mezarlıklarıda gösterişli oluyormuş. Yukarıdaki resimdeki bir zenginin mezarı.

1 Yorum var
  1. marisa | 16 Mar 2009 | 14:18:36

    Tibetin yöntemi biraz korkutucu:S

Yorum yapınız.