Çok ama çok sorulan soru Çinlilerin dini ne ? Öncelikle Çinlilerin resmi bir dini yok, gerçi bizim de resmi bir dinimiz yok. Çinlilerin bir çoğu hiçbir dine mensup değillerdir, ama bazı konularda ayıp ve vicdan muhasebesi yaparak karar verirler. Kültürlerinde efsaneler vardır ve bunlara inanırlar, Çinlilerin ünlü düşünürleri vardır Konfüçyüs gibi onların sözleri ile hareket ederler. Ayrıcana Konfüçyüsçüler de vardır.

RSS ile takip ettiğim bir Çinli blog da Tibet olaylarında Tibette bir cami resmi görünce, Çinli müslümanlar yani Hui lar hakkında yazı yazmak için araştırmalara başladım. Çin’de Nakşibendi tarikatına mensup müslümanlar çoğunluğu oluşturuyormuş. Nakşibendiler aynı zamanda Çin’in en savaşçı milletlerinden Çin inkilabından önce Mao Ze Dong (MAO) Pekin’e (Beijing) yürürken nakşibendiler ile karşılaşıyor. Nakşibendiler üzerlerine gelen her kimse onlarla savaşıyorlar, Mao Ze Dong nakşilere karşı bir üstünlük sağlıyamıyor. MAO nakşi müslümanlar ile diyalog yoluna gidiyor ve nakşibendiler MAO ya iktidara gelmesi için yardım ediyorlarmış. (Bunu bize Jing Shang hoca anlatmıştı, Jing Shang hocamız kendisi de müslüman olmuş ve adını İshak olarak değiştirmiştir)

Çin’in en güvenli bölgeleri yine Çinli müslümanların ikamet ettikleri yerler olarak seçilmiştir. Türkmenistan sınırında İbrahimi tarikatına mensup bir grup Çinli müslümanın yaşadığı bölge Çin’in en güvenli bölgesidir. Burada bir turist gezerken çantasını kaybediyor ve iki ay sonra çantasını aramak için oraya geldiğinde çantasını unuttuğu yere bir kazık çakılmış ve çantasının o kazığa asıldığını görüyor. Çantasının içi ise hiç açılmamış şekilde o kazıkta tam 2 ay boyunca durmuş.

Şimdi gelelim Çinde bulunan camilere, Çin’de bulunan camilerin mimarisi Çin kültürünü anımsatmaktadır. Çinli müslümanların sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Çin’de bulunan camilere buradan bakabilirsiniz.
Çin’e gittik helal yemekler nereden yiyebiliriz diyorsanız onlara da buradan bakabilirsiniz.

Guangzhou da bulunan Cami

Xian’daki Cami Girişi

5 Yorum var
 1. […] müslümanlar hakkında yazdığım diğer yazıya buradan ulaşabilirsiniz, yazı da aynı zamanda Çin’de bulunan müslümanların sitesini, Çin’de bulunan […]

 2. Abdullah Cengiz | 5 Eyl 2009 | 18:33:07

  Merhaba…

  Çin ile ilgili güzel bilgiler veriyorsunuz…

  Ancak bu metinde Çin’deki güvenli bölge olarak yazmış olduğunuz Türkmenistan sınırına yakın bölge diye bir yer yok. Zira Çin’in Türkmenistan’a sınırı yok.

  Bahsettiğiniz yer Tacikistan sınırına yakın bir yer mi??

  Bir de İbrahimi tarikat demişsiniz, pek kapalı bir ifade biraz açabilir misiniz?

  Saygılar, başarılar…

 3. yavuzselimsen | 5 Eyl 2009 | 21:23:41

  …. Bir de İbrahimi tarikat demişsiniz, pek kapalı bir ifade biraz açabilir misiniz?…

  Tarikatlar üzerine bir bilgim yok, bir makale de okumuştum İbrahimi tarikatını, dolayısıyla bu yazımda bahsetmiştim.

 4. SENER DURSUN | 7 Eyl 2009 | 09:40:30

  merhaba dostlar
  genis bilgi belge ile sinirli degildir… zamanla gorgu taniklari ve gorenlerde birer belge nitelgi tasir o zaman hep beraber.. bahsedilen yerleri gormeye gidelim.. mesela merak ettigim bir durumdur.. cinin bir bolgesinde musluman cogunlugundan dolayi ezanlarin aciktan okunmasidir… sadece duyum.. ama gormeye gidecegim… eger yaşarsam… sizinle paylasirim kolay gelsin…

  Sener DURSUN
  YIWU CITY – CHINA

 5. Haydar | 17 Haz 2010 | 13:37:26

  Çin gibi devasa nüfusa sahip bir ülkede bu kadar çok farklı din ve inanç olması şaşırtıcı değil. Çin çok renkli bir ülke. Bir gün gidip gezmek isterim.

Yorum yapınız.