Starbucks-Cin

Tüketici alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordur. Çin’de faaliyet gösteren kahve dükkanları 5 bin yıllık çay kültürü olan Çin’de bu alışkanlıkları değiştirerek kendilerine ciddi pazar oluşturdular.

Çinlilerin sosyal hayatında üç şey öne çıkar; çay, sigara ve alkol. Çinlilerin sosyalleşmesinde bu üç ürünün önemi büyüktür. Son yıllarda kahve zincirlerinin Çin pazarına yoğun şekilde girmesiyle kahvenin, çay tüketiminden ciddi pay almaya başladığı görülüyor. Çin sıcak içecek pazarının %70’ini hala daha çay oluşturuyor. 1999 yılında ilk Starbucks Pekin’de açıldığında kimse, Çin kahve pazarının bu noktalara geleceğini hayal dahi etmiyordu.

Starbucks pazardaki en büyük oyuncu konumunda, başlattığı akım ve yarattığı kültürle hızlı şekilde büyümeye devam ediyor. 1999 yılında Pekin’de ilk dükkanını açarak işe başlayan firma, günümüzde 90 farklı şehirde 1700 dükkanla hizmet veriyor. Starbucks 2019 yılında 3000 dükkana ulaşmayı hedefliyor. Pazardaki başka bir önemli oyuncu Costa Coffee’nin 344 dükkanı bulunuyor. Costa Coffee 2020 yılında 900 dükkana ulaşmayı hedefliyor.

Pazarda batılı firmalar göze çarpsada, son zamanlarda G.Koreli kahve zincileri de varlıklarını hızla gösteriyor. G.Kore’nin en büyük kahve zinciri Caffe Bene Çin pazarına 2012 yılında girmesine rağmen, firma 3 yılda 580 lokasyonda hizmet veriyor. Bir diğer önemli Koreli oyuncu da Zoo Caffee’nin Çin’de 120 dükkanı bulunuyor.

Cin_Kahve_Pazari

Çin’de yaklaşık 200-250 milyon kahve tüketicisi bulunuyor. Çoğunluğun yurtdışına seyahat eden Çinliler, kentlerde yaşayan Çinliler, gençler ve iş hayatındaki beyaz yakalılar oluşturuyor. Çin’in yıllık kişi başı kahve tüketimi ise 5 fincan. Bu oran diğer Asya ülkeleri Japonya’da 360 fincan, G.Kore’de ise 140 fincan. Diğer gelişmiş Asya ülkelerine baktığımızda Çin’in kahve pazarının hızla büyümeye devam edeceğini görüyoruz. Çin kahve pazarında faaliyet gösteren firmalar, Çinlilerin damak tadına uygun ürünler de sunuyor. Yeşil Çaylı Java Chip Frappuccino, Yeşil Çay aromalı kekler vs.

Çin’in kahve üretimi de hızla artıyor. Yunnan bölgesinde 5 yıl önce 60.000 ton olan kahve üretimi, şuan 120.000 ton olmuş durumda. Üretime rağmen Çin hala önemli bir kahve ithalatçısı. Çin kahve ithalatının çoğunu Güney Doğu Asya ülkelerinden yapıyor. Çin kahve ithalatının yarısını Vietnam’dan yapıyor.

Çin’de kahve pazarı hızlı büyüyor olsa da, kahve Çin’de hala lüks içecek konumunda. Bir fincan kahvenin fiyatı ortalama 30 RMB (5 USD) civarında satılıyor. Starbucks Dünya’da en pahalı kahveyi Çin’de sattığı için, Çin devlet televizyonu CCTV tarafından hedef gösterilerek haber yapılmıştı. Tüm bunlara rağmen firma oluşturmuş olduğu kültür sayesinde sarsılmadan yoluna emin adımlarla devam ediyor.

1 Yorum var
  1. Huseyin Kavrak | 29 Eki 2015 | 12:11:30

    Cin ayrica Vietnam sinirina yakin Yunnan eyaletinde kahve ekimini tesvik eden projesini 6 yil evvel Nestle nin tesvikleri ile hizlandirdi simdi kahve cekirdeklerinin bir kisminida orada uretiyor

Yorum yapınız.