Dünyanın büyük şehirlerinde Çinli turist bolluğu yaşanıyor, geçtiğimiz yıl Çinli turistler yurtdışında 48 milyar dolar harcadılar. Şangay ticaret cazibesini artırmaya çalışıyor. Çin kalifiye eleman sorununa çözüm arıyor.

Çinli turistler para basıyor

Dünyanın büyük şehirlerinde Çinli turist bolluğu yaşanıyor. Geçtiğimiz sene 57 milyon Çinli ülke dışına seyahat etti ve 48 milyar dolar harcadılar. Çinli turistlerin yapmış olduğu harcamalarla İngiltere ve Fransa en öndeler. Çinlilerin dış ülkelere seyahatlerinin her sene %17 artması beklenirken 2020 yılında harcamaların 220 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Her yıl Eylül ayında yapılan Şanghay Turizm festivalinin bu seneki programında Huaihai caddesi (Şanghay’ın en gösterişli caddelerinden biri) üzerindeki renkli bir geçit töreni daha da büyük olacağa benziyor. Bir çok ülkenin katıldığı bu festivalde ne yazık ki ülkemizin katılımı yok.

Çin kalifiye vatandaşlarını geri çağırıyor

Çin kalifiye eleman ve yönetici açığını kapatabilmek için, yabancı ülkelere gitmiş vatandaşlarına geri dönmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Konuyu cazibeli hale getirmek için sempozyumlar düzenleyip değişik şehirlerde tanıtım ve destek paketleri sunuyor. Yatırım şirketleri özellikle geri dönen vatandaşlar için özel danışmanlık servisleri kuruyorlar.

Tek çocuk politikası yan etkilerini gösteriyor

Çin’de son otuz senedir nüfus artışını yavaşlatmak için uygulanan tek çocuk politikası yan etkilerini göstermeye başlıyor. İnanması zor gibi gözüksede eleman sıkıntısı, başta küçük ölçekli işletmeler olmak üzere her sanayi dalında etkilerini göstermeye başladı. Şirketler özellikle fabrika elemanlarını tutabilmek için, ücret artışlarını planladıklarının üzerinde yapmak zorunda kalıyorlar. Bu duruma karşılık önümüzdeki 7 sene içinde özellikle tekstil, oyuncak, ayakkabı, mobilya gibi mamüller üreten şirketler katma değeri yüksek üretime geçiş yapmazlarsa işlerini kaybedecekler haliyle bunun sonucunda da ülke ekonomisinde ve büyüme hızında düşüş olması kaçınılmaz.

Şanghay ticari cazibesini artırmak istiyor

Şanghay ticari cazibesini daha da artırmak için şirketlere vergi indirimleri yapmayı planlıyor. Önümüzdeki beş sene içinde ticari hacmin 370 milyar dolardan 550 milyar dolara ulaşması planlanırken, perakende satışlarının da 155 milyar doları aşması bekleniyor.

1 Yorum var
  1. SUAT FURKAN IŞIK | 15 Eyl 2011 | 11:11:23

    Yavuz Bey, inşallah yakın zamanda türk firması olarak çini fetih edeceğiz.

Yorum yapınız.