Öncelikle Çinliler bizim kahvaltıda yediğimiz ama onların yemediği şeylerden başlayalım. Çinliler kahvaltıda zeytin, peynir, tereyağı ve reçel yemiyorlar, gerçi başka zamanda yemiyorlar :) Jing Shang hocaya sorduk hocam neden yemiyorlar, zeytin belki yenir de peynirin kokusu hoş değil ama ben yiyorum :) Peki Çinliler kahvaltıda ne yiyorlar ?

Bu sabah ben kahvaltı yapmak için Yu Xing den musade istedim, döndüğümde ne yedin dedi ve bu sayede konuya girdik. Çinliler sabah kahvaltılarında genelde çorba içerlermiş, buharda pişirilmiş mantı ve yağda kızartılmış ekmek, suda haşlanmış yumurta, sandoviç (içinde ne olduğunu sormayı unuttum), menemen yeniyormuş. Ailesindeki büyükler süt içmiyorlarmış ama o içiyormuş çünkü anasınıf öğretmeniymiş öğrencilerine örnek olması gerekiyormuş.

Kahvaltıda kızarmış pirinç ekmeği yiyenler varmış, pirinç unundan yapılan börek şeklinde hamur işleri varmış içine karides veya kıyma koyuluyormuş. Tatlı kahvaltı yapmak isteyenler ise kek yiyorlarmış, hindistan cevizli, kestaneli kekler oluyormuş. Çin eriştesi çok fazla bölgede yeniyormuş aynı zamanda geçen yazıda bahsettiğimiz zongzi da bazı bölgelerde kahvaltı da yeniyormuş.

Yanında tabiki de yeşil Çin çayı içiliyormuş, aslında bölgeden bölgeye değişiyormuş ama o yeşil Çin çayını seviyormuş.

Ben blogu yu xing’e bırakıcam bundan sonra yazıları o yazsın :)

14 Yorum var
 1. oyyla.com | 31 May 2008 | 19:29:38

  Çinliler Kahvaltıda Ne Yer ?…

  Çinliler kahvaltıda ne yiyor, çinlilerin kahvaltı menüsü…..

 2. www.tusul.com | 31 May 2008 | 19:31:38

  Çinliler Kahvaltıda Ne Yer ?…

  Çinliler kahvaltıda ne yerler ? işte çinlilerin kahvaltı menüsü…..

 3. Recep Hilmi Tufan | 1 Haz 2008 | 10:54:28

  Hocam peki şu doğru mu? Hani bir ara Çinliler cenin yiyor diye fotoğraflar yayılmıştı nette.

 4. yavuzselimsen | 1 Haz 2008 | 11:25:05

  Guangzhou tarafında köpek, kedi, böcek yiyorlar.. ben bunları söylediğim zaman kız arkadaşıma onlar beceriksiz yemekleri yok dedi :) Yediklerini sanmıyorum.. Kesin bişey bilmiyorum..

 5. Sevinç Tartıcı | 3 Haz 2008 | 21:05:01

  Ben de bir süredir dünya haritasının o kısmına dair bir şeyi çok emrak ediyorum.. Ama, kahvaltıda ne yendiği değil bu..

  Fikret Topallı’nın “Seri Katiller” kitabında yamyam çocuk katili Albert Fish’in 1928 yılında kaçırıp yediğini iddia ettiği, on iki yasindaki kurbanı Grace Budd’ın annesine 8 yıl sonra 1934 ‘te yazdığı mektupta geçen bir iddia:

  “1894’te bir arkadaşım Steamer Tacoma gemisinde denizci olarak denize açılmıştı. San Francisko’dan Hong Kong’a gitmek üzere yola çıkmışlardı. Limana varınca iki arkadaşı ile karaya çıkmışlar ve çok içip sarhos olmuşlar. Döndükleri zaman geminin limandan ayrıldığını görmüşler.
  Bu sırada orada kıtlık hüküm sürmekteymiş. Etin kilosu 2-6 dolar arasındaymış. Çok fakir olanlar arasinda açlık sıkıntısı o kadar büyükmüş ki diğerlerinin açlıktan ölmesini önlemek amacıyla 12 yaşından küçük tüm çocuklar, et olarak pazarlanmaları için kasaplara satılıyorlarmış.

  Herhangi bir kasaba gidip pirzola, biftek, kusbaşı isteyebilirmişsiniz. Çıplak bir çocuk vücudunun bir kısmı önünüze getirilir ve istediginiz parçalari kestirebilirmissiniz. Bir kızın veya oğlanın kalça kısmı, en lezzetli bölümmüş ve dana kotlet olarak satılan en pahalı etmis. John orada çok uzun kalmış ve insan etine karşı bir düşkünlüğü oluşmuş…..”

  Bir seri katilin mektubunu ciddiye alıp da kimse o bölgede yaşayan milletlere 1890’larda açlıktan kırılırken, sokakta ebeveynsiz dolaşan çocukların kaçırılıp da yendiği doğru mu diye soramaz herhalde..

  Siz hiç bu tür şehir efsanelerine rastladınız mı oralara dair..

 6. yavuzselimsen | 3 Haz 2008 | 22:58:33

  Ben o tür şehir efsanesine rastlamadım, birde şöyle bir durum var..
  Çinliler çok çocuk yapmak istiyorlar ama 1 tane yapma hakları var 2. de para cezası 3. de hem para cezası hemde yüklü hapis cezası var sanırım 7 yıl.

  Çok çocuk yapmak isteyen bir millet neden cenin yesin ?

 7. Mehmet | 12 Haz 2008 | 18:23:26

  Uzun suredir Cinde yasiyorum. Ve Cinlilerin Cenin yedikleri kesin birsey. Sadece Guanzhouda degil Beijing, Shanghai, Shenzhen`in en islek sokaklarinda, caddelerinde bile kurutulmus kopek, cevirme kedi gorebilirsiniz.

  Ayriyeten bu adamlar Maymun yiyorlar oda ozal bir tahtadan masalari var hayvanin beyninin bulunudugu bolgeyi hayvan canliyken kesiyorlar ve cig sekilde hayvan canliyekn yiyorlar.

  Bunlari yemelerinin cok sacma gerekceleride var. Mesela kopekm kedi cilde iyi geliyormus.

  Ceni ise genclestiriyormus. Yalniz kopek sadece Cinde degil Kore`de de yenilen bir hayvan.

  Tayvan senelerdir Cinin Ceni yeme yemelerinden dolayi siki sekilde karsi politika uyguluyor hatta bundan dolayida CNN bu sene baslarinda gizli belgesel yayini yapmisti Cinde.

  Cinde 1den fazla cocuk yapmak yasak yapilirsa aldirtmaya zorlaniyor insanlar.

 8. yavuzselimsen | 12 Haz 2008 | 22:10:49

  Aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler… Hala daha cenin nasıl yenilebilir yada nasıl yerler inanamıyorum :(

 9. ortakarar | 1 Mar 2009 | 06:38:43

  İnternette Çin’i tanıtan sitelerde ”köpek çevirme” gb bir fotoğraf görmüstüm. Çin’i batıdan ayrı tutmak amacı güden, farklılastırmak amacı güden pek çok site, yayın , fotoğraf , forwardlanan emailler ve efsanelerle karşılaşmak mümkün. Ne kadarı doğru ve neden yeniyor bize tuhaf hatta kabul edilemez gelen şeyler bilmiyoruz. Çinli arkadaşlarım yaş gruplarına göre değişen cvplar veriyorlar. Kesin bir bilgiye ulaşılmıyor. Ama bazı tuhaflıkları da inkar etmiyorlar. Tek ya da nadir rastlanan örnekten yola çıkarak ve nedenlerini bilmeden yargılamamak lazım gb geliyor. Pek çok gerekçe ve inanç başka coğrafyalarda anlaşılamıyor bazen. Köpek çevirme olayını reddedenle karşılaşmadım. Bazı bilgiler doğruluk payı da taşıyor. Dikkatli davranmak lazım Çin’de beslenirken..

 10. konteyner | 18 May 2009 | 16:12:53

  Çin lileri bilemiyorum ama benim kahvaltıda olmazsa olmazım çay ve gazetedir :)

 11. DENİZ | 22 May 2010 | 20:24:20

  BENCE BU ÇİNLİLER İĞRENÇLER O CANLI FRELERİ KURBAĞALARI NASIL YİYOLAR YANİ GÖRÜNCE MİDEM KALKIYO ALLAH BUNLARA AKIL FİKİR VERSİN..

 12. mahmut | 23 May 2010 | 18:30:47

  yadirgamamk lazim… simdi millet bizi satanist sanicak :) zamanla kokusuna gorutusune alisiyorsun… ornek vermiyecem … bi misafirim gelmisti — SIMDI BEN BU ADAMLARI YARGILAYACAM – YADIRGAYACAM .. EMINIM KI ONLARDA BENI YADIRGIYOLARDIR… NORMAL SEKILDE BESLENIYORUM demisti….

 13. ılgım | 11 May 2011 | 17:01:26

  neden çinliler ilginç şeyler yiyor

 14. Reyhan | 15 Tem 2014 | 18:07:29

  Çinlılere ilginç seyler yiyor diye saçma sapan yorum yapmanız gerekmez hele ki Allah akıl fikir versin gibi bir yorum yapmak hakaret bence. Demek ki koşulları o şekilde elinde yok orda yasamadan nasıl koşulları var bilemezsiniz. Yargilamak yerine anlayış gostermeyi deneyin. Çevresel faktörlerden falan farklıyız hepimiz. Nasıl ki türkler dana etı yiyor onlarda yiyebilir yani duruma empati kurarak bakmayı deneyin. Belki sizde orda doğmuş olsaydiniz sizde yiycektiniz! Demek istediğim saygı görmek istiyorsanız önce saygı gösterin..

Yorum yapınız.