Çinli otomotivciler, Türkiye’nin gündemini iki – üç yıldır meşkul ediyor, Çinli otomotivciler Türkiye’ye yatırım yaptı yapacak, arsa bakıyor v.s. Peki Çinliler neden yatırım yapmıyor ? İşte otomotiv sektörünün önde gelenlerinden biriyle yaptığımız görüşmeyi sizlere aktarıyorum.

Şirket PR’ı uğruna gündemi oyaladılar

Türk basınında, iki-üç yıldır Çin araba firmaları Türkiye’ye yatırım yaptı, yapıyor, arsa bakıyor gibi birçok haber söz konusu. “Çin” kelimesi popüler bir kelime olduğundan, Çin kelimesi geçen haberlerin en popüler haber olmasından olsa gerek ki, firmalar PR uğruna Çin arabalarıyla zaman zaman gündemi meşkul ettiler. Çin Günlüğü olarak, Çin arabaları hakkındaki haberleri en son 2008 yılının altıncı ayında görerek, bu tarz haberlere itibar vermediğimizi de belirteyim. Bu sıkıntımı, adını açıklanmasını istemeyen bir sektör profesyoneline aktardım, işte kendisiyle görüşmemiz.

Çinli otomotivciler Türkiye’yi anlamadı

Öncelikle tespitinde haklısın, Pekin otomotiv fuarında görüştüğümüz Çinli firmaların Türkiye otomotiv pazarının büyüklüğünü anlamadığını anladık. Türkiye olarak 950 bin araç üretip, 850 bin araç ihraç ediyoruz, 300 araç da ithal ediyoruz. Türkiye, Avrupanın en büyük otobüs üreticisi. Türkiye, Avrupanın en büyük otomotiv yan sanayi üreticisi. 10 yıl sonra pazar çok daha büyük olacak, Çinli firmalarla görüşmelerimizde Çinli firmaların bu pazarı anlamadıklarını anladık dedi.

Türkiye’de en çok satan Çin arabası Geely

Türk pazarına Anadolu grubuyla giren Geely, Türkiye’de en çok satan Çin arabası. Pazara ilk giren ve gündemi en çok meşggul eden Chery’den neredeyse iki kat daha fazla araba satıyormuş. Bu arada DFM ve Great Wall da Türkiye’ye geliyor. DFM’nin Türkiye’de yatırım yapmak için bayağı istekli olduğu ve kısa zamanda yatırım yapacağı da gelen haberler arasında.

2 Yorum var
  1. maverickyyy | 23 May 2010 | 01:00:34

    Bu yönetici kim anlamadım… ben ce türkiyeyi abartıyorlar… piyasada çalışan biri olarak…ben görüyorum..müdürlerin hiç biri üretimin dibine girmez…<> Peki soruyorum ..tr de 2 sıradaki bir il(kocaeli) niye 30 tane otobüsü italyadan(temsa araçılığıyla- ama italyada üretilmiş) alıyor.niye otokar ın motorları yurtdışından geliyor…anlamak imkansız… Sanki o araçı mercedes, man ankara fabrikaları yapamaz mı…Çinli firmalar tr yerine rusya veya polonyaya kayabilirler(maliyet ve avrupaya olan yakınlık)…tofaş veya renault un işçilik(onlardan daha ucuza çalıştıramazlar,belki hyundai ile kapışabilir)TR otomativ piyasası montaj dır ve daha ileri gidemez…gittirmezler

  2. Saban SAZLI | 24 May 2010 | 20:52:57

    Resimde gordugumuz bir Japon arabasi.

Yorum yapınız.